وبلاگ

اخذ پاسپورت ترکیه – اعلامیه جدید رتبه بندی پاسپورت در سال 2020

Rate this post

[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”.vc_custom_1589795321084{margin-bottom: 0px !important;}”]

جدیدترین اعلام رتبه بندی پاسپورت ها با توجه به شرایط کرونا

طبق گزارشCNN ، پیش از شیوع همگانی ویروس کرونا ، سفرهای خارجی بسیار بیشتر بوده است. ولی با شیوع این ویروس و به منظور قطع زنجیره شیوع کرونا ، دولت کشورها تصمیم به بستن مرزهای زمینی و هوایی کشورها گرفتند. بنابراین بعد از بسته شدن مرزها به مراتب آمار سفرهای خارجی بسیار کاهش یافته است.

پیش از این ویروس و محدودیت سفر، آمار سفرهای خارجی در بیشترین میزان در چند دهه گذشته بود. و قدرت پاسپورت ها به طور میانگین 107 بود. 107 تعداد کشورهاییاست که می توان با آن بدون ویزا سفر کرد. که برای شهروندان هر کشور متفاوت است.

رتبه پاسپورت ترکیه

رتبه پاسپورت ترکیه

Henley Passport که به صورت دوره ای رتبه بندی پاسپورت ها را اعلام می کند، به تازگی لیست جدید ارائه داده است. طبق این لیست برای شهروندان کشورهای آسیایی ، ژاپن در رتبه اول می باشد. که با پاسپورت ژاپن می توان به 191 کشور جهان بدون ویزا سفر کرد.

بعد از ژاپن کشورهای سنگاپور (190 کشور) در رتبه دوم و کروه جنوبی و آلمان (189 کشور) به طور مشترک در رتبه سوم قرار دارند.

همچنین اعلام شده که این لیست طبق استاندارد جهانی بوده و ممنوعیت های موجود به دلیل ویروس کرونا ، در نظر گرفته نشده است.

رتبه پاسپورت ترکیه ، رتبه 51 است. و به 111 کشور بدون ویزا می توان سفر کرد. در این رتبه بندی پاسپورت ایران در رتبه 98 قرار دارد. و امکان سفر به 41 کشور وجود دارد.

لیست ضعیف ترین پاسپورت ها

در این رتبه بندی همچنین ضعیف ترین پاسپورت ها نیز اعلام شده است. معیار در این لیست ، کشورهایی هستند که با پاسپورت آن ها به کمتر از 40 کشور بدون ویزا می توان سفر کرد.

در این رتبه بندی کره شمالی (39 کشور) در رتبه 103 ، لیبی ، نپال و فلسطین (38 کشور) در رتبه 104 قرار دارند. و سایر کشورها در رتبه های پایین تر می باشند. و ضعیف ترین پاسپورت مربوط به کشور افغانستان می باشد. که در رتبه 109 قرار دارد و امکان سفر به 26 کشور دارند.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه

طبق قانون مصوبه سپتامبر 2018 ، شهروندان خارجی با سرمایه گذاری در ترکیه می توانند تابعیت و شهروندی ترکیه را دریافت نمایند. این سرمایه گذاری شامل 6 دسته مختلف می باشد. که دو دسته آن طرفدار بیشتری دارد. و اکثرا از این دو روش برای اخذ پاسپورت ترکیه اقدام می کنند. این دو دسته عبارتند از: سرمایه گذاری از طریق خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا و یا سرمایه گذاری در بانک به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه

برای شهروندی از طریق خرید ملک در ترکیه ، باید ملکی حداقل مبلغ 250هزار دلار آمریکا خریداری نمایید. این ملک می تواند ملک مسکونی ، تجاری و یا حتی زمین باشد. همچنین می تواند به صورت یک ملک نباشد. و مجموع چندین ملک در جاهای مختلف ترکیه باشد. که جمع مبالغ آن 250 هزار دلار بشود. ملک یا ملک هایی که می خرید را به مدت 3 سال نمی توانید بفروشید.

اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری در ترکیه

اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری در ترکیه

بعد از تصویب قانون شهروندی ترکیه ، آمار خرید ملک در ترکیه توسط خارجیان افزایش یافت که شهروندان عراقی و ایرانی در صدر این آمار هستند. و بیشترین آمار خرید ملک در ترکیه توسط این دو کشور می باشد.

اگر قصد اخذ شهروندی ترکیه از این طریق دارید، باید یکسری نکات را توجه کنید تا در پروسه شهروندی به مشکل نخورید. به عنوان مثال ملک خریداری شده حتما باید از شهروند ترک خریداری شود. یا طریقه واریز پول به حساب فروشنده. همه این ها نکاتی است که باید حتما مدنظر قرار دهید. بنابراین در اینجا لزوم استفاده از وکیل و کارشناس و متخصص در این زمینه اجباری می باشد.

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سپرده بانکی در ترکیه

برای شهروندی از طریق سرمایه گذاری در بانک ترکیه ، باید حداقل مبلغ 500 هزار دلار آمریکا را سپرده نمایید. این سپرده باید به مدت سه سال باشد و تا سه سال اجازه ندارید پول را برداشت نمایید.

در این روش نیز مجدد نکاتی وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد. و لزوم داشتن یک مشاور و وکیل در کنارتان ضروری می باشد.

انواع روش های اخذ شهروندی ترکیه

روش های دیگری هم برای اخذ شهروندی ترکیه وجود دارد. به عنوان مثال اقامت کاری ترکیه به مدت 5 سال متمادی و پیوسته ، خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت ترکیه با سند ملکی و تمدید به مدت 5 سال متداوم. در این روش ها شخص بعد از 5 سال می تواند درخواست شهروندی ترکیه بدهند. اما شهروندی از این طریق صد در صد نبوده و درخواست بررسی می شود و درصورت صلاح دید مامور پرونده ، شهروندی داده می شوذ.

اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه با اقامت کاری ترکیه

اخذ پاسپورت و شهروندی ترکیه با اقامت کاری ترکیه

خرید ملک در ترکیه

همانطور که گفته شد با تصویب قانون شهروندی ترکیه ، آمار خرید ملک در ترکیه توسط خارجیان در ترکیه افزایش یافت. همچنین از ابتدای سال 2020 ،قانونی تصویب شد که طبق آن اقامت توریسی با اجاره ملک قابل تمدید نمی باشد. و اشخاص باید حتما ملکی در ترکیه بخرند.

طبق این قانون مبلغ ملک مورد نطر نمی باشد، اما باید حتما ملک مسکونی قابل سکونت باشد. و در یک خانواده به شخص ، همسرش و فرزند زیر 18 سال اقامت داده می شود. که سند ملکی باید به نام زن و شوهر هردو باشد.

خرید ملک در ترکیه و اخذ پاسپورت

خرید ملک در ترکیه و اخذ پاسپورت

اهمیت پاسپورت ترکیه

اما سوال اینجاست که چرا شهروندان خارجی تمایل به اخذ پاسپورت ترکیه دارند؟ باید گفت که پاسپورت ها دارای رتبه بندی و درجه و قدرت می باشند.

قدرت پاسپورت هر کشوری با معیارهای متفاوتی سنجیده می شود. به عنوان مثال تعداد کشورهایی که با پاسپورت یک کشور می توان بدون ویزا به آن ها سفر کرد. این معیار مهم می باشد. و یکی از نکاتی است که همه به آن توجه می کنند.در ادامه به رتبه بندی پاسپورت کشورها و از جمله پاسپورت ترکیه خواهیم پرداخت.

سفر بدون ویزا

همانطور که می دانید، برای سفر به هر کشوری باید از طرف دولت آن کشور اجازه ورود به آن کشور را داشته باشید.

به این اجازه ورود، ویزا گفته می شود. اخذ ویزا برای سفر به کشور دیگر، روش های مختلفی دارد. اقدام از کشور مبدا ، ویزای فرودگاهی ، ویزای الکترونیکی.
اقدام از کشور مبدا به صورت ارائه مورد نیاز به سفارت کشور مربوطه و درخواست و مصاحبه می باشد.

ویزا الکترونیکی به صورت درخواست از طریق اینترنت و آنلاین می باشد.

ویزا فرودگاهی نیز در زمان سفر و در فرودگاه می توانید آن را بگیرید.

حالتی دیگر نیز وجود دارد به عنوان حالت لغو روادید. در این حالت دولت دو کشور طی قراردادی توافق می کنند که شهروند یکی از این دو کشور برای سفر به کشور دیگر، نیاز به ویزا ندارند. البته به مدت محدود که در کشورهای مختلف، متفاوت است.

رتبه بندی پاسپورت ها

طبق اینکه با پاسپورت یک کشور به چه تعداد کشوری می توان بدون ویزا سفر کرد، رتبه بندی انجام می دهند. و هر چند مدت نیز این رتبه بندی و جدول را به روز می کنند.

با آغاز سال نو میلادی 2020 نیز لیست جدیدی از رتبه بندی پاسپورت ها ارائه شده است. برای مشاهده نسخه PDF این مقاله کلیک کنید.

مطابق با این لیست، پاسپورت ترکیه در رتبه 55 ، به 111 کشور بدون ویزا می توانند سفر کنند.

در این لیست نیز پاسپورت ایران در رتبه 98 می باشد. که به 41 کشور بدون ویزا می توان سفر کرد.

قطر، کویت، چین در این رتبه بندی بعد از ترکیه قرار دارند.

کشور ژاپن با سفر به 191 کشور بدون ویزا، در صدر این لیست قرار دارد. سنگاپور با 190 کشور، در رتبه دوم قرار دارد.

کشور آلمان در رتبه 3 قرار دارد. که به 189 کشور بدون ویزا می توان سفر کرد.

پاسپورت کشور آمریکا مشترکا با کشورهای بلژیک، یونان، نروژ و انگلیس در رتبه 8 می باشد. که به 184 کشور بدون ویزا می توان سفر کرد.

ضعیف ترین پاسپورت مربوط به افغانستان می باشد. در رتبه 107 و با سفر به 26 کشور بدون ویزا می باشد.

سفر بدون ویزا به ترکیه برای ایرانیان

یکی از کشورهایی که ایرانیان می توانند بدون ویزا به آن سفر کنند. کشور ترکیه می باشد. طبق معاهده ای ایرانیان می توانند در هر 6 ماه 90 روز بدون ویزا در ترکیه بمانند.

سایر اطلاعات در این اعلامیه

طی ده سال اخیر، از سال 2010 تا کنون ، بیشترین صعود رتبه به ترتیب مربوط به پاسپورت های عربستان، تایوان و کلمبیا می باشد.

در سال 2010، کشور عربستان در رتبه 65 قرار داشته که اکنون در لیست جدید سال 2020 ، به رتبه 18 رسیده است.

کشور تایوان از رتبه 69 به 32 رسیده است. و کلمیبا از 73 به 44.

ارتقا رتبه پاسپورت

ارتقا رتبه پاسپورت

عکس این مورد هم در این مقال آورده شده اس. یعنی کشورهایی که رتبه آن ها از سال 2010 نزول پیدا کرده است.

کشور نیجریه از رتبه 76 به 95 ، پاسپورت سوریه از 87 به 105 نزول پیدا کرده اند.

اخذ پاسپورت ترکیه

این موضوع را از آن جهت مورد بررسی قرار دادیم که از سال 2018، با تصویب قانون جدیدی در ترکیه، شهروندان کشورهای دیگر با سرمایه گذاری در ترکیه می توانند پاسپورت ترکیه را دریافت کنند.

این سرمایه گذاری میتواند به صورت خرید ملک در ترکیه به ارزش 250 هزار دلار یا سپرده گذاری به مبلغ 500 هزار دلار در بانک های ترکیه باشد. البته موارد دیگر هم هست که می توانید در همین سایت انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه را بخوانید.

مزایای پاسپورت ترکیه بسیار است. یکی از مزایای مورد توجه ، رتبه پاسپورت ترکیه می باشد.

اگر مایل به اخذ پاسپورت ترکیه می باشید، می توانید خلاصه کتاب شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری ، نوشته کارشناسان موسسه بین المللی گلوبال کادرو ، را از این لینک تهیه کرده. و یا نسخه کامل آن را بخرید.

بعد از خواندن مطالب کتاب در صورت سوال می توانید با واتس اپ تماس بگیرید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *