اخذ شهروندی ترکیه

در میان همسایگان ایران، کشور ترکیه دارای معتبرترین پاسپورت می باشد. پاسپورت این کشور دارای مزایایی است، که افراد زیادی خواهان اخذ شهروندی ترکیه هستند. از جمله این مزایا می توان به تجارت به دور از تحریم ها، افتتاح حساب در بانک های ترکیه بدون سختگیری، امکان دسترسی به سوییفت و باز کردن LC، اخذ ویزای شینگن با حداقل ریسک و اجازه کار بدون نیاز به اجازه کار اشاره کرد.

نکته مهم
داشتن امکانات و مجوزهای ویژه همانند دارالترجمه رسمی با مهر و امضای خود مؤسسه در ترکیه از جمله عوامل متمایز کننده ی گلوبال کادرو در ارائه خدمات شهروندی از طریق سرمایه گذاری بوده است.از آنجایی که در هرکدام از گروه های سرمایه گذاری ذکر شده در قانون مواردی آمده است که بایستی به دقت و با دید کارشناسی به انجام برسد، مؤسسه گلوبال کادرو با استفاده از کادر حقوقی خود مرکب از وکلای ایرانی و ترکیه ای در داخل مؤسسه و نه از طریق برون سپاری، دقت عمل در تهیه مدارک قانونی را به حداکثر رسانده است.

شهروندی ترکیه و مزایای پاسپورت ترکیه

پیش از آنکه در مورد شهروندی ترکیه و واژه ی شهروندی توضیح دهیم ، نیاز است در مورد مفاهیم اولیه در مورد ویزا ، اقامت و شهروندی و تفاوت آن ها توضیحاتی داده شود.

تعاریف ویزا ، اقامت و شهروندی

ویزا به معنی اجازه ورود یک شخص خارجی به کشوری غیر از کشور خودش می باشد. اخذ ویزا سه حالت دارد : ویزا از کشور مبدا ، ویزا الکترونیکی و ویزا فرودگاهی.

اقامت به معنی اجازه زندگی می باشد. شخصی که اقامت کشوری دارد، به این معنی است که اجازه زندگی در آن کشور را از دولت آن کشور دارد. و می تواند به مدتی که به او اجازه داده شده است، در آن کشور زندگی کند.

شهروندی به معنای اجازه ماندن و زندگی کردن و اجازه استفاده کردن از تمام حقوق مادی و معنوی یک کشور است.

سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید

تماس با دفتر تهران: ۲۲۳۸۳۷۴۳-۰۲۱

تماس با دفتر استانبول: ۲۱۲۲۱۲۴۴۰۱-۹۰+

تماس با واتساپ: ۵۵۳۷۱۲۴۴۰۱-۹۰+

 

تفاوت ویزا ، اقامت و شهروندی

طبق تعاریف گفته شده ، با ویزا فقط به مدت محدود می توان در یک کشور ماند. و در این مدت به عنوان یک توریست با وی برخورد می شود و اجازه کار در آن کشور را ندارد.

با اخذ اقامت یک کشور ،اجازه زندگی در آن کشور به مدتی که دولت به او اجازه داده است، امکان پذیر است. اقامت انواع مختلفی دارد که در برخی از آن ها شخص اجازه کار در کشور را دارد و در برخی ندارد.

با اخذ شهروندی یک کشور، شخص علاوه بر زندگی می تواند در هر شغلی مشغول به کار شود، حق رای دادن در آن کشور را دارد. و از تمام حقوق مادی و معنوی که دولت برای شهروندان کشور در نظر گرفته، می تواند استفاده کند.

برای دانلود کتاب اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری، لطفا روی تصویر زیر کلیک کنید.


تابعیت مضاعف

تابعیت مضاعف به این معناست که شخصی تابعیت کشوری را دارد، به عنوان مثال کشوری که در آن متولد شده است، حال این شخص طبق قوانین و روش های مختلف می تواند تابعیت و شهروندی کشور دیگری را نیز اخذ کند. به تابعیت دوم وی، تابعیت مضاعف گویند. حتی ممکن است شخصی تابعیت بیش از یک کشور را داشته باشد.

برخی کشورها همه تابعیت های شخص را قبول دارند. ولی برخی کشورها فقط تابعیت خودشان را قبول دارند و با تابعیت های دیگر شخص کاری ندارند. قانون تابعیت مضاعف در ایران و ترکیه نیز به این صورت است.

انواع روش های اخذ شهروندی ترکیه

شهروندی ترکیه از طریق تولد

طبق قانون شهروندی ترکیه به شماره 5901 ، تابعیت و شهروندی ترکیه تابع خاک نمی باشد. و تابع خون می باشد. به این معنی که یک شخص صرف به دنیا آمدن در ترکیه نمی تواند شهروند ترکیه شود. و باید حتما یکی از والدین شهروند ترک باشد. و تابعیت توسط خون به فرزند انتقال می یابد.

شهروندی ترکیه از طریق ازدواج در ترکیه

مطابق قانون شماره 4721 قانون مدنی ترکیه ، در صورت ازدواج در ترکیه با یک شخص ترک، و بعد از گذشت 3 سال و با اثبات صوری نبودن ازدواج، می توانید درخواست شهروندی ترکیه دهید.

شهروندی ترکیه از طریق اقامت کاری ترکیه

مطابق قانون شهروندی ترکیه به شماره 5901 ، افرادی که با داشتن اقامت کاری در ترکیه و داشتن 5 سال بیمه کاری ترکیه به صورت مداوم و بدون وقفه ، می توانید برای شهروندی ترکیه اقدام نمایید.

شهروندی ترکیه از طریق اقامت کاری

شهروندی ترکیه از طریق کارت فیروزه ای ترکیه

قانون بین الملل نیرو کار به شماره 6735 ، ماده 11 و 25  ، بیان میدارد که از سال 2017 افراد خارجی که در زمینه های علمی، هنری و ورزشی دارای تخصص و مهارت خاص هستند، می توانند کارت فیروزه ای ترکیه را دریافت نمایند.با این کارت اجازه کار و زندگی در ترکیه دارند.

شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری در ترکیه

قانون شماره 6458 ماده 31 بند C، در تاریخ 18 سپتامبر 2018 (27 شهریور 1397) ، تصویب شد. مطابق این قانون افراد خارجی با سرمایه گذاری در ترکیه می توانند شهروند ترکیه شوند.

روش های اخذ پاسپورت ترکیه با سرمایه گذاری در ترکیه

با توجه به روند رو به رشد ترکیه و تلاش برای پیوستن به اتحادیه اروپا ، این کشور مورد توجه شهروندان سایر کشورها شده است. و افراد با اهداف مختلف قصد اقامت در ترکیه ، کار در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه و یا سرمایه گذاری در ترکیه را دارند. دولت ترکیه نیز برای رشد اقتصاد کشورش تمهیداتی برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته است. و روز به روز قوانین را برای سرمایه گذار خارجی آسان تر می کند.

به عنوان مثال قانونی در کشور ترکیه وجود داشت که اتباع خارجی با خرید ملک در ترکیه به ارزش 1 میلیون دلار ، می توانستند پاسپورت ترکیه را بگیرند و شهروند این کشور شوند.

شهروندی ترکیه با خرید ملک در ترکیه

اما در شهریور 1397 (سپتامبر 2018) ، این قانون را تغییر داد و مقدار مبلغ مورد تایید را کاهش داد. و هر شخص خارجی با خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار آمریکا ، می تواند شهروندی ترکیه را بگیرد.

برای اخذ شهروندی ترکیه 6 دسته بندی و روش مختلف وجود دارد که دو روشی که بیشتر استفاده می شود، خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل 25 هزار دلار آمریکا و یا سپرده گذاری در بانک به ارزش حداقل 500 هزار دلار آمریکا می باشد.

دسته بندی انواع روش های اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری

اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری در این کشور امکان پذیر می باشد. 6 دسته بندی برای سرمایه گذاری در ترکیه به قصد اخذ شهروندی ترکیه وجود دارد.

1- سرمایه گذاری حداقل ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر

2- خرید ملک غیر منقول به ارزش حداقل 400٫۰۰۰ دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر

3- کارآفرینی و ایجاد شغل برای 50 شهروند ترک

4- سپرده بانکی به ارزش حداقل  ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر در یکی از بانک های دولتی یا غیر دولتی ترکیه

5- خرید اوراق مشتقه دولتی به ارزش ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر

6- خرید سهم مشارکت و افتتاح سپرده به مبلغ ۵۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا یا معادل آن به ارزهای دیگر، در صندوق سرمایه گذاری اموال غیر منقول

برای خواندن و کسب اطلاعات دقیق تر در مورد این 6 دسته ، کلیک کنید.

انواع پاسپورت ترکیه

قانون 5682 در ترکیه ، بیان میدارد که کشور ترکیه دارای 4 نوع پاسپورت می باشد: پاسپورت قرمز ، پاسپورت سبز ، پاسپورت مشکی و پاسپورت خاکستری.

پاسپورت قرمز

به این پاسپورت ، پاسپورت عمومی ترکیه یا Bordo Pasaport گفته می شود. این پاسپورت همانطور که از اسمش پیداست ، به افراد عادی و شهروندان ترکیه داده می شود. همچنین به خارجیانی که به یکی از طرق گفته شده ، شهروندی ترکیه را گرفته اند ، این پاسپورت داده می شود.

پاسپورت سبز

پاسپورت سبز که به آن پاسپورت ویژه (Hususi Pasaport – Yeşil Pasaport) نیز گفته م شود. این پاسپورت دارای مهر ویژه بوده و به نمایندگان مجلس ، مدیران و کارمندان درجه 1 ، 2 و 3 داده می شود.

پاسپورت مشکی

این پاسپورت با نام های Siyah Pasaport و Diplomatik نیز شناخته می شود. کسانی که این پاسپورت را می گیرند ، شامل اعضا دیوان عالی عدالت ، روسا جمهور سابق ، فرمانداران و روسای شهرداری هر استان می باشند.

پاسپورت خاکستری

پاسپورت خدمت یا Gri Pasaport – Hizmet Pasaportu به ماموران دولتی و خبرنگاران و روزنامه نگارانی که شرایط دریافت پاسپورت سیاه را ندارند، و برای ماموریت خارجی از طرف دولت به خارج از ترکیه اعزام هستند ، داده می شود.

مزایای پاسپورت ترکیه

پاسپورت هر کشور رتبه و اعتباری دارد. و باعث برتری آن پاسپورت نسبت به پاسپورت سایر کشورها می باشد. طبق آخرین آمار در سال 2020 ، پاسپورت کشور ترکیه در رتبه 55 می باشد. و با این پاسپورت می توان به 111 کشور بدون ویزا سفر کرد.

مزایای پاسپورت هر کشوری را می توان از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار داد. در اینجا پاسپورت ترکیه از سه دیدگاه مورد بررسی قرار می گیرد: مزایای تجاری ، مزایای بین المللی ، مزایای تحصیلی ، شغلی و اجتماعی.

مزایای تجاری پاسپورت ترکیه

برای تجارت در عرصه بین المللی ، شهروندان ترک هیچ محدودیتی ندارند. و می توانند بدون محدودیت در تجارت های بین المللی فعالیت کنند. یک شهروند ترک می تواند در شعب بانک های خارجی در ترکیه یا کشورهای دیگر، حساب باز کند. ترنسفرهای بین المللی مالی و سوییفت برای شهروندان ترک بدون محدودیت بوده.

مزایای بین المللی پاسپورت ترکیه

یکی از مزیت های بین المللی مهم که بسیار مورد توجه ایرانیان است، اخذ ویزای شینگن با پاسپورت ترکیه می باشد. اخذ ویزای شینگن برای ایرانیانی که اقامت توریستی و یا اقامت کاری ترکیه را دارند، به مراتب ریسک کمتری نسبت به ایرانیان در داخل ایران دارد. این افراد با ارائه مدارکی مثل کارت اقامت ترکیه ، لیست بیمه و فیش حقوقی می توانند ویزا شینگن بگیرند. اما با این وجود باز هم احتمال ردی وجود دارد.

اما شهروندان ترک با داشتن پاسپورت ترک ، با حداقل ریسک ممکنه می توانند ویزای شینگن و یا ویزای 10 ساله آمریکا را بگیرند.

مزایای پاسپورت ترکیه

مزایای پاسپورت ترکیه

مزایای تحصیلی ، شغلی و اجتماعی پاسپورت ترکیه

تحصیل در ترکیه بسیار اهمیت دارد. و دولت نیز بسیار به آن توجه می کند. تحصیل در ترکیه و دانشگاه های ترکیه دارای رتبه خوبی در سطح جهانی می باشد. و دانشگاه های بین المللی معتبری در ترکیه وجود دارد.  شهروند ترکیه با هزینه کمتری نسبت به خارجیان می تواند در ترکیه تحصیل کند.

کار کردن در ترکیه قوانین خاصی دارد. فرد خارجی برای کار در ترکیه حتما باید از سوی شرکت و کارفرما اجازه کار دریافت نماید. اما با این حال فرد حارجی نمی تواند هر شغلی در ترکیه داشته باشد. به عنوان مثال شغل های دولتی و … . اما شهروند ترک بدون محدودیت و بدون نیاز به اجازه کار می تواند در ترکیه مشغول به کار شود.

استفاده از خدمات درمانی بیمه عمومی ، خدمات درمانی برای بیماری های خاص ، امکان دریافت اسم و فامیلی جدید و یا داشتن سیم کارت و خط دائمی در ترکیه از جمله مزایای اجتماعی پاسپورت ترکیه است.

دلایل سرمایه گذاری در ترکیه

در ادامه به بررسی چند دلیل برای انتخاب کشور ترکیه به عنوان مقصدی برای سرمایه گذاری خارجیان می پردازیم.

اقتصاد رو به رشد ترکیه

ترکیه کشوری است که اقتصاد آن دائم رو به رشد است.  اقتصاد محکم و قوی ترکیه این کشور را به مقصدی امن برای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه تبدیل کرده است.

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

موقعیت سیاسی و جغرافیایی ترکیه

کشور ترکیه ، کشوری اوراسیایی است. یعنی کشوری است که هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا قرار دارد.  و این موقعیت در شهر استانبول ترکیه می باشد. و این شهر مثل پلی است که دو قاره را به هم اتصال داده است. و کشورهای آسیایی و اروپایی را به هم اتصال داده است. و برای کشورهایی مثل ایران به عنوان واسطه ای است که از طریق آن می توان صادرات و واردات کالا را از طریق ترکیه به ایران انجام داد.

مالیات کم در ترکیه

کشور ترکیه ، کشوری قانونمند است. و بحث مالیات ها در این کشور بسیار مهم است و به پرداخت آن بسیار اهمیت  می دهد. و قوانین مالیاتی در ترکیه بسیار دقیق است. و همین موضوع باعث پیشرفت اقتصاد ترکیه شده است.

افتتاح حساب قبل از خرید ملک در ترکیه

كسانيكه قصد مهاجرت به كشور تركيه دارند، و براى خريد ملک مى خواهند اقدام كنند، طبيعتا بايد برنامه مشخصى از افتتاح حساب بانكى ،واريز وجوه ،انتقال وجوه و بازديد از پروژه به صورت مكتوب در اختيار داشته باشند.

يكى از امور قبل از اقدام به بازديد از پروژه ها، این است که حتما سعى شود افتتاح حساب و تکمیل مبلغ خريد ملک در حساب بانكى داخل تركيه را انجام شود. اين موضوع كمک مى كند در هنگام بازديد و انتخاب ملک به راحتى بتوان ملک مورد نظر را رزرو كرد.

بنابراین، اولين قدم براى خريد ملک در تركيه افتتاح حساب بانكى و انتقال وجوه می باشد. با در نظر گرفتن اين محدوديت كه انتقال وجوه در ايران از بين حساب هاى ريالى به مبلغ دويست ميليون تومان در روز ميسر مى باشد، طبيعتا مبالغ زيادى كه در يک روز انتقال داده می شود، امكان پذير نخواهد بود. و انتقال پول در چند روز به طول می انجامد.

از اين جهت قبل از انجام تراكنش ها، نیاز هست افتتاح حساب بانكى در تركيه انجام شود. و انتقال منابع مالى شروع شود. پس از تكميل مبلغ مورد نظر، و معين شدن ميزان بودجه كه براى خريد ملک اختصاص داده شده است، پروژه اى متناسب با بودجه و سليقه پیشنهاد داده می شود. موسسه گلوبال كادرو در اين راستا در اولين روز مراجعه افراد، جلسه اى با كارشناسان املاک و همينطور معرفى مناطق تشكيل مى دهد و شما را در اين راستا راهنمايى مى كند.

هزینه خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است. به همین دلیل افرادی که قصد سرمایه گذاری در خارج از ایران را دارند، ترکیه را به عنوان مقصدی برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند.

اكسپرتيز يا شركت هاى كارشناسى املاک در ترکیه

شركت هاى اكسپرتيز شركت هاى مستقلى هستند كه از SPK يا شوراى تنظيم بازار مجوز دريافت مى كنند. و نقش مهمى در ارزيابى ملک دارند.

در هنگام فروش ملک در تركيه به اتباع خارجى، گزارش كارشناسى املاک ( اكسپرتيز ) يا شركت هاى ارزيابى مستقل اجبارى مى باشد. در هنگام فروش املاک به شهروندان ترک اكسپرتيز اجبارى نيست. ولى براى اتباع خارجى قيمت نرخ كارشناسى ملک بايد ارزيابى شود.

گزارش اکسپرتیز ملک در ترکیه

گزارش اکسپرتیز ملک در ترکیه

زيرا بسيارى از خريداران ملک در تركيه ارزش واقعى ملک را به دليل فرار از ماليات به دولت گزارش نمى دهند. اين شركت ها نمى توانند نرخ ملک را خيلى متفاوت گزارش دهند.

اما برخى شركت هاى اكسپرتيز در گزارش نرخ كمى باهم تفاوت دارند. اعتبار شركت هاى اكسپرتيز خيلى مهم و تاثير گذار مى باشد. برخى از شركت هاى اكسپرتيز به دليل تخلفاتی كه داشتند فعاليتشان متوقف شده است. بنابراين در مورد گزارش اكسپرتيز ملک در هنگام خريد ملک مخصوصا زمانى كه مى خواهيد شهروندى تركيه را دريافت كنيد، دقت كنيد.

خريد ملک زير قيمت در وب سايت هاى املاک در ترکیه

بسيارى از افراد هنگام خريد ملک در تركيه، هنگامى كه به سايت های خرید ملک مراجعه مى كنند، با آگهى هاى مختلف و قيمت های پایین ملک در اين سايت ها روبرو مى شوند. اما در هنگام مراجعه به اين آگهى ها و صاحبان اين آگهى با اين حقیقت مواجه مى شوند كه اين آگهى هاى مربوطه وجود خارجى ندارند. يا موارد مشابه ملک پیشنهاد مى شود.

بايد توجه داشته باشيد اين نوع تبليغات و ترفندها نوعی بازاريابى است. كه در بيشتر كشورها رايج است. و در كشور تركيه فروشندگان املاک جديدا از اين ترفندها براى فروش املاک خود استفاده مى كنند. هدف از اين آگهى هاى غير واقعى جذب مشترى و پيشنهاد واحدهاى فروشى در مجتمع هاى ديگر و مشابه است. از اين رو به غیر واقعی بودن و واقعى بودن آگهى در سايت های املاک مثل صاحبیندن (sahebinden) بايد توجه داشته باشيد. به خريداران ايرانى توصيه مى شود چرا كه بسيارى از آگهى ها كه در اين سايت مشاهده مى شود، وجود خارجى ندارند.

اهمیت قيمت در خريد ملک در ترکیه

نرخ رايج منطقه قيمتى است كه شهردارى ها در كشور تركيه براى ملک شما اعلام مى كنند. كه براساس موقعيت مكانى نزديک بودن به خيابان اصلى و سال ساخت تعيين مى شود. كه خريد و فروش ملک در زير آن قيمت قابل انجام نيست.

اگر قصد فروش زیر قيمت را داشته باشيد، حتما بايد دليل قانع كننده اى به اداره ماليات ارائه دهيد. به دليل فرار از ماليات فروشندگان ترک قيمت بسيار بالاترى از قيمت نرخ رايج منطقه اعلام مى كنند. كه از دادن ماليات بپرهيزند. زيرا پرداخت ماليات بر عهده فروشنده ملک است .

گزارش اکسپرتیز در خرید ملک در ترکیه

گزارش اکسپرتیز در خرید ملک در ترکیه

چگونه ملک را در تركيه گران نخريم؟

در هنگام خريد ملک در تركيه يا هر نوع خريد و فروش هاى ديگر بايد به نكاتى توجه داشته باشيد.

در خريد ملک در تركيه بحثى به عنوان اكسپرتيز و قيمت كارشناسى وجود دارد. در هنگام خريد حتما به قيمت اكسپرتيز ملک توجه كنيد. كه براساس آن ملک خريدارى كنيد. چون در بسيارى از موارد به استثنا مواردى كه قيمت كارشناسى را بنا به گفته شما و ساير دلايل بالاتر نشان مى دهند، معمولا با قيمت كارشناسى ملک را قيمت گذارى مى كنند.

بنابراين براى يک خريد خوب و به هنگام فروش بيش از افزايش ملک در تركيه كه معمولا با تورم ١٢درصدى سنجيده مى شود، بهتر است رشد و خريد و فروش در آن منطقه را در نظر بگيريد .

در هنگام خريد ملک به نكاتى مثل پروژه و تهسيلات و امكاناتى كه شهردارى در آينده در آن منطقه ايجاد خواهد كرد و دسترسى هايى كه به مترو ،تراموا و متروبوس و ساير وسايل نقليه دارد، توجه كنيد. كه كمک مى كند به خوبى پيش بينى كنيد. استفاده از كارشناسان مجرب در اين زمينه به شما كمک بسيارى خواهد كرد.

گزارش اکسپرتیز در اقامت یا شهروندی ترکیه

براى اتباع خارجى كه قصد خريد ملک در تركيه را دارند، بهاى اكسپرتيز الزامى است. اگر قصد اخذ اقامت تركيه از طريق ملک را داشته باشيد، تنها ارائه برگه اكسپرتيز كافى است. و ارزش آن اهميتى ندارد. ولى اگر قصد اخذ شهروندى تركيه را داشته باشيد، بهاى اكسپرتيز داراى محدوديت است.

توصيه مى شود ملک را همان مبلغى كه معامله كرده ايد، در سند ذكر كنيد. و ماليات را فروشنده پرداخت نمايد. كه بعدها در هنگام فروش ملک با مشكلات مالياتى برخورد نكنيد.

نكته قابل توجه اين است كه اگر از طريق ملک شهروندى تركيه را اخذ كرده باشيد، به مدت سه سال نمى توانيد ملک را به فروش برسانيد .

انتقال سند ملكى داراى وام بانكى در تركيه

اسناد ملكى كه در رهن بانک مى باشد و براى آنها وام درخواست شده، در اداره تاپو انتقال داده نمى شوند. ملک هايى كه در رهن بانک هستند، در نوتر ها (دفاتر اسناد رسمی ترکیه ) خريد و فروش مى شوند.

كه به صورت سوزلشمه (قرارداد) است. و هنگامى كه ملكى با قرارداد خريدارى مى شود، نياز به تسويه وام بانكى وجود ندارد. و نمى توان با آن اقدام به درخواست اقامت يا شهروندى ترکیه كرد.

چهار نكته در هنگام خريد ملک در تركيه

نكته اول عدم آشنايى به زبان تركی. بسيارى از افرادى كه اقدام به خريد ملک در تركيه مى كنند، به دليل عدم آشنايى به زبان تركى، شايد قراردادهايى ها را امضا كنند كه بعدا دچار مشكل شوند. بنابراين بهتر است براى انتقال سند حتما از مترجمين رسمى با پرداخت هزينه كم استفاده كنند.
نكته دوم عدم آشنايى به قوانين. افرادى كه قصد خريد ملک در تركيه را دارند، بايد به قوانين و مقررات مالياتى و نحوه محاسبات مالياتى و همچنين به قيمت اكسپرتيز و قيمت رايج شهردارى توجه داشته باشند. افراد مى توانند از طريق شركت هايى كه به صورت رسمى كه در تركيه فعاليت مى كنند، اقدام به خريد ملک نمايند.
نكته سوم عدم آشنايى به پروسه خريد ملک. براى آشنايى از روند خريد ملک در تركيه بهتر است از مشاورين املاک كه در زمينه سرمايه گذارى در خارج از تركيه فعاليت مى كنند، كمک گرفته شود.
نكته چهارم عدم آشنايى با قيمت ملک. براى جلوگيرى از كلاهبردارى افراد سودجو در هنگام خريد ملک، متقاضی خرید ملک می تواند با انتخاب مشاورين برجسته و مطمئن با قيمت هاى مطلوب ملک خريدارى کنند.

سند ملکی در ترکیه ( مفهوم تاپو در ترکیه )

اگر در ترکیه زندگی می کنید یا قصد مهاجرت به ترکیه دارید و قصد خريد ملک در تركيه را داريد، حتما نام تاپو به گوشتان خورده است. در كشور تركيه سند ملكى رسمى كه حق مالكيت اموال را نشان مى دهد و در آن اطلاعاتی از ملک و مالک آن قید شده است، تاپو گفته می شود.

شما زمانى كه ملک مد نظر خود را پيدا كرديد، مى توانيد براى بررسى از اطلاعات سند ملكى به اداره تاپو در همان شهرى كه ملک خريدارى مى كنيد، مراجعه كنيد.

پس از تنظيم قرارداد خريد يا فروش ملک در تركيه، براى ثبت اسناد املاک يا مستغلات، بايد به اداره تاپو مراجعه كنيد. اداره تاپو زير نظر دولت ترکیه ثبت اسناد و مستغلات را انجام می دهد.

جهت خرید یا فروش ملک و مستغلات در ترکیه، توصیه می شود از يک وكيل مجرب و مسلط به زبان ترکی مشاوره بگيريد. در سندهاى ملكى (تاپوها) تمامى اطلاعات صاحب ملک، آدرس دقيق ملک و نحوه واگذارى و تاريخ انتقال سند و امضاى ثبت تاپو نوشته مى شود .

سندهاى ملكى در تركيه و مفهوم آن ها

سندهاى عثمانى : سندهاى عثمانى در زمان آتاتورک براى ملک ها صادر مى شد. و در تمام مناطق كشور وجود دارد. اين نوع املاک در حال حاضر معامله مى شوند و قيمت پايينى نسبت به ديگر سندها دارند. و بايد هنگام خريد روى قيمت آن ها توجه كرد. و تا جايى كه ممكن است از معامله با اين املاک خوددارى كنيد .

سندهاى آبى رنگ : این نوع سندها ويژه زمين ها (Arsa)هستند. شما با اين سندها نمى توانيد اقامت تركيه را دريافت كنيد .

سندهاى قرمز رنگ : اين نوع سندها نشان مى دهد ملک مورد نظر بخش هاى مستقلى دارد. اين نوع سند داراى بخش هاى مختلفى است. و چند مدل دارند:

سندها (DEVERE MÜLK)عمدتا براى هتل ها استفاده مى شود. و به مدت زمان مشخص شما صاحب آن ملک هستيد. با اين نوع سند شما نمى توانيد اقامت دريافت كنيد .

نوع دوم سندهاى قرمز ( KAT IRTIFAKI )هستند. كه شما مالک قسمتى از زمين هستيد. و متراژ آن در سند ملكى قيد مى شود. و براى آن اسكان در نظر گرفته نشده است. اين نوع سند يكبار تا پايان كار صادر مى شود.

نوع ديگر سند(KAT MÜLKIYETI )است. بعداز طى كردن مراحل براى پايان كار صادر مى شود. و اين به اين معنا نيست كه شما سهمى از زمين (Arsa)نداريد. اگر ملكى قابل سكونت باشد، براى معامله بهتر است. در اين نوع سند ملكى مناطق و مكان هايى كه قابل استفاده است و سهام ملک مشخص شده است .

رنگ سند ملکی در ترکیه

اما مدتى است كه تاپو هاى آبى و قرمز حذف شده اند. و همه تاپو ها از نظر رنگ به يک معنى و يكسان هستند. تاپوى قهوه اى رنگ كه اخيرا صادر مى شود. و همانند تاپوى آبى و قرمز اعتبار دارد.

همچنین تغييراتى در اين سندها به وجود آمده است. به طور نمونه براى هر ملكى كد ملى اختصاص داده شده است. كه به آسانى مى توانيد با آن از تمام اطلاعات ملک مطلع شويد. و كد QR نيز به اين سندها اضافه شده است. كه با اسكن كردن آن مى توانيد به اطلاعات سند دسترسى پيدا كنيد و درج متراژ دقيق در سند ملكى است .

موسسه بین المللی گلوبال کادرو ، دارای تیم حرفه ای و مسلط به زبان ترکی ، در زمینه پیدا کردن ملک ، بررسی سند ملکی و کلیه کارهای حقوقی مربوط به ملک می باشد.

رنگ سند ملکی در ترکیه

رنگ سند ملکی در ترکیه

همه تاپو ها داراى اعتبار يكسانى هستند. بايد به مندرجات داخل سند كه ذكر شده است، سند ملكى شما تجارى ،مسكونى يا زمين هاى با كاربرى مسكونى تجارى و كشاورزى (آرسا ،آرازى ،ياتارلا )، توجه داشته باشيد. رنگ تاپو ها اهميت ندارند.

الزام به مسكونى بودن يا نبودن خريد ملک در تركيه

افرادى كه با هدف اقامت يا شهروندى تركيه ملکى را خريدارى مى كنند، در خريد ملک با هدف شهروندى اساسا مسكونى بودن ملک معيار عمل نمى باشد.

براى افرادى كه قصد شهروندى با خريد ملک در ترکیه را دارند، اين ملک مى تواند تجارى ،ادارى و يا مسكونى باشد. اما افرادى كه قصد اقامت با هدف خريد ملک را دارند، بايد تاپو مسكونى باشد.

و سند ملكى خريدارى شده بايستى مسكونى باشد. داشتن اسكان ملاک مهم است. با املاک تجارى نمى توان اقدام به دريافت اقامت كرد. اما شهروندى مى توان دريافت كرد.

در مورد خريد زمين و سند زمين اساسا فروش زمين يا آرسا براى اتباع خارجى امكان پذير نمى باشد. مى توان آپارتمانى را خريدارى كرد كه داراى سند آرسا يعنى سهم از زمين باشد. و با اين نوع سند نمى توان اقامت دريافت كرد. ولى اخذ شهروندى امكان پذير است.

نحوه اقدام براى شهروندى و اقامت زوجين روى يک ملک در تركيه

افراد در هنگام خريد ملک براى اخذ اقامت تركيه مى توانند يک درصد از سهم ملكى را كه خريدارى مى كنند، به نام همسر خود بزنند. و به راحتى مى توانند با خريد ملک اول براى خود و اعضاى خانواده اقامت تركيه را اخذ نمايند. و با اضافه كردن ملک دوم يا سوم زمانى كه به حد نصاب 400 هزار دلار رسيد، مى توانند براى كل خانواده شهروندى تركيه را اخذ نمايند.

همچنین باید توجه داشته باشند مقدار سهمى كه مربوط به خودشان هست، از حساب خودشان به حساب فروشنده پرداخت وجه انجام دهند. و مقدار كمى كه بنام همسرشان هست از حساب همسرشان بايد به حساب فروشنده پرداخت انجام گيرد. ميزان پرداخت وجه با ميزان بهاى كارشناسى و ساير موارد هنگام اخذ شهروندى مقايسه مى شود .

درخواست شهروندى تركيه براى دو خانواده روی یک ملک

در برخى از پرونده هاى شهروندى كه بصورت مشترک بر روى يک ملک انجام مى گيرد، گاهى با سوالاتى مواجه مى شويم كه اگر فرزند زير ١٨سال و يا يكى از آشنايان بخواهد در كنار شما با يک ملک در خواست شهروندى دهد، آيا امكان پذير است يا خير ؟

در صورتى كه مبلغ ملک براى شهروندى دو نفر كافى باشد، مشكلى از نظر قانونى براى اخذ شهروندى دو نفر با يک ملک وجود ندارد. اما سهم هركدام بايد به صورت مجزا بالاتر از 400هزار دلار باشد.

و براى هركدام جداگانه سند بالاى 400 هزار دلار صادر شود. و مراحل پرداخت وجه نيز به حساب فروشنده به صورت جداگانه انجام گيرد.

به اين معنى كه جدا بودن ملک يا يكى بودن ملک نقشى در موفقيت دريافت شهروندى ندارد. و بايد هركدام از افراد به صورت جداگانه بالاى 400 هزار دلار سهم را خريدارى كنند .

راه حل هاى قانونى انتقال وجوه در خريد ملک هاى شهروندى

زمانى كه شما ملكى را به هدف شهروندى تركيه خريدارى مى كنيد، هنگام انتقال وجوه به حساب فروشنده بايد از راه هاى قانونى اين واريز انجام گيرد. و از حساب بانكى شما (فرد متقاضى ) به حساب فروشنده مستقيم واريز شود.

اگر وكيل قانونى در تركيه داشته باشيد، و حق وكالت داشته باشد، مى تواند از حساب شما پرداخت كند. نكته قابل توجه اين است برخى از افراد در هنگام خريد ملک به دليل عدم اعتماد به صاحب ملک، بخشى از پرداختى را به صورت نقدى انجام مى دهند. اين در حالى است كه در هنگام خريد ملک با هدف شهروندى، بايد مبلغ 400هزار دلار به صورت قانونى از حساب آنها به حساب فروشنده واريز شود. و مازاد آن مى تواند به صورت نقدى پرداخت شود.

افراد در هنگام خريد ملک براى اطمينان بيشتر قبل از به نام زدن سند مى توانند در هنگام انتقال وجوه در بانک در قسمت توضيحات واريزى ذكر كنند كه اين انتقال بابت خريد ملک است.

حتى اگر فروشنده از فروش ملک خود منصرف شود، شما حق دريافت حقوق خود را به صورت قانونى داريد. چون در اداره تاپو كليه مدارک مربوط به خريد ملک انجام شده است. و انتقال وجوه به صورت قانونى از حساب شما پرداخت شده است. و در توضيحات بابت آن ذكر شده است.

انتقال مطمئن وجه از ایران جهت خريد ملک در تركيه

افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه دارند، اما سرمایه آن ها در کشور دیگری است، به راحتى مى توانند با افتتاح حساب در يكى از بانک هاى تركيه، وجه خود را به ترکیه منتقل کنند. و سپس اقدام به خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه نمایند.
با وجود سيستم بانكى ایران که غير مرتبط با سيستم بانکی جهانى است، ایرانیانی كه سرمایه آن ها در ايران است و مى خواهند در كشورهاى ديگر مثل تركيه سرمايه گذارى كنند، چگونه مى توانند به صورت امن وجوه خود را انتقال دهند ؟
با توجه به ملاحظاتى كه جهت جلوگيرى از خروج ارز و خروج سرمايه هاى ايرانى از كشور وجود دارد، بهترين راه انتقال وجوه ، خريدارى ارز موجود در خارج از كشور با استفاده از ريال در داخل ايران است.
موسسه گلوبال كادرو با كمک و استفاده از شركت هايى كه صادر كننده كالا و خدمات از ايران هستند و ارزهايى را در خارج از كشور دريافت مى كنند، ارزهاى آن ها را براى خريدارى مى كند و در اختيار ایرانیان در ترکیه قرار مى دهد. با اين روش مى توان به صورت امن انتقال وجوه يا تامين وجوه سرمايه گذارى در خارج از كشور را انجام داد.

انتقال وجه برای خرید ملک شهروندی ترکیه

استفاده از سيستم تاپو تاكاس یا چک بلوكه كه در زمان انتقال سند ملكى پول به حساب فروشنده از طريق بانک انجام مى شود. اين روش ها هزينه بر و كمى زمان بر خواهد شد. روش آسان اين است كه به بانک مراجعه كنيد و در نزد مسئول مربوطه در بانک نوشته اى را دال بر انتقال وجوه به حساب فروشنده بگذاريد.

و در هنگام انتقال سند با تماس با بانک از بانک بخواهيد تا دستور پرداخت شما را انجام دهند. در ظرف مدت زمان كم پول از حساب شما به حساب فروشنده از طريق بانک پرداخت مى شود. و شما مى توانيد مدارک و سند ملكى خود را بدون هيچ مشكلى دريافت كنيد.

مراحل پرداخت براى خريد ملک در تركيه

خريد و فروش املاک در تركيه همانند ايران به صورت تدريجى امكان پذير نيست. به اين معنى كه به صورت پيش پرداخت و قولنامه اى ملكى را قولنامه شود و به صورت تدريجى تا دريافت سند مبالغ را واريز کرده، در تركيه وجود ندارد.

نحوه ى خريد ملک در تركيه با ايران كاملا متفاوت است در تركيه مبلغ اوليه، مبلغ قابل توجهى نيست. و مى توان با ده هزار لير ملكى را قولنامه كرد. به اين معنى كه جهت آماده شدن براى دريافت سند و با آماده بودن مبالغ ملک، زمانى حدود يک تا دو هفته نياز می باشد.

زمانى كه مبلغ اوليه به تركيه انتقال داده شد، با توجه به ميزان تراكنش هاي روزانه و با محدوديت هايى كه در سيستم بانكى ايران به مبلغ ٢٠٠ ميليون تومان دارد، متقاضی خرید ملک با مشكل مواجه خواهد شد. از اين رو براى خريد ملک در تركيه برنامه اى باید در نظر گرفت. و باید همواره به صورتى باشد كه مبلغ اوليه به ميزان بيست هزار لير براى قولنامه و مابقى مبلغ درحدود يک يا دو هفته بعد از آن به صورت كامل در حساب آماده باشد. و با انجام اين تراكنش سند ملكى در عرض يک تا دو هفته دريافت می شود.

انتقال وجه خريد ملک شهروندى بدون داشتن حساب بانكى

سرمايه گذاران خارجى كه قصد خريد ملک در تركيه را دارند، گاها بدون داشتن حساب بانكى از طريق موسسات و يا به صورت شخصى اقدام به انتقال وجه با هدف شهروندى تركيه ، به حساب فروشنده به صورت حضورى در بانک مى كنند.

براى اين نوع انتقال هيج مانعى وجود ندارد. افراد مى توانند پول را به حساب فروشنده انتقال دهند. و در فيش واريزى نام خود و در قسمت توضيحات مربوطه مشخصات ملک را قيد كنند.

اين نوع انتقال از طريق بانک به صورت رسمى و قانونى تلقى مى شود. بنابراين داشتن حساب بانكى يا نداشتن حساب بانكى در اين مرحله ميسر نيست.

اما اگر از موسسه گلوبال كادرو اقدام به خريد ملک در تركيه نماييد، از همان ابتدا، از انتقال وجوه تا افتتاح حساب بانكى و پروسه شهروندى تركيه و خريد ملک زير نظر كارشناسان در اين موسسه قابل انجام است.

خريد اقساطى ملک در ترکیه برای شهروندى ترکیه

خرید ملک رایج ‌ترین روش سرمایه گذاری براى دريافت اقامت و شهروندى ترکیه است. براى خريد اقساطى ملک در تركيه هيج مانعى وجود ندارد. و سند به نام شما صادر مى شود. و ممكن است سازنده يا صاحب ملک با بانک قرارداد داشته باشد، و شما به صاحب ملک يا سازنده بدهكار باشيد و اقساطى پرداخت كنيد.

اين احتمال وجود دارد. اما اگر با قصد شهروندى تركيه اقدام به خريد ملک در تركيه مى كنيد، در قانون تركيه براى اتباع خارجى حداقل سرمايه گذارى براى دريافت شهروندى تركيه از طريق خريد ملک 400هزار دلار آمریکا است. ولى قانون تركيه اين امكان را مى دهد كه بتوانيد ملكى را به قيمت بالا به صورت اقساط خريدارى كنيد.

شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه برای شهروندی ترکیه

ولى بايد در مرحله نقدى 400 هزار دلار آمریکا از حساب خريدار به حساب فروشنده انتقال داده شود. و گيرنده و فرستنده حساب و صاحب سند و وكيل قانونى بسيار مهم مى باشند. و حتما بايد بالاى 400هزار دلار آمریکا به نرخ همان روز كه اصطلاحا (نرخ افكتيف بانک مركزى ) گفته مى شود، ملاک قرار مى دهند.

در بعضى از اداره هاى تاپو يا اداره هاى ثبت اسناد، از بانک درخواست تاييديه نرخ افكتيف همان روز خريدارى را مى كنند. اما در برخى از اداره هاى ثبت اسناد نرخ روز قبل را كه بانک مركزى با آن نرخ مبادلات بانكى را بسته است (نرخ افكتيف بانک مركزى ) ملاک قرار مى دهند.

خرید اقساطی ملک در ترکیه برای شهروندی

در خريد ملک حتما بايد بالاى 400 هزار دلار آمریکا از حساب خريدار (شما)به فروشنده انتقال داده شود. بنابراين در خريدهاى اقساطى ملک كه با هدف شهروندى انجام مى شود، بايد حدود 400 هزار دلار را در نظر بگيريد. اگر ملكى كه خريدارى مى كنيد، بالاى 400 هزار دلار باشد، مى توانيد مابقى مبلغ را به صورت اقساطى پرداخت كنيد.

تاپو هارچ يا هزينه سند استراتژى مذاكره در قيمت

زمانى كه در تركيه ملكى خريدارى مى شود. جمعا ٤ درصد هزينه سند يا تاپو هارچ دريافت مى شود. اصولا و قانونا ٢ درصد از خريدار و ٢ درصد از فروشنده بايد درخواست شود.

اما براى راحتى در معاملات قيمت تمام شده ملک را تعيين مى كنند و با احتساب آن ٤ درصد از خریدار دريافت مى شود.

بنابراين اولين قدمى كه در هنگام خريد ملک در تركيه بايد انجام داد، احتساب ٤ درصد هزينه تاپو است. كه باید خریدار بر عهده بگيرد و قيمت اصلى ملک را از فروشنده درخواست شود. و روى قيمت اصلى ملک تخفيف بگيرد.

نكات مهم اخذ شهروندى با خرید ملک تجارى در ترکیه

براى اخذ شهروندى تركيه ملاک مسكونى بودن ملک نيست. با خرید ملک ادارى يا تجارى يا مسکونی و یا حتی خرید ملک در چندین شهر مختلف، و تجميع آن ها تا 400 هزار دلار می توان براى اخذ شهروندى ترکیه اقدام کرد.

نكته قابل توجهى كه در خصوص ملک هاى تجارى وجود دارد، اين است كه بسيارى از ملک هاى تجارى كه در پروژه ها و در طبقات پايين پروژه ها، به ويژه در پروژه هاى جديد، مشترى هاى زيادى ندارند. و به سختى مى توان اجاره داد.

بنابراين توجه به نكات مهمى از جمله ارزش سرمايه گذارى ،اجاره دادن به صورت سريع و درآمدى كه از آن ملک تجارى عايد كسى كه مى خواهد آن را اجاره كند، بسيار ضرورى است. بيزنس ها و كسب كارهايى مانند داروخانه يا ماركت يا بيزنس هايى كه مشترى هاى زيادى دارند، معمولا امكان بيشترى براى اجاره دادن، دارند.

در مقابل بيزنس هاى متفرقه و كسانى كه مى خواهند به تازگى در آن مركز خريد بيزنس راه اندازى كنند، براى اجاره دادن ملک تجاری با مشكل مواجه خواهند شد. بنابراين در هنگام خريد ملک تجارى در تركيه دقت كنيد كه اين ملک اجاره لازم را بتواند دريافت كند. و سريع اجاره داده شود. ملک هاى تجارى بسيارى وجود دارند كه با اين مشكل مواجه هستند.

اخذ-شهروندی-ترکیه-با-خرید-خانه

شرايط اخذ شهروندى فرزند خوانده متفاضى در تركيه

هر كدام از زوجين كه درخواست شهروندى دهند و پول از حساب يكى از زوجين منتقل شود، و يا در حساب بانکی يكى از زوجين بلوكه شود، آن فرد متقاضى اصلى اخذ شهروندی ترکیه و سرمایه گذار اصلی به حساب مى آيد.

در مورد شهروندی فرزند، (فرقى ندارد كه فرزند مشترک باشد يا خیر) فرزندان هم مى توانند همزمان درخواست شهروندى نمايند. اگر یکی از زوجین از ازدواج قبلی خود دارای فرزند باشد نیز مى تواند در اين پرونده اقدام به شهروندى نمايد.

براى هركدام از اين فرزندان (چه فرزند مشترک چه فرزند خوانده) مداركى مورد نياز است. كه بايد در پروسه شهروندی ارائه شود.

يكى از اين مدارک راى دادگاه است. كه حضانت دائم فرزند از سمت همسر سابق به فرد داده شده باشد. و موافقت خود را چه در ايران چه در تركيه دال بر تحصيل و اقامت و اخذ شهروندى و …به صورت جزئى در داخل اين موافقت نامه اعلام كرده باشد. كه بتوانند در كشورهاى خارجى براى فرزند خوانده خود اقدام به اخذ شهروندى و اقامت نمايند .

مهلت شش ماهه براى تكميل خريد ملک و اقدام براى شهروندى تركيه

هنگامى كه براى اخذ شهروندى از طريق خريد ملک در تركيه اقدام مى شود، بعد از اتمام مراحل خريد ملک يعنى رسيدن به حد نصاب مبلغ دويست و پنجاه هزار دلار براى شما برگه تاييديه سرمايه گذارى صادر مى شود.

اين برگه تاييديه سرمايه گذارى يا همان (Urgun belgesi )شش ماه اعتبار دارد. اگر پس از شش ماه اقدام به اخذ شهروندى نشود، بايد مجددا اقدام به اخذ برگه سرمايه گذارى کرد.

اما افرادى كه به صورت تدريجى با چند ملک اقدام به اخذ شهروندى مى كنند، و بين خريد هاى آن ها شش ماهه فاصله مى افتد هيج مانعى براى اخذ شهروندى وجود ندارد. تنها چيزى كه مهم است اين می باشد كه بعد از اتمام مراحل خريد و اخذ برگه تاييديه سرمايه گذارى، شش ماه فرصت جهت اقدام به اخذ شهروندى می باشد.

ماليات ها در هنگام خريد ملک در تركيه

پرداخت ماليات و ماليات بر ارزش افزوده و ماليات خريد ملک در ترکیه ، يكى از دغدغه هايى است كه افراد هنگام خريد ملک با آن مواجه مى شوند.

ماليات در خريد ملک شهروندى

توجه داشته باشيد زمانى كه در تركيه ملكى معامله مى شود، سه نوع قيمت وجود دارد.

1- قيمت رايج شهردارى : قيمتى است كه شهردارى ها براى ملک ها در نظر مى گيرند. و قيمت بسيار پايينى می باشد.

2- قيمت كارشناسى : قيمت به روز ملک كه ده درصد پايين تر از قيمت بازار است. كه به آن قيمت اكسپرتيز مى گويند.

3- قيمت معاملاتى كه معمولا ده درصد بالاتر از قيمت اكسپرتيز و قيمت واقعى ملک كه در بازار با آن خريد و فروش انجام مى شود.

باید توجه داشت براى شهروندان ترک كه قصد خريد ملک را دارند، قيمتى که بايد مبنا قرار بگيرد، و پايين تر از آن قيمت نمى توانند ملكى را خريدارى كنند، قيمت رايج شهردارى است.

اما براى اتباع خارجى از آنجايى كه قيمت كارشناسى الزامى است، و براى اخذ شهروندى بايد قيمت و ارزش معاملاتى ملک بالاتر نشان داده شود، لزوما فروشنده براى معاملات خود بايد مالياتى را در نظر بگيرد. كه به دولت پرداخت كند. و معمولا اين ماليات را از خريدار دريافت می كنند.

بنابراين در هنگام معامله ملكى به قيمت اكسپرتيز و قيمت رايج شهردارى باید توجه داشته کرد.

برخى از موسسات و شركتهايى كه اقدام به فروش ملک در تركيه مى كنند، از اين موضوع گاها سو استفاده مى كنند. و در مورد افزايش قیمت، قيمت هايى مطرح مى كنند. نكته اى كه بايد در خريد ملک به آن توجه داشت، در هنگام اقدام به خريد ملک توسط شركت ها ، اگر از شركتى ملكى را خريدارى كنيد، يعنى فروشنده ملک شركت باشد، ماليات بر ارزش افزوده تعلق مى گيرد.

مالیات خرید ملک در ترکیه

مالیات خرید ملک در ترکیه

اگر از شخص ملک را خريدارى كنيد، ماليات بر ارزش افزوده تعلق نمى گيرد. تنها ماليات بر درآمد هست كه فاصله ى قيمتى خريد و فروش آن فرد اگر در فاصله بين ٥سال نباشد، يعنى اگر بيشتر از پنج سال از خريد ملک نگذشته باشد، مالياتى تعلق مى گيرد. كه طى جدولى مشخص مى شود.

و ميزان سودى كه اين فرد با خرید و فروش ملک داشته و ميزان سالهايى كه از خريدش گذشته باشد، در ميزان اين ماليات موثر مى باشد.

ماليات بر ارزش افزوده در صورتى كه شما ملكى را توسط شركت خريدارى مى كنيد، براى املاک زير صد متر چون غير لوكس محسوب مى شود، 1 درصد و براى املاک لوكس بالاى صدمتر، 18 درصد است.

محاسبه اين ها بسيار مهم است. و تضمين حقوق شما را به عنوان خريداران خارجى و سرمايه گذاران در تركيه تحت تاثير قرار مى دهد. از اين رو در انتخاب شركت هايى كه براى مشاوره يا اقدام به خريد مى كنيد، دقت كنيد .

داسک يا بيمه زلزله در بحث املاک در ترکیه

داسک يا بيمه اجبارى زلزله عبارت است از بيمه اى كه ساختمان را در مقابل حوادثى چون زلزله بيمه مى كند. هزينه آن بستگى به متراژ و منطقه ملک دارد.

اما چيزى حدود ١٠٠تا٢٠٠لير است. كه صدور آن بسيار آسان است. حتى با اپليكيشن بانكها قابل انجام است.

نكته قابل توجه اين است كه برخلاف اطلاعات اشتباهى كه در برخى منابع بى اساس ديده مى شود، كه در خريد ملک داسک اجبارى نيست. بلكه در هنگام وصل انشعابات از شما داسک را درخواست مى كنند.

بیمه زلزله ملک در ترکیه

بیمه زلزله ملک در ترکیه

در هنگام خريد ملک توجه داشته باشيد بابت داسک (بيمه اجبارى )هزينه هاى زيادى از شما درخواست نشود. و در خريد ملک حقى از شما به عنوان خريدار خارجى ضايع نشود.

ميزان ماليات ساليانه ملک در تركيه

اتباع خارجى كه شهروندى تركيه يا دريافت كرده اند، و يا از طريق خريد ملک در تركيه اقامت دريافت كرده اند، لازم است ساليانه عوارض ماليات ملک خريدارى شده را پرداخت كنند. مبلغ عوارض چندان بالا نيست. و در سال دوبار بايد اقدام به پرداخت عوارض، يک بار در پايان شش ماه اول و یکبار در پايان شش ماه دوم نمايند.

ماليات ديگرى نيز وجود دارد كه شامل املاک لوكس و بالاى ٥ ميليون لير مى شود.

طبق قانون ١٣١٩ املاک تركيه، صاحب املاک و زمين، يا اگر ملكى صاحب مشخصى نداشته باشد، شخصى كه از آن ملک استفاده مى كند، موظف است كه ماليات آن را پرداخت كند.

براى پرداخت ماليات بايد ابتدا با سند ملک يا زمين به شهردارى بخش املاک مراجعه كرده و اظهارنامه مالياتى را ارائه دهيد.

طريقه محاسبه اين ماليات ساليانه، براساس ارزش ملک حساب مى شود. و در دو قسط قابل پرداخت است.

اصلاحیه قانون مالیات ملک در ترکیه

براساس اصلاحيه قانون در سال ٢٠١٩، ملک هايى از بيش از ٥ميليون لير ارزش دارند، علاوه بر ماليات ملک، صاحب ملک موظف است كه ماليات ارزش ملک را پرداخت نمايد. نحوه محاسبه :

طبق ارزش سالانه ملک،املاک با ارزش بيش از پنج ميليون تا هفت ميليون و پانصد هزار لير سه در هزار .

ارزش ملک ده ميليون لير و بيش از از آن ده در هزار .

به طور نمونه: صاحبان ملكى كه ملک آنها بيش از بيست ميليون لير ارزش داشته باشد، سالانه بايد دويست هزار لير ماليات پرداخت كنند. طبق همين قانون صاحبان ملكى كه بازنشسته يا بيكار هستند، اين ماليات شامل آن ها نمى شود.

مالیات املاک لوکس در ترکیه

نكته بسيار مهمى كه مربوط به ماليات املاک لوكس است. كه در يک سال گذشته دولت تركيه آن را تصويب كرد. ولى به دليل شرايط بد اقتصادى دولت آن را به اجرا در نياورد.

افرادى كه املاک بالاى ٥ ميليون لير دارند، به استثنا ملک هاى ديگرشان اگر ملک هاى ديگرى نيز خريدارى كنند، بين يك تا سه درصد ماليات به صورت ساليانه بايد پرداخت نمايند.

اين قانون به دليل شيوع بيمارى كرونا و شرايط بد اقتصادى يك سال اجرا نشد. ولى از سال جديد به اجرا در مى آيد. كه اين موضوع نيز مى تواند تاثيرى در تغيير قيمت ها در بخش املاک در تركيه به وجود آورد.

افرادى كه قصد خريد املاک لوكس در تركيه را دارند، به نكته مالياتى آن توجه داشته باشند. اگر با خريد اين املاک قصد اخذ شهروندى تركيه دارند، بايد همانند ديگر شهروندان ترک ماليات آن را پرداخت كنند. در غير اين صورت مى توانند ملک را به نام فرزندشان بالاى ١٨سال يا همسراشان خريدارى كنند.

شرايط معافيت از پرداخت هزينه تاپو

هزينه تاپو يا ٤ درصد ارزش معاملاتى كه در تاپو قيد مى شود، بايستى در مورد همه املاک در تركيه پرداخت شود. و نوعى ماليات نيست بلكه هزينه سند است. تنها يک راه براى پرداخت نكردن این ٤ درصد وجود دارد، آن هم اين است كه برخى از مناطق در بازسازى بافت هاى فرسوده هستند، كه شهردارى آن مناطق را مشخص مى كند.

زیرا شهرداری ها تمايل دارند آن مناطق فرسوده مورد بازسازى قرار بگيرد. و امتيازاتى را در نظر گرفته اند كه افرادى كه در آن منطقه اقدام به خريد ملک و بازسازى مى كنند، از پرداخت ٤درصد هزينه سند معاف مى شوند.

اخذ شهروندی ترکیه با ١٠٠يا ١٥٠هزار دلار

دولت تركيه قانونى را تصويب كرد كه هدف از اين قانون جذب سرمايه گذاران خارجى به ميزان 400 هزار دلار است. تا با سرمايه گذارى به اين ميزان ، خارجيان بتوانند شهروندى اين كشور را دريافت كنند. و از حقوق شهروندى اين كشور استفاده كنند.

در اين ميان شركت هاى سازنده و فعالان بخش املاک به كمک مجموعه هاى حقوقى خود دنبال راه هايى هستند كه بتوانند خريداران را با مبالغ كم تر از مقدار معين شده، صاحب ملک و شهروندى كنند.

در اينجا اين سوال مطرح مى شود كه اين روش را به چه شكلى انجام مى دهند؟ و آيا منافع اقتصادى خودشان و تضمين هاى لازم براى خود را در نظر نمى گيرند؟

يک بررسى و تحليل ذهنى و منطقى به راحتى اين اطمينان را مى دهد كه چنين شركت هایی با داشتن كادر حقوقى، منافع حقوقى خود را در نظر مى گيرند. و با واريز مبلغ باقيمانده تا 400هزار دلار مراحل قانونى حد نصاب لازم براى اخذ شهروندى را رعايت مى كنند. تا از نظر قانونى اخذ شهروندى بدون مانع انجام گيرد.

پيشنهاد مى شود در مرحله اول تحت تاثير پيشنهادهاى وسوسه انگيز قرار نگيريد. و از وكيل باتجربه در این زمینه راهنمایی بگیرید. زیرا ممکن است در هنگام امضاى قراردادهاى مرتبط، حتى سند بنام شما باشد و شهروندى تعلق بگيرد، يک شهروند ترک بدهكار داراى ملک قابل استرداد در تركيه خواهيد شد.

توصيه هاى مهم براى سرمايه گذاران بانكى و خريداران ملک در تركيه

افرادى كه درصدد اقدام به سرمايه گذارى براى اخذ شهروندى تركيه از طريق ملک هستند، نكته خيلى مهمى كه بايد به آن توجه داشته باشند اين است كه، بر اثر بروز ويروس كرونا، شاهد تغيير و تحولاتى در كاهش ارز و كاهش ارزش لير تركيه در برابر دلار آمريكا هستيم.

از اينروز توصيه مى شود در هنگام سرمايه گذارى كه به ميزان دويست و پنجاه هزار دلار انجام مى دهيد، تغییر نرخ ارز بسيار حائز اهميت است. كه شهروندى شما دچار مشكل نشود. زيرا تغيير نرخ ارز باعث شود سرمايه گذارى شما از حد و مرز قانونى خارج بشود و نتوانيد با خريد ملكى كه با هدف اخذ شهروندى تركيه انجام داده ايد، به نتيجه حقوقى مد نظرتان برسيد.

از اينرو حتما حاشيه مدنظر را در نظر داشته باشيد. و مقدار سرمايه اى كه مى خواهيد انجام دهيد باتوجه به تغييرات احتمالى ارز ميزان بالاتر از مبلغ قانونى خريد ملک را انجام دهيد. تا در اخذ شهروندى دچار مشكل نشويد.

توجه داشته باشيد مبلغ اكسپرتيز (مبلغ كارشناسى) و مبلغ واريزى شما حتما بايد با نرخ افكتيف بانک مركزى، يعنى نرخى كه بانك مركزى معاملات خود را انجام مى دهد، در روز قبل از واريز وجه مد نظر باشد. و اين نرخ زير دويست و پنجاه هزار دلار نباشد.

راهکارهای گلوبال کادرو برای تغییر نرخ ارز در شهروندی ترکیه

موسسه گلوبال كادرو در تلاش است كه راه كارهايى مثل واريز كميسيون املاک و هزينه هاى مربوط به سند و تاپو را به حساب فروشنده و قلمداد كردن آن را جز معامله اصلى قرار دهد. كه مبلغ اصلى شما را بالاتر از حد دويست و پنجاه هزار دلار نشان دهد. بدون اينكه شما هزينه بيشترى را متحمل شويد.

راه كارهاى اين چنينى وجود دارد. به خصوص در روزهايى كه درصدد تحولات جهانى و در آستانه اين تحولات نرخ ارز هر روز در حال جابجا شدن است. نكته بارز و قابل توجه ديگرى كه براى افرادى كه در حال اقدام براى دريافت شهروندى از طريق خريد ملک هستند، بايد چنین روزهایی را در نظر داشته باشند. معمولا بر اثر تحولاتى كه بر نرخ ارز اتفاق مى افتد، بانک مركزى تركيه سريعا نسبت به افزايش نرخ سود سپرده هاى بانكى اقدام مى كند.

تغییر نرخ ارز در ترکیه

تغییر نرخ ارز در ترکیه

تغییر نرخ ارز در ترکیه و تاثیر آن بر شهروندی ترکیه

و باتوجه به تغييرات اخير بالا رفتن و تلاطم هایى كه در نرخ ارز در روزهاى گذشته و ماه هاى گذشته شاهد بوده ايم، هنوز اين اقدام صورت نگرفته است. از اين رو سپرده گذارانى كه قصد سپرده گذارى و اخذ سود بانكى از بانک هاى تركيه را دارند، توصيه مى شود پول خود را به صورت دلار در حساب جارى خود نگه دارى كنند. و منتظر اعلام نرخ سود سپرده هاى جديد باشند.

بنابراین تبديل ارزهاى خود از دلار به لير خوددارى كنند. و به صورت دلارى در حساب جارى خود نگهدارى كنند. كه نفع بيشترى را حاصل خواهد كرد.

بعد از اعلام سود نرخ سپرده هاى جديد از سيستم بانكى تركيه مى توانند به صورت سالانه ، شش ماهه ،كوتاه مدت يا بلند مدت اقدام به سپرده گذارى و اخذ سود بانكى از بانكهاى تركيه نماييد.

امكان فروش ملک به شرط عدم ابطال شهروندی ترکیه

همانطور كه گفته شد براى اخذ شهروندى تركيه از طريق خريد ملک بايستى ملک خريدارى شده به مدت سه سال در رهن دولت باشد.

بايد توجه داشت، شخص متقاضی، زمانى كه تصميم به فروش ملكى كه با آن اقدام به اخذ شهروندى کرده است، دارد، مى تواند اقدام به فروش ملک نمايد. ملک در مصادره دولت نمى باشد. اما بايد از شهروندى تركيه صرف نظر کند.

در برخى مواقع سوالاتى در ذهن افراد ايجاد مى شود كه آيا به صورت غير رسمى و قراردادى مى توانند ملک را به فروش برسانند بدون ابطال شهروندى ترکیه؟

باید توجه داشت زمانى كه در نوترها قراردارد فروش براى ملک، امضا مى شود، نوترها ملزم به اخذ بهاى شهردارى از اداره شهردارى هستند. و چون سيستم تاپو با اداره شهردارى يكپارچه است، و روى آن ملک شرح وجود دارد، فروش ملک آشكار مى شود و نمى توان بدون گزارش به دولت ملكى كه روى آن شهروندى اخذ شده است، را به فروش رساند.

فروش به صورت قراردادى و غير رسمى از طريق نوتر براى ملک هايى كه روى آن ها شهروندى اخذ شده است، امكان پذير نمی باشد.

آيا كسى كه شهروندى تركيه بگيرد مى تواند صرف نظر كند ؟

يكى از راه هاى بسيار مطمئن در امر اقامت تركيه و اخذ شهروندى تركيه از طريق خريد ملک در ترکیه مى باشد.

افرادى كه در تركيه ملک خريدارى مى كنند، و از طريق ملک اقدام به شهروندى تركيه مى نمايند، و شهروندى تركيه را دريافت مى كنند، باید توجه داشته باشند که ملک خريدارى شده به مدت سه سال براى حفظ شهروندى نبايد فروخته شود. و در رهن دولت قرار مى گيرد.

و یا افرادی که به صورت سپرده گذاری بانکی اقدام به اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه می نمایند، باید توجه داشته باشند که سپرده گذاری به مدت سه سال می باشد. و به مدت سه سال نمی توانند پول را از حساب خود خارج نمایند.

این تعهد در هنگام سند به نام زدن و یا به اصطلاح در روز تاپو می باشد، که تعهد به عدم فروش ملک به مدت سه سال می دهند. اگر شخصی ملک را خریده و تعهد عدم فروش را انجام ندهد، نمی تواند برای شهروندی اقدام کند. و باید مجدد برای تعهد به تاپو بروند. حال اگر شخص زبان ترکی بلد نباشد، نیاز به یک مترجم رسمی در ترکیه دارد. که بتواند به اداره تاپو برود.

شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

در صورت صرف نظر فرد از تابعيت تركيه و ابطال شهروندى، مى تواند از نظر حقوقى شهروندى را ابطال و رد تابعيت تركيه نمايد. و با مراجعه به دولت مى توانند از راه قانونى اين كار را انجام دهند. و امكان پذير مى باشد.

نحوه استفاده از پاسپورت ترکیه برای ایرانیان در رفت و آمد به ایران

افراد ايرانى كه شهروندى تركيه و پاسپورت اين كشور را دريافت كرده اند، براى خروج از تركيه مى توانند از دو پاسپورت تركيه يا ايرانى استفاده كنند. اما اگر بخواهند با گذرنامه ايرانى خروج بزنند، حتما كارت اقامت را همراه خود داشته باشند. براى اينكه با مشكل اقامت بيش از حد مجاز در اين كشور مواجه نشوند.

براى ورود به ايران بايد با گذرنامه ايرانى خود وارد شوند. چه با گذرنامه ايرانى از تركيه خارج شده باشند، چه با گذرنامه ترک، ورود خروج افراد دو تابيعتى ايرانى به ايران، الزام است با گذرنامه ايرانى باشد.

افراد در هنگام خروج از كشور تركيه مى توانند يكى از دو پاسپورت خود استفاده كنند. و اگر اعتبار گذرنامه ايرانى آنها به اتمام رسيده باشد، مى توانند از گذرنامه قديمى خود هنگام ورود استفاده كنند. و بعد اقدام به تمديد آن از داخل ايران نمايند.

اخذ شهروندى سوم پس از شهروندى تركيه

قوانين تابعيت هركشور، داخلي می باشد. و مربوط به همان كشور است. دولت تركيه با اخذ تابعيت ديگر مشكلى ندارد. همانطور که در كشور ايران نيز زمانى كه تابعيت ايران را داريد، هيچ مانعى براى اخذ شهروندى كشور ديگر وجود ندارد. اما ايران تنها تابعيت ایرانی را به رسمیت می شناسد. و تابعیت ديگر را به رسميت نمى شناسد.

زمانى كه شخص وارد ايران مى شود با پاسپورت ايرانى به عنوان شهروند ايرانى شناخته مى شود. كشور تركيه نيز همانند كشورهاى ديگر تابعيت كشورهاى ديگر را در داخل تركيه مى پذيرد. يعنى شخص مى تواند با تابعيت كشورهاى ديگر مانند فرانسه وارد تركيه شود، و هم با تابعيت تركيه كه قبلا اخذ كرده است.

كشور تركيه هيچ مشكلى با تابعيت سوم يا چهارم شخص كه از كشورهاى ديگر اخذ كرده ، ندارد. باید توجه داشت اخذ تابعيت تركيه مانعى براى اخذ تابعيت كشورهاى ديگر نيست.

قانون وراثت در ترکیه برای شهروندان ترک

مطابق قانون وراثت در ترکیه برای شهروندان ترک ، متوفی بعد از فوتش ، تمامی اموال ، بدهی ها و طلب هایش را به وراثش به ارث می گذارد. اگر متوفی وصیتنامه قانونی داشته باشد، و وراث جدیدی به وراث قانونی خود اضافه کند، طبق وصیتامه متوفی باید عمل شود.

وراث قانونی متوفی کسانی هستند که با متوفی رابطه خونی دارند. و طبق قانون از متوفی ارث می برند.

اگر متوفی هیچ وابسته و فامیل خونی نداشته باشد، تمام اموالش به همسرش می رسد.

طبق قانون ارث در ترکیه ، فرزندان به یک میزان ارث می برند. و اگر فرزندی از متوفی باشد که قبل از او فوت کرده ، ارث به فرزند می رسد.

قانون ارث در ترکیه

قانون ارث در ترکیه

قانون وراثت برای خارجیان در ترکیه

اموال غیر منقول شخص خارجی در ترکیه ، برای انحصار وراثت در محاکم ترکیه انجام می شود. انحصار وراثت اموال فرد خارجی در ترکیه در دفاتر اسناد رسمی نوتر (NOTER) انجام می شود.

جهت خواندن متن کامل در مورد قانون ارث در ترکیه برای خارجیان و شهروندان ترکیه ، کلیک کنید.

خدمت سربازى پسران كه بعدا شهروند تركيه مى شوند

طبق ماده دوم قانون شماره ١١١كشور تركيه كه مرتبط به خدمت سربازى مى باشد، افرادى كه قبل از سن قانونى شهروندى تركيه را دريافت كرده اند، همانند شهروندان عادى تركيه بايستى حتما خدمت سربازى را در كشور تركيه پشت سر بگذارند.

خدمت سربازی در ترکیه

خدمت سربازی در ترکیه

٢٢ فوريه سال ٢٠١٤ محدودیت سنى قانونى براى خدمت سربازى در تركيه ٢١ سال و طول مدت زمان خدمت سربازى ٦ماه عنوان شده است. اتباع خارجى (ايرانيان )كه در كشور خود خدمت سربازى را پشت سر گذاشته اند، يا معافيت دريافت كرده اند، در تركيه نيز معاف مى شوند.

قانون معافیت و خدمت سربازی برای فرزندان پسر بعد از اخذ شهروندی ترکیه

قانون خدمت سربازی در ترکیه 6 ماه می باشد. فرزند پسر بعد از اخذ شهروندی ترکیه و اتمام 18 سالگی ، طبق قانون باید خدمت سربازی بگذراند. اگر فرزند پسر محصل باشد و در حال تحصیل در دانشگاه باشد، می تواند به صورت هر سال و تا پایان مدت تحصیلش ، خدمت سربازی خود را به تعویق بیاندازد.

همچنین قانون خرید سربازی در ترکیه نیز وجود دارد. یعنی با پرداخت مبلغی حدودی 35 هزار لیر می توان خدمت سربازی در ترکیه را خرید. اما شخص باید مدتیک ماه را به عنوان دوره آموزشی بگذراند. همچنین برای دانشجویان ، می توانند این مدت یک ماه آموزشی را در تعطیلات تابستانه بین ترم بگذرانند.

معافيت و خريد سربازى براى فرزندان پسرى كه بعدا شهروند تركيه شده اند

در مورد خدمت سربازى افرادى كه بعد از سن قانونى شهروندى تركيه را دريافت كرده اند، نكته قابل توجهى كه وجود دارد اين است كه در صورت ورود به دانشگاه مى توانند همه ساله خدمت سربازى را به تعويق بندازند.

قانون خريد خدمت سربازى در تركيه مبلغى حدود ٣٥هزار لير در حال حاضر در حال اجرا مى باشد. دانشجويان كه در حال تحصيل در دانشگاه هستند، مى توانند در تعطيلات تابستان با گذراندن يك ماه دوره آموزشى اقدام به خريد خدمت سربازى كنند.

طول مدت خدمت سربازى ٦ماه است. و مدت دوره آموزشى براى كسانيكه كه مى خواهند از خريد خدمت استفاده كنند، يک ماه مى باشد.

رابطه خویشاوندی بين فروشنده و خريدار ملک در اخذ شهروندى ترکیه

اتباع ايرانى كه از طريق خريد ملک شهروندى تركيه را دريافت كرده اند، و تمايل دارند با انتقال ملک خود بستگان خود را نيز به شهروندى تركيه در بياورند، بايد توجه داشته باشند با اينكه همه موارد انتقال در نظر گرفته شود و رعايت شود، در صورتى كه اگر ثابت شود كه رابطه فاميلى بین شخص فروشنده يا خريدار وجود دارد، و با هدف اخذ شهروندى خريد و فروش انجام مى شود، شهروندى ابطال خواهد شد.

بنابراين به دليل نقض قانون اگر اقدام به خريد ملک از بستگان شود، حتى اگر در معامله همه موارد درست و به جا انجام شود، بايد به اين نكته توجه داشت كه درصورت اثبات رابطه فاميلى شخص خريدار و فروشنده شهروندى با مشكل مواجه مى شود.

ازدواج در ترکیه و اقدام برای شهروندى تركيه براى زوج ايرانى

زوجينى كه در كشور تركيه ازدواج خود را به صورت ازدواج در تركيه ثبت مى كنند، براى اخذ شهروندى تركيه ارائه مداركى مثل سند ازدواج تركيه و ترجمه شناسنامه از كنسولگرى ايران الزامى است. و زمانى كه اين مدارک ارائه مى شود، مورد بررسى قرار مى گيرد.

اگر ازدواج ایرانی آنها بعد از تاريخ ازدواج در تركيه ثبت شده باشد، در هنگام ارائه مدارک براى اخذ شهروندى مغايرت در تاريخ ازدواج ، مغايرت در تاريخ مدارک را به وجود مى آورد. كه در اخذ شهروندى با مشكل مواجه خواهند شد.

بنابراين براى اخذ شهروندى تركيه اگر ازدواجتان را در تركيه ثبت كرديد، و بعد در ايران ثبت كنيد، حتما از مشاوران حقوقى معتمد در اين زمینه كمک بگيريد.

موسسه بین المللی گلوبال کادرو در زمینه ثبت ازدواج ایرانیان در ترکیه نیز فعالیت داشته. و زوجین ایرانی که در ترکیه زندگی می کنند، جهت انجام ازدواج در ترکیه ، می توانند از راهنمایی کارشناسان و خدمات این موسسه استفاده کنند.

قانون تغییر نام خانوادگی خانم بعد از دریافت شهروندی ترکیه

با توجه به قوانين كشور تركيه، خانم ها بعد از ازدواج در ترکیه مى توانند نام خانوادگى همسر را براى خود انتخاب كنند. و با حفظ نام خانوادگى خود نام خانوادگى همسر نيز به آن اضافه شود.

اين موضوع كاملا اختيارى مى باشد و اجبارى نيست. حتى زوجين مى توانند نام خانوادگى ديگرى به عنوان نام خانوادگى سوم براى خود انتخاب كنند. و از آن استفاده كنند.

تغييرات نام خانوادگى با توجه به تغيير در مدارک در صورت استفاده از مدارک ايرانى و ترک در كشورهاى سوم تفاوت هاى احتمالى به همراه دارد.

كه همه آن ها در مشاوره هاى شهروندى و با بيان انتخاب هاى پيش روى شما تبعات آن توضيح داده مى شود. كادر حقوقى موسسه گلوبال كادرو با ارائه راه حل ها و مداركى كه بتوانيد هنگام لزوم ارائه دهيد، شما را راهنمايى مى كنند.

امكان ابطال شهروندى تركيه در صورت طلاق زوجين

با خريد ملک در تركيه می توان برای همه اعضای خانواده درخواست شهروندى ترکیه داد. اين شهروندى استثنايى است. و به مدت سه سال امکان فروش ملک وجود ندارد. و باید در رهن دولت بماند.

اما اگر شخص دين ديگرى مقدم بر دين دولت داشته باشد، يعنى علاوه بر رهن بانک، استيفاى حقوقى مانند جدا شدن زن و شوهر از هم در تركيه اتفاق بيافتد، و منجر به تقسيم اموال شود، اين امر مى توانند منجر به ابطال شهروندى تركيه در تركيه شود.

به اين گونه كه زمانى كه زن و شوهر از هم جدا مى شوند، طبق قانون ترکیه ، اموال بين آنها تقسيم مى شود. دعوى يا خواسته همسر بر رهن دولت مقدم می باشد. بنابراين شرح گذاشته شده بر روى تاپو يا همان رهن شخص در تركيه برداشته مى شود. به تبع آن شهروندى نیز ابطال مى شود. و حق و حقوق همسر به وى پرداخت مى شود.

در صورتى که زن و شوهر از هم جدا شوند و مطالبه حق و حقوق نداشته باشند، و يا به طور ديگرى تسويه كرده باشند، كه اين حق و ملكى كه در تركيه به نام همسر خريدارى شده است مورد تقسيم اموال قرار نگيرد، مى تواند شهروندى به صورتى كه وجود دارد ادامه پيدا كند. و بعد از سه سال و اتمام شرح ملک مورد نظر، جهت فروش و تقسیم اموال اقدام شود.

سوالات متداول در خصوص شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری

1- در صورت اخذ شهروندی ترکیه ، آیا افراد خانواده هم به تبع آن شهروند ترکیه می شوند؟

پاسخ: در صورت خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه ، شخص به همراه همسر و فرزند زیر 18 سال (اتمام 17 سال) وی می توانند درخواست شهروندی ترکیه دهند.

2- برای فرزندانی که در شرف 18 سالگی هستند، آیا ملاک سن در زمان درخواست شهروندی است یا زمان تاییدیه شهروندی؟

پاسخ: ملاک زمان تاییدیه شهروندی است. به آن دسته از کسانی که فرزند در شرف 18 سالگی دارند ، توصیه می شود زمان حدود 5 تا 6 ماه قبل از اتمام 17 سالگی را برای شروع پروسه شهروندی ترکیه اقدام کنند.

3- آیا کسی که فرزند ناسالم بالای 18 سال دارد، می تواند برای فرزندش درخواست شهروندی ترکیه دهد؟

پاسخ: در صورت شهروندی والدین ، با ارائه مدارک کامل پزشکی و اثبات ناسالم بودن فرزند و عدم توانایی در مراقبت از خود ، می توان برای او شهروندی ترکیه گرفت.

4- در مورد فرزند بالای 18 سال و یا والدین شخص ، چه امکانات و مزایایی وجود دارد؟

پاسخ: فرزند بالا 18 سال و خویشاوندان درجه 1 مانند والدین ، می توانند برای اقامت دائم ترکیه اقدام کنند.

5- قانون سربازی در مورد فرزندان ذکور که شهروند ترکیه شده اند، به چه صورت است؟

پاسخ: خدمت سربازی در ایران و ترکیه جداگانه بوده و در هر کشور طبق قانون آن کشور با وی رفتار می شود.

6- آیا برای خرید ملک در ترکیه به منظور اخذ شهروندی ترکیه ، هر فردی با هر تابعیتی می تواند اقدام کند؟

پاسخ: بعد از حذف قانون متقابلیت در ترکیه ، افراد صرف نظر از تابعیتشان می توانند در ترکیه ملک خریداری نمایند. چه به منظور سرمایه گذاری و اخذ شهروندی ترکیه و چه به منظور اخذ اقامت ترکیه .

7- ملک خریداری شده به مبلغ 400 هزار دلار برای شهروندی ترکیه ، می تواند تعدد داشته باشد؟

پاسخ: طبق قانون ، مبلغ 400 هزار دلار می تواند یک ملک باشد و یا چندین ملک. حتی می تواند زمین ، ملک مسکونی ، ملک تجاری و یا … باشد.

8- با خرید خانه های پیش فروش می توان شهروندی ترکیه گرفت؟

پاسخ: بله. در صورتیکه مبلغ پیش پرداخت به مقدار 400 هزار دلار باشد، می توان اقدام به اخذ شهروندی ترکیه نمود.

9- آیا با خرید خانه ها و پروژه های اقساطی می توان شهروندی ترکیه گرفت؟

پاسخ: بله. در صورتیکه مبلغ اولیه مقدار 400 هزار دلار بوده. و باقی مبلغ به صورت اقساطی باشد.

10- آیا می توان روی ملک دو خانواده شهروندی ترکیه بگیرند؟

پاسخ: بله، در صورتیکه سهم هریک به تنهایی 400 هزار دلار بوده و به هر شخص سند جداگانه ای داده شود.

11- ملکی که در سال های گذشته خریداری شده را می توان از آن به عنوان شهروندی ترکیه استفاده کرد؟

پاسخ: خیر. ملک خریداری شده باید از بعد از تصویب قانون شهروندی ترکیه باشد. یعنی بعد از سپتامبر2018 و یا شهریور 1397.

12- آیا در صورتیکه از شهروند غیر ترک ملک خریداری شود ، می توان برای شهروندی اقدام کرد؟

پاسخ: خیر. ملک خریداری شده حتما باید از شهروند ترک خریداری شود.

13- آيا براى شهروندى تركيه بايد اسامى تمام افراد خانواده داخل سند قيد شود ؟

پاسخ: براى اخذ شهروندى ترکیه از طريق سرمايه گذارى ، بنام زدن سند ملكى بنام يكى از زوجين كافيست. زن يا مرد هركدام از آنها سند ملكى بنام داشته باشند، همسر و فرزندان زير ١٨سال مى توانند با ارائه مدارک ، شهروندى تركيه را دريافت كنند.

و همگى باهم مى توانند شهروندى كشور تركيه را دريافت كنند. گلوبال كادرو در اين زمينه امكانى فراهم كرده است كه تنها با يكبار حضور در تركيه مى توانيد با تنظيم وكالتنامه به وكلاى اين موسسه تا روز دريافت شهروندى، كه بايستى جهت اخذ كارت و پاسپورت در تركيه حضور داشته باشيد، در خارج از تركيه سپرى كنيد.

همچنین نسخه چاپی رایگان این کتاب در دفاتر تهران و استانبول موجود می باشد و به دلیل به حد نصاب رسیدن نسخه های فروشی از این پس در راستای اهداف اطلاع رسانی موسسه نسخه های باقیمانده به صورت رایگان عرضه می شود.

برای دریافت نسخه چاپی رایگان میتوانید به یکی از دفاتر تهران و استانبول مراجعه کنید.

آدرس دفتر تهران: تهران – سعادت آباد- بلوار سرو غربی پلاک ۱۰۴ مجتمع نگار -طبقه دوم واحد ۶۰  – تلفن: ۲۲۳۸۳۷۴۳ – ۰۲۱

آدرس دفتر استانبول: ایستگاه متروی عثمان‌بی، خروجی روملی(به سمت مجیدیه کوی)روبروی بانک کویت تورک ،ساختمان KOZA،  پلاک ۱۱۳ – طبقه سوم – واحد۶ –

تلفن: ۴۴۰۱ ۲۱۲ ۲۱۲ ۹۰+

موبایل: ۴۴۰۱ ۷۱۲ ۵۵۳ ۹۰+

سوالات متداول شما از ما

مزایای شهروندی ترکیه چیست؟

از مهمترین مزیت داشتن پاسپورت ترکیه فعالیت تجاری به دور از تحریم ها با سایر کشورهای اروپایی.

آیا با خرید ملک می توان پاسپورت ترکیه را گرفت؟

راحتترین و سریعترین روش اخذ پاسپورت ترکیه سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه می باشد.

به چه روش هایی می توان شهروندی ترکیه را اخذ کرد؟

پنج سال اقامت کاری ترکیه بدون وقفه، ازدواج با شهروند ترک، سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه.

برای گرفتن پاسپورت ترکیه باید از کجا شروع کرد؟

قدم اول مراجعه حضوری به شعبه تهران موسسه گلوبال کادرو و گرفتن مشاوره پیش از سفر به استانبول می باشد.

امتیاز شما به این مقاله
4.6/5