وبلاگ

انواع مدارس در ترکیه

3.3/5 - (33 امتیاز)

ایرانیانی که اقامت ترکیه را دارند، اغلب در مورد تحصیل در ترکیه سوالاتی دارند. در این مقاله انواع مدارس ترکیه توضیح داده شده است.

مدارس ایرانی در ترکیه

در كشور تركيه مدارس به سه دسته دولتى ،غير دولتى نوع A و غير دولتى نوع Bتقسيم بندى مى‌شوند و علاوه بر اين مدارس يک مدرسه ايرانى در شهر استانبول و يک مدرسه در شهر آنكارا وجود دارد که به دانش آموزان در این مدارس طبق نظام آموزشی ایران آموزش داده می‌شود. اگر در نظر داريد كه تحصيل فرزندتان به زبان فارسى و طبق موارد درسى آموزش و پرورش ايران باشد، اين دو مدرسه كه را بايد در نظر بگيريد. اگر در نظر داشته باشيد كه در مدرسه فجر ايرانيان استانبول و ٢٢ بهمن آنكارا ثبت نام كنيد با در دست داشتن برگه راندوو مى‌توانيد ثبت نام انجام دهيد و هزینه کمتری نسبت به مدارس خصوصی و بین المللی در ترکیه دارند.

تحصیل در مدارس ترکیه

اما اگر مى‌خواهيد فرزندتان در مدارس غير ايرانى و در مدارس تركيه ادامه تحصيل دهد بايد توجه داشته باشيد پایه آموزش مدارس تركيه به زبان تركى است. اگر فرزندتان به زبان تركى تسلط ندارد به استثنا مواردى كه از كلاس اول مى‌خواهند وارد مدرسه شوند برای مقاطع بالاتر حتما بايد به زبان تركى تسلط كافى داشته باشند.

تحصیل در بهترین دانشگاههای ترکیه و مورد تایید وزرات علوم ایران

نكته قابل توجه اين است كه براى ثبت نام در مدارس دولتى تركيه شما نياز به كارت اقامت تركيه داريد و در شهرى كه كارت اقامت دريافت كرده‌ايد، مى‌توانيد ثبت نام كنيد. توصیه می‌شود زمان 2 تا 3 ماهه برای اخذ کارت اقامت ترکیه را در نظر بگیرید و قبل از شروع ثبت نام مدارس اقدام به اخذ اقامت نمایید. تحصیل در مدارک دولتی ترکیه رایگان بوده و کلاس‌ها مختلط برگزار می‌شوند.

آشنايى با مدارس و نحوه تحصيل در مدارس تركيه

مدارس تركيه در حالت كلى به دو بخش تقسيم مى‌شوند. بخش اول مدارس دولتى هستند و بخش دوم مدارس غير دولتى.

مدارس غير دولتى از مقطع پيش دبستانى شروع مى‌شود تا مقطع دبيرستان. بعضى از مدارس دولتى مقطع پيش دبستانى دارند و بعضى از مدارس مقطع پيش دبستانى ندارند.

شروع سن تحصيلى براى ثبت نام در مقطع اول دبستان، شش سالگى است و براى ثبت نام در مقطع اول دبستان بايد دوره پيش دبستان را گذرانده باشند. براى ثبت نام در مدارس دولتى بايد به دو نكته توجه داشت: مدرسه‌اى كه براى ثبت نام انتخاب مى‌شود بايد در همان منطقه سكونت واقع شده باشد.

اما در ثبت نام مدارس غيردولتى چنين شرايطى وجود ندارد و هر زمان مى‌توان اقدام به ثبت نام کرد. و محل سكونت نياز نيست.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس ترکیه

برای ثبت نام فرزندانتان در مدارس دولتی ترکیه مدارکی نیاز است. مانند : یکی از قبوض آب برق یا گاز که به نام یکی از والدین باید باشد. اگر فرزندتان در مقاطع بالا است به معادل سازی و دنکلیک مدارک تحصیلی نیاز دارد. کارنامه دو سال آخر باید در ایران ترجمه رسمی و ممهور به مهر دادگستری، امورخارجه و وزارت آموزش پرورش و سفارت ایران در ترکیه و بعد از ان مهر تایید فرمانداری استانبول باشد.

اکنون با داشتن این مهرهای تایید باید مدارک و ترجمه‌ها را به آموزش و پرورش ترکیه در منطقه سلطان احمد استانبول برده و دنکلیک و معادل سازی انجام شود. و قابل ارائه به مدرسه مورد نظر می‌باشد. مرحله معادل سازی ممکن است زمان بر باشد. بنابراین بهتر است زودتر اقدام نمایید که دچار کمبود وقت نشوید. البته آموزش و پرورش ترکیه رسیدی به شما می‌دهد که با آن می‌توانید در مدرسه ثبت نام انجام دهید و بعد از آماده شدن، مدارک تحویل مدرسه بدهید.

دوره پیش دبستانی برای کودکان 6 سال می‌باشد و اگر قصد دارید فرزند خود را در مدرسه دولتی ثبت نام کنید، توصیه می‌شود برای ثبت نام زود اقدام نمایید. زیرا ظرفیت مدارس دولتی برای پایه پیش دبستانی محدود بوده و در صورت تکمیل ظرفیت باید در مدارس خصوصی و با پرداخت هزینه ثبت نام نمایید.

مدارس دولتی ترکیه

روش تدریس در این مدارس طبق مصوب آموزش و پرورش کشور ترکیه می‌باشد. که در تمام مدارس دولتی یکسان و یکپارچه است. تحصیل در این مدارس رایگان بوده و عموم دانش آموزان می‌توانند از این مدارس استفاده نمایند.

دانش آموز تنها در مدارس حوزه محل زندگی خود می‌تواند ثبت نام کند. در صورتی‌که دانش آموزی کارت اقامت نداشته باشد، می‌تواند به عنوان مهمان در این مدارس ثبت نام کند و بعد از گرفتن کارت اقامت، این مدرک را به مدرسه ارائه دهد. لازم به ذکر است که تحصیل در این مدارس نیازمند دانستن زبان ترکی می‌باشد.

مدارس خصوصی ترک و کالج ها

این مدارس دارای شهریه می‌باشند. در این مدارس علاوه بر برنامه مصوب آموزش و پررش ترکیه، فوق برنامه‌هایی نیز اجرا می‌شود. شامل: تدریس زبان‌های خارجی، موسیقی و سایر هنرها. شهریه این کالج ها در ترکیه به صورت سالیانه از 10 هزار لیر تا 30 هزار لیر متفاوت می‌باشد که طبق مقطع تحصیلی، منطقه کالج، نوع خدمات ارائه شده و … تعیین می‌شود. زبان رسمی زبان ترکی است و کتاب‌ها نیز به زبان ترکی می‌باشد. و سایر زبان‌ها به صورت فوق برنامه و به عنوان زبان دوم تدریس می‌شود.

تفاوت مدارس دولتی و غیرانتفاعی در ترکیه

مدارس تركيه معمولا از لحاظ سطح آموزشى يک برنامه مشخص يک ساله ارائه مى‌دهند. و كيفيت آموزشى به صورتى است كه تعداد دانش آموزان مدارس دولتى بيشتر هستند. به طور مثال در يک كلاس درسى حدود ٣٥ نفر دانش آموز وجود دارد.

اما در مدارس غير دولتى در اين مقطع حدود ١٥ نفر دانش آموز وجود دارد كه اين در كيفيت آموزش در رابطه معلم با دانش آموز بسيار تاثير گذار است.

تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی ترکیه

به غير از اين مدارسى كه به آن اشاره كرديم مدارس غير دولتى در چند منطقه استانبول وجود دارد. این نوع مدارس شعبه‌ای از مدارس اروپایی، کانادایی و آمریکایی می‌باشند. و مطابق برنامه آموزشی این کشورها تدریس می‌شود.

امکانات این مدارس بیشتر و بهتر از سایر مدارس می‌باشد. زبان تدریسی در این مدارس انگلیسی، فرانسوی و آلمانی است و زبان ترکی به عنوان زبان دوم در این مدارس تدریس می‌شود.

مدرسه فرانسوی در ترکیه

مدارس غير دولتى نوع A مدارسى هستند كه پایه آموزشى آن‌ها به زبان انگليسى و تركى ارائه مى‌شود و هزينه آن‌ها به صورت ساليانه حدود ١٠هزار دلار مى‌باشد. مدارسى هستند كه از نظر كيفيت آموزشى به زبان انگليسى و تركى طراحى شده‌اند.

مدارس غير دولتى نوع B مدارسى هستند كه هزينه‌هاى آن‌ها پايين‌تر و حدود ٥ هزار دلار در سال است و به عنوان كالج هاى غير دولتى شناخته مى‌شوند و در اين نوع مدارس زبان انگليسى آموزش داده مى‌شود.

مدرسه فرانسوی در ترکیه

ایرانیانی که قصد دارند بعد از اقامت در ترکیه فرزندان خود را در مدارس ایرانی ثبت نام کنند، نیاز است مدارک تحصیلی فرزندشان را از مدرسه گرفته و ممهور به مهر آموزش و پرورش کنند.

در صورتیکه تمایل به ثبت نام در مدارس ترک دارند، باید جهت معادل سازی و دنکلیک به اداره آموزش و پرورش استانبول در منطقه سلطان احمد مراجعه کرده و آخرین کارنامه را نیز ترجمه کنند.

مدارس بین المللی در استانبول

مدرسه ENKA استانبول

یک مدرسه خصوصی روزانه در 12 مقطع تحصیلی و برای سنین 3 تا 18 سال، در استانبول ترکیه می‌باشد. دانش آموزان آن اکثرا شهروند ترکیه هستند که 10 درصد آن‌ها دو تابعیتی می‌باشند.

محوطه مدرسه ENKA در قلب مرکز تجاری جدید استانبول واقع شده است. این مدرسه در قسمت آسیایی استانبول و در 16 هزار متری ورزشگاه ENKA قرار دارد.

نظام آموزشی این مدرسه طبق نظام آموزشی ترکیه و IB است. و تدریس بر پایه دو زبان ترکی و انگلیسی می‌باشد. شهریه این مدرسه برای سال تحصیلی 2020-2021، بین 83 هزار تا 90 هزار لیر بود.

مدرسه ENKA استانبول

مدرسه بین المللی Ihsan

محیط چند فرهنگی، یادگیری دیجیتال، یادگیری فعال، پردیس مجهز، هزینه‌های مناسب و پرداخت منعطف و راحت، سیستم آموزشی “ارزش خوب برای پول” از ویژگی‌های این مدرسه است.

نظام آموزشی این مدرسه طبق نظام آموزشی آمریکایی است. تدریس بر پایه زبان انگلیسی می‌باشد. دانش آموزان 3 تا 18 سال در این مدرسه می‌توانند تحصیل کنند.

مدرسه بین المللی Jasmine

این مدرسه، یک مدرسه خصوصی بین المللی در ترکیه است که برنامه درسی آن مبتنی بر فرهنگ عربی فلسطینی و انگلیسی است.

تدریس در این مدرسه به دو زبان انگلیسی و عربی می‌باشد. این مدرسه برای سنین 3 تا 18 سال بوده و شهریه آن برای سال تحصیلی 2021-2022 بین 14 هزار تا 32 هزار لیر بود.

مدرسه بین المللی استانبول

این مدرسه یک جامعه آموزش‌های چند فرهنگه است که در آن ما به سلامت اجتماعی ، عاطفی و تحصیلی دانشجویان خود اهمیت می‌دهیم.

مدرسه بین المللی استانبول برای سنین 3 تا 18 سال مناسب است. نظام آموزشی این مدرسه بر مینای نظام آموزشی انگلیس است. زبان تدریس در این مدرسه انگلیسی می‌باشد.

شهریه این مدرسه برای سال تحصیلی 2020-2021 بین 54 هزار تا 84 هزار لیر بود.

مدرسه بین المللی استانبول

مدرسه بین المللی MEF استانبول

مدرسه بین المللی MEF استانبول یک برنامه آموزشی محرک ارائه می‌دهد.که تلاش می‌کند نیازهای یادگیری فردی دانش آموزان خود را برآورده کند. آمئزش در این مدرسه، به گونه‌ای است که در راستای کشف و رشد پتانسیل‌های فکری، خلاق، اجتماعی و جسمی هر دانش آموز می‌باشد. با این روش، تلاش می‌شود تا دانش آموزان همیشه به یادگیری علاقه‌مند شوند. در این مدرسه دانش آموزان تشویق می‌شوند که به افرادی با اعتماد به نفس، متعادل و دارای مسئولیت اجتماعی تبدیل شوند که در جوامع محلی و جهانی مفید باشند.

نظام آموزشی این مدرسه بر مبنای نظام آموزشی انگلیس و IB (اینترنت بیس و بر پایه اینترنت) است. زبان آموزشی این مدرسه زبان انگلیسی بوده و مناسب برای دانش آموزان 3 تا 18 سال می‌باشد. شهریه این مدرسه برای سال تحصیلی 2020-2021 بین130 هزار تا 251 هزار لیر بود.

مدرسه جامع بین المللی استانبول

مدرسه بین المللی جامع استانبول یک مدرسه با مدرک بین المللی در استانبول است. این مدرسه در سال 1911 برای آموزش فرزندان دانشکده رابرت کالج تأسیس شد. و یک قرن برتری علمی را حفظ کرده است. IICS یک مدرسه روزانه مستقل و مشترک است که یک برنامه کامل IB از پیش دبستانی (3 سالگی) تا کلاس 12 (18 سالگی) را برای دانش آموزان بین المللی (دارندگان پاسپورت غیر ترک) ارائه می‌دهد.

مدرسه جامع بین المللی استانبول

نظام آموزشی این مدرسه بر مبنای نظام آموزشی IB می‌باشد. زبان آموزشی این مدرسه زبان انگلیسی بوده و مناسب برای دانش آموزان 3 تا 18 سال است. شهریه این مدرسه برای سال تحصیلی 2021-2022 حدود 131 هزار تا 270 هزار لیر بود.

مدرسه بین المللی انگلیس استانبول

مدرسه بین المللی انگلیس استانبول به دلیل امکاناتی که در تحصیلات ارائه می‌دهد، شهرت جهانی دارد. یک مدرسه خصوصی بین المللی برجسته در ترکیه است که برنامه درسی ملی انگلیسی، IGCSE و مدرک دیپلم بین المللی ارائه می‌دهد. BISI یک مدرسه آکادمیک است و فارغ التحصیلان خود را به دانشگاه‌های سراسر جهان، عمدتا به انگلستان و آمریکا می‌فرستد.

نظام آموزشی این مدرسه بر مبنای نظام آموزشی انگلیس و IB است. زبان آموزشی این مدرسه زبان انگلیسی بوده و مناسب برای دانش آموزان 3 تا 18 سال می‌باشد. شهریه این مدرسه برای سال تحصیلی2021-2022 بین 108 هزار تا 263 هزار لیر بود.

مدرسه بین المللی علم و فناوری Aljazari

نظام آموزشی این مدرسه بر مبنای نظام آموزشی آمریکا است. زبان آموزشی این مدرسه زبان انگلیسی بوده و مناسب برای دانش آموزان 3 تا 18 سال می‌باشد.

مدرسه بین المللی LWIS استانبول

از جمله برنامه‌های آموزشی این مدرسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مراقبت‌های شخصی / برنامه‌های بین المللی / یادگیری زبان‌های بین المللی / یکپارچه سازی فناوری + رباتیک و هوش مصنوعی (کدگذاری) / IB PYP واجد شرایط با تدریس معلمان زبان انگلیسی بومی.

مدرسه بین المللی LWIS استانبول

نظام آموزشی این مدرسه بر مبنای نظام آموزشی بین المللی می‌باشد. زبان آموزشی این مدرسه زبان انگلیسی بوده و مناسب برای دانش آموزان 3 تا 16 سال است. شهریه این مدرسه برای سال تحصیلی 2020-2021 حدود 42 هزار تا 68 هزار لیر بود.

مدرسه بین المللی Milestone

Milestone یک مدرسه بین المللی است که نظام آموزش آن مبتنی بر برنامه درسی آمریکا و مناسب برای سنین 3 تا 18 سال است و زبان آموزشی آن زبان انگلیسی می‌باشد. فرصت‌های برابر، محیط یادگیری حمایتی، خلاقیت، زبان‌ها، مدیریت موثر مدرسه، همکاری و برقراری ارتباط بالا، سطح بالای مشارکت خانواده و جامعه از جمله برنامه‌های آموزشی این مدرسه است.

مدرسه بین المللی Manara

نظام آموزشی این مدرسه بر مبنای نظام آموزشی آمریکا می‌باشد. زبان آموزشی این مدرسه زبان انگلیسی بوده و مناسب برای دانش آموزان 3 تا 18 سال است. برای گرفتن مشاوره در مورد هر اقدامی که در ترکیه می‌خواهید انجام دهید اعم از تصیل، اخذ انواع اقانت‌ها، موارد مربوط ملک، ازدواج، بیمه و شهروندی و تمام مسایل قانونی با موسسه بین المللی گلوبال کادرو در تماس باشید.

4 دیدگاه در “انواع مدارس در ترکیه

 1. مریم گفت:

  سلام میشه لطفا حدود هزینه تحصیل در دوره دبیرستان مدرسه بین الملل احسان رو بفرمایید🙏

  1. کارشناس ارشد گفت:

   سلام برای تحصیل در ترکیه میتونید از طریق واتساپ با بخش تحصیلی ارتباط برقرار کنید
   00905537064401

 2. مهرناز رضوی گفت:

  دوست من در الانیا خانه خریده و ایامت ترکیه گرفته ایا ایشون میتونه برای پسرم جهت رفتن به مدرسه ایرانی در استانبول قیم بشه ؟

  1. کاربر یک گفت:

   سلام خیر فرزند شما از طریق والدینش میتونه در ترکیه اقامت بگیره و بعد مدرسه بره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *