وبلاگ

اسکوترهای برقی در استانبول

4/5 - (10 امتیاز)

Martı یک ابتکار عمل برای جابجایی سریع است که می توانید در مسافت های کوتاه از آن استفاده کنید. این اسکوترها برای اولین بار در استانبول شروع به کار کرده است.

این اسکوترها با نام Martı شناخته شده اند. Martı در زبان ترکی به معنای مرغ دریایی می باشد. و نماد این اسکوتر ها نیز مرغ دریایی می باشد.

اسکوترهای برقی

اسکوترهای برقی

بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Martı بین داشته است که : ” در یک سفر تجاری به ایالات متحده یک اسکوتر الکترونیکی دیدم که فواصل کوتاه را به سرعت و به آسانی می توانستید با آن طی کنید. و ایده این طرح را از آنجا گرفتم. و Martı در ترکیه متولد شد.”

این ابتکار عمل اولین بار در خیابان بغداد استانبول به صورت آزمایش عملی شد. سپس در سراسر استانبول گسترش یافت. شرکت مارتی قصد دارد که در کشورهایی مانند بلغارستان ، مجارستان و امارات متحده عربی نیز این اسکوترها را راه اندازی نماید.

نحوه کار اسکوترهای برقی

مارتی به وسیله نرم افزاری (نسخه اندروید و IOS) که بر روی تلفن های هوشمند نصب می شود، راه اندازی می شود. بعد از ثبت نام در این نرم افزار و وارد کردن اطلاعات کردیت کارت خود، می توانید از اسکوترهای برقی استفاده کنید.

پس برای استفاده از این دستگاه ها نیاز به کردیت کارت دارید. که به راحتی با افتتاح حساب در بانک های ترکیه، می توانید این کارت ها را تهیه کنید.

کاربر می تواند اسکوترهای موجود در محدوده خود را از طریق برنامه مشاهده کند. و به سراغ نزدیکترین اسکوتر برود.

سپس با خواندن کد QR روی اسکوترهای برقی، قفل وسیله را باز کند و از مارتی مورد نظر استفاده کند.

اسکوترهای برقی

اسکوترهای برقی

در پایان سفر ، نیز با انتخاب گزینه Sürüş tamamlandı به معنی اتمام رانندگی ، و خواندن مجدد کد QR روی تلفن همراه خود می توانید دستگاه را قفل نمایید. و هزینه به صورت خودکار از کارت شما کسر می شود.

در ابتدا برای بازکردن اسکوترهای مارتی باید مبلغ 3 لیر پرداخت شود. باقی مبلغ بر اساس مدت زمانی که از اسکوتر استفاده می کنید محاسبه می شود. برای هر دقیقه حدود 0.75 لیر هزینه دارد. به طور میانگین هزینه سفر 10 دقیقه ای 10.5 TL است.

مزایای استفاده از اسکوترهای مارتی

گفته می شود که اسکوترهای برقی نسبت به اتومبیل ، موتور سیکلت ، دوچرخه از نظر آماری ایمن تر هستند. سرعت مارتی ها حدود 18 کیلومتر در ساعت می باشد.

بعد از استفاده از مارتی ها، آن ها را می توان با قفل مخصوص دستگاه که با نرم افزار کار می کند، به هر نقطه ای متصل کرد.

اسکوترهایی که شارژ آن ها تمام شده است، توسط تیم های مخصوص شرکت مارتی جمع آوری شده و پس از شارژ مجدد در مکان های مشخصی مثل متروها، اسکله ها و … گذاشته می شوند.

اسکوترهای برقی

اسکوترهای برقی

در صورتیکه به استانبول سفر می کنید، و یا بعد از گرفتن اقامت و یا شهروندی ترکیه ، خواستید در این کشور بمانید، می توانید از این اسکوترهای برقی برای مسافت های کوتاه استفاده نمایید.

0 دیدگاه در “اسکوترهای برقی در استانبول

  1. علیزاده گفت:

    با این حساب اگه تاکسی سوار شید ارزونتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *