زندگی در ترکیه

سیستم حکومتی ترکیه

5/5 - (1 امتیاز)

در مورد سیستم حکومتی ترکیه چه می‌دانید؟ ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه، یک کشور اوراسیایی است. قسمت عظیمی از این کشور که در جنوب غربی آسیا و خاورمیانه قرار دارد و به آن آناتولی یا آسیای کوچک می گویند. و قسمت دیگر آن در جنوب شرق اروپا قرار دارد و به آن تراکیه گویند.

کشورهای همسایه ترکیه

ترکیه از سمت شرق با ایران، جمهوری آذربایجان(نخجوان) ، ارمنستان و گرجستان همسایه است. در جنوب شرق آن کشورهای عراق و سوریه قرار دارند. و در شمال غرب که بخش اروپایی آن می شود با  بلغارستان و یونان همسایه است. در شمال کشور ترکیه دریای سیاه قرار دارد و از غرب با دو دریای کوچک به نام های مرمره و اژه و از جنوب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد.

زبان رسمی مردم ترکیه ترکی استانبولی می باشد. که در گذشته با خط عربی (عثمانی ) نوشته می شد اما بعد از روی کار آمدن آتاترک و تشکیل جمهوری ترکیه، آتاترک خط لاتین را جایگزین خط عربی کرد.

پرچم کشور ترکیه

طرح پرچم ترکیه شامل یک ماه و ستاره سفید با زمینه سرخ رنگ می باشد. و به علائم پرچم امپراطوری های ترکمن سلجوقی و عثمانی اشاره دارد. به دلیل اینکه پادشاهان عثمانی عنوان خلیفه مسلمین را نیز داشتند، این طرح به عنوان نماد اسلام در اروپا شناخته می شود.

پرچم-کشور-ترکیه

سیستم حکومتی ترکیه

در سده های گذشته، ترکیه بر بخش های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا با نام امپراطوری عثمانی حکومت می کرد. بعد از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراطوری عثمانی، جمهوری ترکیه با رهبری مصطفی کمال پاشا ملقب به آتاترک تاسیس شد.

آتاترک اقدامات زیادی برای غربی و صنعتی شدن ترکیه انجام داد و دوره جدیدی در ترکیه به وجود آورد. نظام جمهوری ترکیه را به صورت یک جمهوری پارلمانی (مجلس محور) تاسیس کرد. وی مجلس بزرگ میهنی ترکیه ایجاد کرد و دولت را در برابر این مجلس مسئول ساخت. آتاترک به مدت پانزده سال ریاست جمهوری ترکیه را بر عهده داشت.

از زمان ایجاد جمهوری دموکراسی تا به حال، ترکیه 11 رئیس جمهور از احزاب گوناگون داشته که در طی 80 سال گذشته، به دلیل مشکلات داخلی، ناپایداری ها، تنش های سیاسی و نابسامانی های اقتصادی، 53 دولت بر ترکیه حکومت کرده اند. که بیشتر این دولت ها ائتلافی بوده اند.

نقشه ترکیه

رئیس جمهور ترکیه برای یک دوره 7 ساله پیوسته که تجدید نمی شود، توسط مجلس ملی انتخاب می شود. ساختار حکومت ترکیه شامل سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه می باشد. قوه مجریه توسط رئیس جمهور تعیین می شود. رئیس جمهور، رئیس هیئت دولت است.

وظایف رئیس جمهور در این کشور عبارتند از: تعیین اعضای عالی رتبه قوه قضاییه، تعیین رئیس بانک مرکزی، تعیین سرپرست رادیو و تلویزیون دولتی.

رجب طبیب اردوغان دو دوره نخست وزیر ترکیه بود و در حال حاضر رئیس جمهور این کشور می باشد. اردوغان از سال ها پیش در پی ایجاد نظام ریاست جمهوری بود. وی اعتقاد داشت که از طرف ارتش ترکیه، نظام وصایتی بر مردم تحمیل شده و باید حاکمیت مردمی در ترکیه مستقر بشود.

وی معتقد بود که وجود رئیس جمهور و نخست وزیر که اغلب در انجام امور کشوری با هم در تضاد هستند باعث ایجاد بحران در ترکیه می شود. و با این تفکر انتخابات سال 2018 را برگزار کرد و برنده انتخابات شد و با ادای سگوند در مجلس ترکیه، سیستم پارلمانی پایان داده و نظام جدید ریاستی را رسما آغاز و ترکیه را وارد دوره جدید کرد.

مخالفان اردوغان معتقدند که با این کار قدرت او زیاد شده  و اختیاراتش افزایش یافته است. با این نظام جدید حکومت ریاستی، اردوغان می تواند تا سال 2029 بر ترکیه حکومت کند.

0 دیدگاه در “سیستم حکومتی ترکیه

  1. محمد گفت:

    معلومات مفید بود به امید آبادی و ترقی کشور دوست و سلامی ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *