وبلاگ

ویکی پدیا و رفع فیلترینگ آن در ترکیه

Rate this post

ویکی پدیا و استفاده از آن بدون فیلتر شکن در ترکیه پس از ممنوعیت بیش از 2 سال.
دولت ترکیه روز چهارشنبه ممنوعیت دو سال و نیم برای ویکی پدیا را پس از آنکه دادگاه عالی این کشور حکم داد که مسدود کردن آن خلاف قانون اساسی است ، برداشت. دسترسی به این دایرۀالمعارف آنلاین آزاد شد.

دلیل ممنوعیت استفاده از ویکی پدیا در ترکیه

دسترسی به ویکی پدیا در سال 2017 در ترکیه مسدود شد. به این دلیل که این سایت از حذف مطلبی که درباره روابط ترکیه با شبه نظامیان سوری و تروریست های منطقه (داعش) بود، خودداری کرد.

"<yoastmark

در ماه دسامبر 2019 ، دادگاه بیان داشت که این فیلترینگ حق آزادی بیان که در قانون اساسی ترکیه آمده است را نقض کرده است.
روز چهارشنبه ، 15 ژانویه 2020، ساعاتی پس از انتشار روزنامه رسمی ترکیه ، مطابق با حكم دادگاه عالی دسترسی مجدد به این سایت بدون فیلترشکن امکان پذیر شد.
و از این پس مردم در داخل ترکیه می توانند به راحتی از این سایت استفاده نمایند.
همچنین در سال 2014 نیز توییتر و یوتیوب فیلتر شده بودند، که دادگاه عالی در آن زمان طی اقدامی فوری این ممنوعیت ها را غیر قانونی دانست و این ممنوعیت را رفع کرد.

ویکی پدیا چیست؟

ویکی پدیا دانشنامه ای است که به بیشتر زبان های زنده دنیا در آن مقاله وجود دارد. و این مقاله ها در همه زمینه ها و موضوعاتی که در زندگی روزمره ممکن است با آن رو به رو شوید، می باشد.

"<yoastmark

و هر زمان در مورد هر موضوعی سوالی داشتید و در گوگل آن را سرچ کنید، مقالات و موضوعات این سایت در ابتدای صفحه می باشد.
اولین مقالات این سایت متعلق به مقالات دانشنامه ای ریگ گیتس در سال 1992 می باشد. اما فعالیت های ریچارد استالمن در سال 2000 ، آغاز مقاله نویسی بود.
هزارمین مقاله برتر ویکی پدیا انگلیسی در سال 2006 ، مقاله ای به نام مردمان ایرانی (Iranian peoples) نوشته شد.

موسسه بین المللی گلوبال کادرو، اطلاع رسان آخرین اخبار و رویدادها در ترکیه. همچنین بهترین مشاور و مجری کارهای حقوقی ، ثبت شرکت ، افتتاح حساب ، شهروندی ترکیه ، خرید ملک در ترکیه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *