وبلاگ

آشنايى با رقص هاى محلى تركيه

4/5 - (2 امتیاز)

رقص هاى محلى تركيه تنوع زیادی دارند که در این جا چند نمونه را بررسی میکنیم.

رقص كولباستى

اين رقص بيشتر در بين جوانان رايج است. و يک نوع رقص پا مى باشد. اين رقص به منطقه حاشيه درياى سياه بر مى گردد. و در تمام تركيه اجرا مى شود .
مردمان ترک داراى فرهنگ غنى با قدمت هزاران ساله هستند. و رقص و آهنگ هاى فولكورى الهام گرفته از فرهنگ غنى مى باشد. و بسيار مشهور و زبانزد است. و از قديم مورد تحسين ساير فرهنگ ها قرار گرفته است.

رقص بار

رقص بار از جمله رقص های محلی ترکیه است که به صورت دسته جمعى و در فضاى باز انجام مى گيرد. رقاصان شانه به شانه و دست در دست هم قرار مى گيرند و باهم میرقصند.

رقص بار بانوان و آقايان با هم تفاوت دارند. ١٦ حركت رقص بار براى آقايان و ١٢حركت براى بانوان وجود دارد. و آهنگ اين رقص ها از سازهاى دُهُل و سورنا است. و اين رقص بيشتر در منطقه هاى شرقى و شمال شرقى آناتولى در شهرهاى ارزروم ،ارزينجان و بايبورت به نمايش در مى آيد .

رقص هالاى یکی از اصلی ترین رقص های محلی ترکیه

اين رقص يكى از رقص هاى محلى و اصلى تركى محسوب مى شود. ساختار و ريتم اين رقص غنى از خلاقيت و اصالت مردم تركيه است. و تمامى موسيقى عاميانه تركى در آهنگ هاى تركى مشخص است.

رقص هالای از رقص هاى محلى تركيه

رقص هالای از رقص هاى محلى تركيه

اين رقص در تمام تركیه اجرا مى شود. ولى در بخش شرقى انواع گوناگون آن وجود دارد. رقاصان در كنار هم شانه به شانه ايستاده و می رقصند.

رقص هورون

هورون نوعى رقص دايره اى است كه بين مردم محلى منطقه ساحلى شرق درياى سياه صورت مى گيرد. اين نوع رقص با رقصهاى مناطق ديگر كاملا متفاوت است. و ريتمى تندتر دارد.

يكى از سازهاى آن تيمپو است. اين رقص نيز به صورت دسته جمعى اجرا مى شود. و از لباس هاى مخصوص تيره و سياه با زيورآلات نقره اى تزيين شده استفاده مى شود .

رقص زِيبِک

اين رقص معمولا فردی يا دو نفره اجرا مى شود. و رقص بومى منطقه آناتولى غربى است. در اين رقص مردان لباسهاى رنگارنگى به نام افه استفاده مى كنند.
در اين رقص دست ها را به صورت بال عقاب باز مى كنند. و در حين رقص خم شده و زانو هاى خود را به زمين ميزنند. اين رقص نشان دهنده قدرت و مردانگى به دوست و يا حتى به دشمن و نشان دهنده دل و جرات مى باشد.

رقص كارشيلاما

نوعى رقص محلى مناطق حوزه درياى مرمره است. و بيشتر در مراسم عروسى در ترکیه اجرا مى شود. و ريتم تند و سريع دارد. اين رقص اگر دسته جمعى اجرا شود، دو صف ايجاد مى شود و بدون تماس دو صف با نواى دهل،سورنا و كلارنت اجرا مى شود.

رقص کارشیلما از رقص هاى محلى تركيه

رقص کارشیلما از رقص هاى محلى تركيه

رقص قاشق از رقص های محلی ترکیه

اين رقص با قاشقهاى چوبى انجام مى شود. و در تمام مناطق تركيه اجرا مى شود. و در منطقه آناتولى طرفداران زيادى دارد. در اين رقص با صداى بهم خوردن قاشق ها ،موزيک شادى نواخته مى شود. و صداى دلنوازى دارد.

رقص قاشق از رقص هاى محلى تركيه

رقص قاشق از رقص هاى محلى تركيه

رقص سپر و شمشير

اين رقص نشانگر دوستى و برادرى است. در اين رقص از هيچ سازى استفاده نمى شود. تنها با برخورد شمشير و سپر به يكديگر اجرا مى شود.

فرهنگ و آداب و رسوم ترکیه بسیار نزدیک به آداب و رسوم ایران می باشد. به همین دلیل ایرانیانی زیادی این کشور را برای زندگی و دریافت شهروندی ترکیه انتخاب می کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *