شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری

انواع روش های اخذ شهروندی ترکیه

Rate this post

1- تولد

به استناد قانون شهروندی ترکیه به شماره 5901، ترکیه کشوری است که شهروندی آن با نظام تابعیت از راه خون در حقوق بین الملل اخذ می گردد. که با نظام تابعیت از راه خاک متفاوت است.

بدین معنی که اگر فردی در خاک ترکیه متولد شود، لزوما شهروند این کشور نخواهد بود. (به استثنا کودکان متولد شده در ترکیه که والدین آنها فاقد وطن تلقی می گردند.) بلکه ملاک عمل شهروند بودن یکی از والدین است. و تابعیت ترکیه توسط رابطه ی خونی یکی از والدین (پدر یا مادر) به فرزند منتقل می شود.

بنابراین ساده ترین راهی که از طریق آن شهروندی یک کشور به فردی نسبت داده می شود، تولد است.

2- ازدواج

به استناد قانون مدنی ترکیه به شماره 4721، از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه و ازدواج در ترکیه می توان شهروندی ترکیه را دریافت کرد. به این صورت که فرد خارجی حداقل 3 سال پس از ازدواج با یک شخص ترک، می تواند برای شهروندی اقدام نماید. البته برای گرفتن شهروندی از طریق ازدواج، شرایط خاصی وجود دارد. به چند نمونه از این شرایط می توان به زندگی مشترک (در واقع صوری نبودن ازدواج) و اینکه تهدیدی برای امنیت ملی یا نظم عمومی ایجاد نکند، اشاره کرد.

3- اقامت کاری

به استناد قانون شهروندی ترکیه به شماره 5901، افرادی که دارای حداقل 5 سال اقامت کاری با سابقه بیمه در ترکیه باشند، می توانند اقدام به اخذ شهروندی ترکیه نمایند. در این حالت فرد خارجی بایستی بدون وقفه دارای 5 سال اقامت کاری و حق بیمه باشد. لازم به ذکر است که افرادی که دارای اصالت ترک باشند، با فرض ارائه مستندات لازم می توانند در مدت زمان کمتری موفق به اخذ شهروندی ترکیه شوند. که این مدت می تواند به 2 سال تقلیل پیدا کند.

4- کارت فیروزه ای (Turkuaz Kart)

به استناد ماده 11 و 25 قانون بین المللی نیروی کار به شماره 6735، کشور ترکیه در سال 2017 امکانی برای افراد خارجی دارای تخصص خاص ایجاد کرده است. افرادی که در زمینه های علمی، هنری، ورزشی و یا هر زمینه دیگری دارای تخصص و توانایی بالا باشند، می توانند کارت فیروزه ای ترکیه را اخذ کنند. با داشتن این کارت ، افراد خارجی می توانند در ترکیه اجازه کار و حق زندگی داشته باشند.

5- سرمایه گذاری

طبق بند C قانون ماده 31 شماره 6458، مصوبه در تاریخ 18 سپتامبر 2018 (27 شهریور ماه 1397)، دولت ترکیه قانون جدیدی تصویب کرد. که طبق آن افراد خارجی با سرمایه گذاری در ترکیه، می توانند پاسپورت و شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *