ثبت شرکت در ترکیه و راه اندازی کسب و کار

برای ثبت شرکت در ترکیه ، یا خریداری یک بیزنس آماده و فعال در ترکیه، نیازمند رعایت قوانین اتاق بازرگانی ترکیه می باشد. هر نوع کسب و کار در ترکیه با هر هدفی که باشد، مستلزم اعلام و ثبت رسمی آن نزد ارگان های مربوطه دولت ترکیه است. اهدافی اعم از کمک به یک کسب و کار در قالب نمایندگی، یا تسهیل دریافت و پرداخت های بین المللی برای مقابله با تحریم های بین المللی، یا اهداف دیگر که تحت عنوان کلی ثبت شرکت انجام می پذیرد. خدمات موسسه بین المللی  گلوبال کادرو در این بخش نسبت به سایر شرکت ها، منحصر به فرد است. زیرا کلیه امور از ترجمه رسمی مدارک اولیه با مهر و امضا رسمی دارالترجمه، تا مشاوره های لازم و بررسی بازار کسب و کار مورد نظر شما را زیر نظر مشاوران دارای درجه دکتری از دانشگاه های ترکیه در رشته مدیریت بازرگانی انجام می دهد.

سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید

تماس با دفتر تهران: ۲۲۳۸۳۷۴۳-۰۲۱

تماس با دفتر استانبول: ۲۱۲۲۱۲۴۴۰۱-۹۰+

تماس با واتساپ: ۵۵۳۷۱۲۴۴۰۱-۹۰+

سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید

تماس با دفتر تهران: ۲۲۳۸۳۷۴۳-۰۲۱

تماس با دفتر استانبول: ۲۱۲۲۱۲۴۴۰۱-۹۰+

تماس با واتساپ: ۵۵۳۷۱۲۴۴۰۱-۹۰+

فهرست مطالب

مدارک لازم براى ثبت شركت در تركيه
تفاوت ثبت شرکت در ایران و ترکیه
مالیات ثبت شرکت در ترکیه
انواع شرکت در ترکیه
ثبت شركت شخصى در تركيه
اخذ اجازه کار با ثبت شرکت شخصی در ترکیه
ثبت شرکت مسئولیت محدود در ترکیه
ثبت شرکت سهامی در ترکیه
اخذ روحصات يا مجوز شهرداری در تركيه
راه اندازى كافه و رستوران در تركيه
اخذ مجوز صرافى در تركيه
ثبت هلدینگ در ترکیه
ثبت برند در ترکیه
ثبت مادرید
كاهش هزينه هاى ثبت شركت درترکیه

کشور ترکیه از سال 1974 عضو مجمع بین الملل شده است. و مجوز فعالیت (فعالیتنامه) در ترکیه ، در سایر کشورهای اروپایی و آمریکا نیز قابل قبول می باشد. به همین دلیل ثبت شرکت در این کشور از جانب ایرانیان بسیار استقبال شده است و طرفداران زیادی دارد.

طبق قانون مصوبه در فوریه سال 2012 برای شروع هر نوع کار و فعالیتی در ترکیه، طبق قوانین ترکیه ، باید ابتدا برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام نمایید.

طبق قانون تجارت ترکیه ، هر فرد خارجی تنها با داشتن پاسپورت معتبر ، می تواند در ترکیه شرکتی را ثبت کند و فعالیتی را آغاز نماید.

مدارک لازم براى ثبت شركت در تركيه

1- همراه داشتن گذرنامه كه بيشتر از ٦ماه از اعتبار آن باقى مانده باشد.

2- دو قطعه عكس رنگى. همچنین موارد زیر نیز باید قبل از ثبت شرکت مشخص گردند:

1- انتخاب نام براى شركت

2- داشتن اساس نامه در مورد نوع فعاليت شركت

3- مشخص كردن درصد سهم شركا

4- انتخاب مدير يا مديران شركت

5- آدرس و محل شرکت

6- انتخاب مشاور مالی

تفاوت ثبت شرکت در ترکیه و ایران

قوانین ثبت شرکت در ترکیه و مدیریت یک شرکت ، تقریبا در تمام دنیا ثابت است. زیرا قوانین ثبت شرکت در دنیا از قوانین فرانسه الگو گرفته. و همه ی کشورها از قوانین فرانسه پیروی می کنند. و تنها در برخی اصول اجرایی تفاوت های جزئی دارند. قوانین ثبت شرکت در ترکیه و ایران نیز به همین صورت می باشد. اکثر شرکت هایی که در ایران ثبت شده اند ، با همان موضوع فعالیت ، قابل ثبت در کشور ترکیه نیز هستند.

ثبت شرکت در ایران با درخواست کد اقتصادی از اداره مالیات و ارسال به وزارت بازرگانی شروع می شود. سپس باید سرمایه اولیه شرکت را در حساب شرکت واریز نمایید.

پس از عضویت ترکیه در مجمع بین الملل ، برخی قوانین ثبت شرکت در ترکیه تغییراتی کرد. برای ثبت شرکت در ترکیه ، بعد از اخذ شماره مالیاتی ، به اتاق بازرگانی ترکیه باید مراجعه شود.

از تفاوت های ثبت شرکت در ترکیه و ایران می توان به بحث اظهارنامه ها و بیان نامه های مالیاتی اشاره کرد. شرکت ها در ایران در پایان هر سال اظهارنامه های مالیاتی خود را اظهار میکنند. و این اظهار در ایران به صورت بیانی بوده. اما در ترکیه برای جلوگیری از ایجاد تورم ، بیان نامه های مالیاتی هر سه ماه یکبار اظهار می شود.

ارزش افزوده در ترکیه و ایران هر دو وجود دارد. تفاوت در مقدار آن بوده و ارزش افزوده در ایران اجباری نبوده در حالی که در ترکیه اجباری می باشد.

در ترکیه برای شرکت ها اگر محل شرکت اجاره ای باشد، مالیات بر اجاره برعهده مستاجر می باشد. اما در ایران مالیات بر اجاره شرکت برعهده موجر می باشد.

در ترکیه علاوه بر ارائه فاکتور فروش برای مالیات بر ارزش افزوده ، برای فاکتورهای بیش از 5 هزار لیر نیز هر ماه به دولت فاکتور اعلام کرد.

یکی دیگر از تفاوت های ثبت شرکت در ایران و ترکیه بحث استخدام مشاور مالی می باشد. که استخدام مشاور مالی در ترکیه اجباری می باشد.

بیمه برای کارکنان شرکت در ایران یک نوع است. اما در ترکیه سه نوع دارد: صندوق بازنشستگی برای کارمندان دولتی ، باغ-کور برای شرکای شرکت ، تأمین اجتماعی هم برای کارمندان شرکت.

مصوبات اتاق بازرگانی ترکیه در رابطه با ثبت شرکت در ترکیه

در قانون تجارت ترکیه ، در مورد ثبت شرکت در ترکیه ، 550 ماده قانونی وجود دارد. البته برخی از مواد قانونی هنوز تکمیل نشده و قوانین به مرور زمان و به اقتضای زمان تکمیل می شود.

سه اصل مهم در زمان ثبت شرکت در ترکیه ، توسط اتاق بازرگانی ترکیه مورد بررسی قرار میگیرد.

مورد اول در خصوص شرکا و مدیران شرکت در ترکیه می باشد. مدیران و شرکا نباید دارای سابقه کیفری و جزایی باشند. و یا شخصی که قبلا در ترکیه شرکت داشته و شرکت قبلی وی بدهی داشته ، در هنگام ثبت شرکت جدید با مشکلاتی رو به رو می شود.

طبق قوانین ثبت شرکت در ترکیه ، برای ثبت شرکت به آدرس رسمی نیاز دارید. زیرا ابلاغیه های شرکت به آدرس رسمی که هنگم ثبت شرکت ابراز کردید، ارسال می شود. همچنین در صورتجلسه هایی که برای تصمیمات شرکت (نظیر تصمیمات و انتقال سهام و … )تشکیل می شود، باید ذکر شود که جلسه در آدرس شرکت تشکیل شده است.

مالیات ها و بدهی های عمومی قبلی که پرداخت نشده باشد. بدهی های عمومی به بدهی هایی گفته می شود که صاحب شرکت به دولت دارد. که شامل مالیات ها می شود.

شماره مرسیس در ترکیه (Mersis)

سازمان برنامه ریزی عالی در سال 2006، به منظور یکپارچه کردن اطلاعات اشخاص حقوقی و شرکت ها در ترکیه ،  اقدام به ایجاد یک سیستم مرکزی اطلاعات کرد. این سیستم مرکزی به عنوان سیستم مرسیس در ترکیه (سیستم ثبت مرکزی) شناخته شده است. و در تاریخ 19/04/2010 و به صورت آزمایشی در اداره ثبت مرکزی شهر مرسین راه اندازی شد. تا قبل از این، سوابق شرکت ها از طریق دفاتر ثبت تجارت قابل دسترسی بود.

با پیشرفت تکنولوژی و به اقتضا نیاز ، در تاریخ 06/03/2019 این سیستم به روزرسانی شده است.

کاربرد سیستم مرسیس در ترکیه

با داشتن شماره مرسیس یک شرکت می توانید به تمامی سوابق و بدهی ها و اطلاعات مربوط به آن شرکت دسترسی داشته باشید.

مالیات ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

یکی از موضوعات مهم در مرود ثبت یک شرکت، بحث مربوط به مالیات ها است. که نیاز هست قوانین مربوط به مالیات یک شرکت در ترکیه را بدانید. تا در نگهداری شرکت با مشکل مواجه نشوید.

مالیات شرکت در ترکیه را در دو دسته می توان تقسیم بندی کرد. دسته اول مالیات بر درآمد و دسته دوم مالیات مربوط به استوپاژها. مالیات بردرآمد در پایان هر سال مالیاتی و طبق فاکتورهای صادر شده شرکت محاسبه می شود. در صورتیکه استوپاژها را باید هر سه ماه یکبار پرداخت کنید. مالیات بر اجاره محل شرکت ، استوپاژ مربوط به دستمزد کارکنان و مشاور مالی ، جز مالیات های دسته دوم می باشند که هر سه ماه باید پرداخت شوند.

شرکتی که فعالیت ندارد، مالیات بر ارزش افزوده با ارائه بیان نامه های خالی در پایان سال صورت می گیرد.

لزوم استخدام مشاور مالی در مراحل ثبت شرکت در ترکیه

نحوه ثبت شرکت در ترکیه

در مراحل اولیه ثبت شرکت در ترکیه ، ابتدا باید مشاور مالی ترک برای شرکت استخدام نمایید. داشتن مشاور مالی برای ثبت شرکت الزامی می باشد. و بدون مشاور مالی نمی توان شرکتی ثبت کرد.

اتباع خارجى با ثبت شركت در تركيه طبق قوانين اين كشور مى توانند در تركيه كارهاى تجارى انجام دهند. در ثبت شركت در تركيه داشتن و استخدام مشاور مالى ترک ضرورى است. و با استخدام مشاور مالى مى توانيد اقدام به ثبت شركت در تركيه نماييد.

استخدام و به كارگيرى مشاور مالى برجسته در شركت به دليل وجود قوانين مالياتى دشوار در تركيه حائز اهميت است. و داشتن مشاوره هاى مستمر مشاور مالى شركت در طى فعاليت شركت از اهميت بسيارى برخوردار است.

پس از استخدام مشاور مالی ترک ، در نوتر وکالتنامه تاسیس شرکت به نام مشاور مالی تنظیم و امضا می کنید در اینجا باید متذکر شویم که اگر زبان ترکی بلد نیستید، برای تنظیم وکالتنامه در نوتر باید مترجم رسمی امضادار همراه حود ببرید. در تنظیم وکالتنامه باید بسیار دقت کنید. و به نکاتی دقت کنید. مانند : آوردن اسم شرکت در وکالتنامه و وکالتنامه جهت انجام چه اموری می باشد. جهت امور بانکی مانند واریز و برداشت وجه ، حتما با حضور خودتان انجام بگیرد.

بعد از تنظیم وکالتنامه ، مشاور مالی کارهای مربوط به ثبت شرکت را شروع کرده. همچنین از وظایف مشاور مالی ، بعد از اتمام پروسه مراحل ثبت شرکت در ترکیه ،در نگهداری شرکت و محاسبه مالیات ها و درآمد و حساب های شرکت ، به شما کمک می کند.

انواع شرکت در ترکیه

در حالت کلی سه نوع شرکت قابل ثبت در ترکیه وجود دارد: ثبت شرکت شخصی در ترکیه – ثبت شرکت مسئولیت محدود در ترکیه (LİMİTED ŞİRKET) – ثبت شرکت سهامی در ترکیه (ANONİM ŞİRKET ) . توجه داشته باشید که شرکت سهامی در ترکیه عام و خاص ندارد.

ثبت شركت شخصى در تركيه

افرادى كه به تركيه مهاجرت مى كنند تمايل دارند شركت شخصى ثبت كنند. و شروع به فعاليت و كسب درآمد كنند. مشاغلى چون آرايشگاه و سوپر ماركت يا رستوران راه اندازى كنند. و شركتى را ثبت كنند.

اين شركت ها شركت تک حرفه اى هستند. شركت شخصى يا همان مجوز كسب كه در ايران ناميده مى شود، اين مجوزها را اتحاديه ها صادر مى كنند. اما در تركيه به صورت ثبت شركت شخصى است.

شركت شخصى شامل مجوز هايى است كه به عنوان مشاغل تك حرفه اى چون سوپرماركت ،سالن زيبايى ،خياطى و … مى باشد. ثبت شركت شخصى در تركيه بلامانع است.

اخذ اجازه کار با ثبت شرکت شخصی در ترکیه

در صورت ثبت شركت شخصى شما به عنوان فرد خارجى نمى توانيد اجازه كار در تركيه دريافت كنيد.

براى دريافت اجازه كار در تركيه نيازمند اين هستيد كه شركتى با سرمايه بالا ثبت كنيد. و از آنجا كه براى ثبت شركت شخصى سرمايه اى نياز نيست، پس طبق قانون تركيه نمى توان با ثبت شركت شخصى اجازه كار دريافت كرد.

ثبت شرکت مسئولیت محدود در ترکیه

شرکت مسئولیت محدود

رایجترین نوع ثبت شرکت ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه می باشد. این نوع شرکت می تواند با یک یا هرچندتا سهامدار تشکیل شود. در شرکت مسئولیت محدود ، سهامداران به اندازه سهام خود مسئول بدهی ها و قرض های شرکت هستند. به عبارتی زمانیکه شرکت ورشکست شود ، طلبکاران به اندازه سهام هر سهامدار می توانند درخواست مطالبات نمایند.

ثبت شرکت مسئولیت محدود با هر موضوعی قابل انجام است. و هر شرکتی را می توان ثبت کرد. سرمایه اولیه شرکت مسئولیت محدود حداقل 100 هزار لیر است. که در هنگام ثبت باید 25 درصد آن را ابراز کنید. و تا یکسال وقت دارید که کل سرمایه را ابراز نمایید. البته طبق قانون جدید ، نیاز به ابراز این 25 درصد نمی باشد.

مدیر در شرکت مسئولیت محدود در ترکیه

مدیر حتما باید جز سهامداران باشد. می توان بیش از یک مدیر برای شرکت تعیین کرد. و در هنگام تنظیم گواهی امضا ، امضا چند امضا را برای شرکت تنظیم کرد. تنظیم امضا می تواند یا به صورت تکی و منفردا باشد ، یا متفقا باشد. در حالت منفردا امضای هر مدیر به تنهایی دارای اعتبار است. و در حالت متفقا، امضا همه مدیرها لازم است. و همه امضاها با هم دارای اعتبار هستند.

همچنین می توان برای مدیریت مدت زمان تعیین کرد. در حالت عادی در شرکت مسئولیت محدود برای مدیریت زمان تعیین نمی کنند.

هزینه ثبت شرکت در ترکیه  – هزینه های شرکت مسولیت محدود

هر شرکتی دو سری هزینه دارد: هزینه های ثابت و هزینه های متغیر.

هزینه های ثابت به صورت ماهانه ، سه ماه یکبار و سالانه می باشد. هزینه ماهانه مثل اجاره محل شرکت ، حقوق و بیمه مشاور مالی و کارمندان ، هزینه های مربوط به قبوض و … .

مالیات بر اجاره و مالیات بردرآمد نیز هر سه ماه یکبار می باشد. مالیات بر اجاره به ازای هر سه ماه ، تقریبا معادل یک ماه اجاره می باشد. مالیات بردرآمد نیز 23 درصد درآمد شرکت می باشد.

در پایان هر سال نیز هزینه پلمپ دفاتر می باشد.

ثبت شرکت سهامی در ترکیه

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

شرکت سهامی در ترکیه از سهام سهامدارن تشکیل می شود. شرکت سهامی در ترکیه عام و خاص ندارد. این نوع شرکت نیز مانند مسئولیت محدود می تواند از یک یا چند سهامدار تشکیل می شود. حداقل سرمایه اولیه شرکت سهامی در ترکیه ، 50 هزار لیر می باشد. که با 25 در صد آن نیز می توان شرکت را ثبت کرد.

در مورد موضوع شرکت سهامی در ترکیه ، باید گفت که محدودیتی در این مورد وجود ندارد، و هر نوع شرکتی با هر موضوع فعالیتی را می توان ثبت کرد.

مدیر در شرکت سهامی در ترکیه

مدیر در شرکت سهامی می توان از سهامدارن باشد و یا خارج از سهامداران باشد. شرکت سهامی می تواند یک یا چند مدیر داشته باشد. در هنگام تنظیم گواهی امضا ، می توان امضا همه مدیران با هم اعتبار داشته باشد، که متفقا گویند. و یا هر کدام به تنهایی دارای اعتبار باشند، که منفردا گویند.

می توان برای مدیر ، زمان تعیین کرد و یا نامحدود باشد. اما معمولا به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالانه ، برای مدیر زمان مشخص تعیین می کنند. و معمولا یک تا سه ساله می باشند. مهمترین عضو سهامداران ، رئیس هیئت مدیره می باشد. که حق امضا نیز دارد.

تبديل حساب شخصى به حساب تجارى در تركيه

براى تبديل حساب شخصى به حساب تجارى باید اقدام به ثبت شركت در تركيه کرد. با ثبت شرکت در ترکیه ، حتی شرکت شخصی، مى توان حساب شخصى را به حساب تجارى تبديل کرد. و بايد توجه کرد که ماليات هاى ناشى از فعاليتى كه شرکت در تركيه انجام مى دهد پرداخت شود. بنابراين براى تبديل حساب شخصى به حساب تجارى بايد يک شركت در تركيه ثبت شود.

تاسيس شعبه يک شركت ايرانى در تركيه

بسيارى از شركت هاى ايرانى يا خارجى كه در خارج از تركيه فعاليت مى كنند، تمايل دارند در كشور تركيه نیز نمايندگى آن شركت را تاسيس كنند.

بايد در نظر داشت كه هر شعبه يا دفتر نمايندگى كه به صورت رسمى به نام يک شركت در داخل تركيه بخواهد فعاليت كند، بايد مكلف مالياتى در اداره دارايى تركيه شود. و شركت بايد ثبت شود.

پروسه ثبت نمايندگى همانند پروسه ثبت شركت در تركيه است. براى تاسيس نمايندگى شركت از دو روش مى توانيد اقدام نماييد:

روش اول : در اساسنامه شركت مبدا يعنى شركتى كه در خارج از تركيه داريد، ذكر كنيد كه يک نمايندگى با نام فرد مورد نظر در كشور تركيه تاسيس مى شود. در هنگام ثبت شركت در تركيه با ترجمه اساسنامه و تاييديه وزارت خارجه مى توانيد در تهيه اساسنامه شركت جديد در تركيه استفاده كنيد.

روش دوم : شركت و نمايندگى را در تركيه ثبت نماييد و از طريق كنسولگرى نمايندگى شركتى كه در ايران داريد را به نام اين شركت اخذ نماييد .

هزینه ثبت شرکت در ترکیه  – هزینه های شرکت سهامی

هزینه های ماهانه شامل حسابرسی ها ، دفاتر ، اجاره ، حقوق و بیمه مشاور مالی و کارمندان.

هزینه های سه ماهه ، شامل مالیات بر اجاره و مالیات بردرآمد می باشد. مالیات بر اجاره ( استوپاژ ) ازای هر سه ماه ، به اندازه یک اجاره می باشد. و مالیات بردرآمد نیز 23 درصد می باشد.

هزینه های سالانه ، برای تشکیل مجمع های عمومی می باشد. در طول سال ، در صورتیکه هر یک از سهامدارن درخواست تغییری داشته باشد، باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شود. تصمیمات این مجمع در دفتر تصمیمات ثبت می شود. و به اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود. هزینه پلمپ دفاتر نیز جز هزینه سالانه می باشد.

بايدها و نبايدهاى راه اندازى كسب و كار در تركيه – راه اندازی کسب و کار موفق در ترکیه

يكى از دغدغه هاى مهاجرت به كشور تركيه راه اندازى كسب و كار و درآمد است. قبل از هر چيزى مطالعه موارد حقوقى و جنبه هاى بازار در زمینه كسب كار مورد نظر، بسيار مهم است.

خيلى از فرايچايز ها و شركت هاى ترک به دليل شيوع ويروس كرونا دچار مشكل شده اند. و به همين دليل وارد شدن در بحث فرانچایز در ترکیه تجربه و اطلاعات دقیق نیاز دارد. زیرا شرايط فرانيچايز در تركيه گاها براى اتباع خارجى و حتى ترک ها متفاوت است. و ممكن است براى صاحب کسب و کار ضرر و زيان هاى مادى بسيارى به همراه داشته باشد.

بنابراين قبل از اقدام به هر كارى مطالعه كافى و توجه به توانمندى هاى صاحب کار و سرتيفيكيت هايى لازم برای شروع کسب و کار لازم است. و باید با توجه به توانمندى و علايق در بازار تركيه به دنبال كسب و كار مناسب بود.

بودجه لازم برای شروع کسب و کار در ترکیه

قبل از اقدام به كسب و كار در تركيه بايستى بودجه مدنظر و مورد نياز به كسب و كار بررسى شود. زیرا با هر بودجه اى امكان راه اندازى كسب و كار در بازار تركيه نخواهد بود. به ويژه در بازارى كه علاوه بر رقباى خارجى رقباى ترک هم هستند. و بايد با آن ها رقابت کرد.

توجه به مكان كسب و كار و قراردادهاى فرانيجايز از جمله مواردى هستند كه نياز به مطالعه و مشاوره بيشتر و دقيق ترى دارند

مدارک مورد نیاز برای فعالیت و کار در ترکیه

برخى از كسب و كارهای تخصصى مانند پرستارى و پزشكى نياز به معادل سازى مدارک و گرفتن معادل مدارک در تركيه است. مشاغلى مانند آرايشگاهى نياز به گواهى معتبر دارد.

راه حل مشكل حساب شركتی در ترکیه

شركت هاى ايرانى و يا شركت هاى ترک كه صاحبان آن ها ايرانى هستند، بعضا به دليل استفاده از فعاليت هايى كه از نظر تحريمى يا سيستم بانكى تركيه ممنوعه هستند، با مشكل افتتاح حساب شركتى مواجه مى شوند.

شركت هايى كه در تركيه ثبت مى شوند، اگر با مشكل افتتاح حساب مواجه شوند، مى توانند از موسسات مالى و اعتبارى كه فعاليت هاى مشابه بانكى انجام مى دهند، مانند پاپارا براى رفع مشكل افتتاح حساب استفاده كنند. و پاپارا شركتى براى شركت خود باز كنند. و پرداخت هاى رسمى شركت را انجام دهند.

از پاپارا جهت مبادلات داخل تركيه مى توان استفاده كرد. اما براى مبادلات خارج از تركيه نمى توان از اين حساب استفاده كرد. باید توجه داشت در صورت استفاده از حساب هاى پاپارا شركتى بايد صورت حساب شركت به مشاوره مالى ارائه شود. تا در محاسبات مالى آن را حساب كنند تا به جرايم مالياتى تبديل نشوند.

دليل نياز به آدرس براى محل شركت

درخواست براى راه اندازى شركت در تركيه هر روز در حال افزايش است. و تعداد افرادى كه قصد راه اندازى شركت را دارند، روز به روز بيشتر مى شود.

و در اين ميان ايرانى ها نيز خواهان راه اندازى کسب و کار در تركيه هستند. و يكى از راه ها براى سرمايه گذارى قانونى در تركيه، ثبت شركت است.

براى راه اندازى شركت در تركيه، بايد آدرسی برای محل شركت ارائه دهيد. اجاره نامه محل دفتر و يا اگر محلى كه خريدارى كرده ايد، سند آن را به عنوان آدرس و محل شركت ارائه دهيد. و طبق آدرس ارائه شده شركت ثبت مى شود. در مرحله پايانى ثبت شركت از اداره دارايى براى تحقيق و بازديد محل شركت به آدرسى كه ارائه داده ايد، مى آيند. كه بايد مدير شركت حضور داشته باشد.

زمان بازديد به اطلاع مشاور مالى مى رسد. مشاور مالى بايد با مدير شركت براى روز بازديد هماهنگ كند. كه در آن روز مدير شركت حضور داشته باشد.

ثبت شركت در تركيه بدون نياز به دفتر

براى ثبت شركت در تركيه و داشتن شركت و فعاليت تجارى كه بصورت ثبت شده است، آدرس ثبتى الزامى مى باشد. ثبت آدرس مى تواند به صورت هوم آفيس در بعضى از فعاليت ها و كسب و كارها باشد. يا اجاره اى يا خريد يكى از دفاتر از سطح كل كشور تركيه، يا جايى كه بيزنس انجام مى دهيد، باشد.

براى ثبت شركت در تركيه لزوما آدرس ثبتى نياز است. براى اين آدرس مى توان آدرس خانه يا آدرس محل فعاليت شركت را ارائه دهيد. موسسه گلوبال كادرو امكانى را فراهم كرده است با دادن آدرس اختصاصى براى شما ، بدون نياز به دفتر در تركيه اقدام به ثبت شركت نماييد.

استوپاژ يا ماليات بر اجاره محل شركت ها در تركيه

زمانى كه شما در تركيه اقدام به اجاره ملک براى شركت خود مى كنيد، بايد توجه داشته باشيد ماليات بر اجاره بر عهده مستاجر است نه صاحب ملک. بنابراين اگر ملكى را به مبلغ سه هزار لير اجاره كنيد، 20 درصد در صورت نت و 23 درصدبه صورت بروت مبلغ مالياتى از اجاره است. كه هر ماه بايد به دولت پرداخت كنيد.

در واقع صاحب ملک اين قسمت ماليات را از اجاره كم كرده و بر عهده مستاجر مى گذارد. هر اجاره اى كه براى شركت پرداخت مى كنيد، ٢٠درصد بالاتر از مبلغ اجاره را بايد در نظر بگيريد .

نكته قابل توجه اين است كه اگر ملكى را براى شركتى اجاره مى دهيد، باید استوپاژ ها و ماليات بر اجاره توسط مستاجر پرداخت شود. اگر (Haciz)يا اجرا براى آن شركت صادر شود، و تا زمانى كه ملک شما به عنوان آدرس آن شركت ثبت شده باشد، ممكن است در (Haciz)دولت قرار بگيرد.

و اجرا براى ملک و تمامى وسايلى كه داخل ملک وجود دارد صادر می شود. از اين رو كنترل پرداخت استوپاژ هاى شركتى كه در ملک شما اجاره مى باشد، بسيار مهم است .

اخذ روحصات يا مجوز شهرداری در تركيه

اخذ مجوز شهردارى براى مشاغلى چون سوپر ماركت ،رستوران و آرايشگاه اجبارى است. مشاغلى كه در معرض ديد عموم قرار دارند. براى دريافت مجوز شهردارى نياز به دريافت اجازه كار دارند. و براى دريافت اجازه كار بايد شركتى را ثبت كنند. و ٥ترک را استخدام كنند.

براى دريافت مجوز شهرداری بايد شركت مسوليت محدود ثبت كنيد. شما مى توانيد با مراجعه به موسسه گلوبال كادرو براى اخذ مجوز شهردارى یا همان روحسات از راه حل هاى قانونى و در نظر گرفتن مدير ترک براى شركت شما و يا با توانايى استخدام كارمند ترک، اقدام به دريافت مجوز شهردارى نماييد.

اگر امكان استخدام ٥ترک و گرفتن اجازه كار را براى دريافت مجوز شهردارى وجود ندارد، مى توان از راه و حل هاى قانونى ديگرى براى دريافت مجوز شهردارى استفاده کرد. موسسه بین المللی گلوبال كادرو راه حل هاى اجرايى در این زمینه دارد.

نكاتى در مورد ثبت شركت در تركيه

همانطور كه مى‌دانيد در هنگام ثبت شركت در تركيه بايد هدف مشخصى داشته باشيد و ثبت شركت را براى راه اندازى كسب و كار و فعاليت انجام دهيد. اتباع خارجى كه قصد ثبت شركت در تركيه را دارند بايد توجه داشته باشند كه شركت‌ها انواع مختلف مانند شركت شخصى و ليميتد و غيره دارند. افراد با ثبت شركت مى توانند برای خود اقامت كارى درخواست نمايند. براى درخواست اقامت كارى از طريق ثبت شركت نياز است كه پنج فرد ترك را بيمه كنيد. برای شرکت‌هایی که جدید التاسیس هستند یعنی از تاسیس آنها ۶ ماه نمی‌گذرد می‌توان با تعهد استخدام ۵ ترک برای مدیر درخواست اجازه کار کرد. اگر قصد ثبت شركت در تركيه را داريد بايد مسائل مالياتى مانند ماليات بردرآمد، ماليات بر اجاره و ماليات بر ارزش افزوده در نظر داشته باشيد. ماليات ارزش بر افزوده بر عهده مشترى شرکت شما است ماليات بر درآمدبرعهده صاحب شركت است كه ۲۰ درصداز سود خالص (پس از کسر هزینه ها) را بايد به دولت پرداخت كنيد و ماليات بر اجاره ٢٢درصد مبلغ اجازه است كه بايد به آن را پرداخت كنيد.

اقامت از طریق ثبت شرکت در ترکیه

انواع شرکت در ترکیه

نکته مهمی که در مورد ثبت شرکت در ترکیه باید ذکر شود، بحث اقامت ترکیه می باشد. برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که با ثبت شرکت در ترکیه ، می توانند اقدام به اخذ اقامت ترکیه نمایند. اما باید گفت که با ثبت شرکت به تنهایی نمی توان اقامت ترکیه را گرفت. برای گرفتن اقامت ترکیه باید بر روی شرکت خود ، اجازه کار در ترکیه بگیرید. برای گرفتن اجازه کار شخص خارجی در ترکیه ، باید به ازای هر نفر 5 ترک استخدام شود. یعنی اگر می خواهید روی شرکت خود اجازه کار بگیرید، باید 5 ترک استخدام و بیمه کنید. همچنین حتما باید سرمایه اولیه شرکت بیش از 100 هزار لیر باشد. و سهامتان نیز بیش از 40 درصد باشد.

حذف سوابق ايرانى از يک شركت ترک

اتباع ايرانى كه قبلا شركتى را با مشخصات ايرانى خود در تركيه به ثبت رسانده اند و بعدا شهروندى تركيه را دريافت كرده اند، مى توانند با به روز رسانى اطلاعات خود در شركت، شركت خود را به نام و مشخصات تركشان تغيير دهند. و يک امضاى جديد براى شركت خود در بياورند. و با مدارک شناسايى جديد در شركت خود صاحب امضا شوند.

نكته قابل توجه اين است كه بعضى از محدوديت ها براى افراد ايرانى كه در كشور تركيه ثبت شركت انجام داده اند، وجود دارد. به طور مثال در همه بانک هاى تركيه نمى توانند حساب بانكى شرکتی در ترکیه داشته باشند. نقل و انتقال پول به اروپا را نمى توانند انجام دهند.

افرادی كه شهروندى تركيه را دريافت مى كنند و ميخواهند از مزاياى آن در شركت بهره مند شوند، با به روز رسانى اطلاعات شركت، سابقه ايرانى شركت قبلى پاک نمى شود. در اين صورت فرد بايد شركت قبلى را واگذار نمايد. شركت جديدى با مشخصات ترک و همنام با شركت قبلى خود ثبت كنند. تنها حساب هاى بانكى تغيير پيدا مى كند.

همچنین اگر قصد دارند حوزه فعاليت خود را تغيير دهند، نيز اين كار امكان پذير است. اگر شركتى در تركيه با نام و مشخصات ايرانى ثبت كرده ايد، و مى خواهيد شامل محدوديت ها نشويد، راهى به جز بستن شركت و واگذارى آن به فرد ديگر و تاسيس شركت جديد با مشخصات ترک خود نداريد.

یکی از قوانین ثبت شرکت در ترکیه این است که شرکت های تازه تاسیس می توانند تا 6 ماه بعد از ثبت شرکت ، افراد ترک را استخدام کنند. یعنی برای اجازه کار اقدام می کنند و تعهد می دهند تا 6 ماه بعد از ثبت شرکت ، 5 فرد ترک را استخدام نمایند. در این باره باید گفت این کار توصیه نمی شود. زیرا در صورتیکه نتوانید افراد را استخدام کنید، اقامت اقامت کاری ترکیه تمدید نشده و برای سابقه شرکت نیز خوب نیست. زیرا شما تعهد داده اید که این افراد را استخدام کنید.

بنابراین اگر به قصد تمدید اقامت ترکیه می خواهید شرکت ثبت کنید، اکیدا توصیه می شود این راه را انتخاب نکنید. بهتر است برای تمدید اقامت اقدام به خرید ملک در ترکیه نمایید که سرمایه شما هم حفظ شود. و اقامتتان هم تمدید شود.

راه اندازى كافه و رستوران در تركيه

در مورد بحث كسب و كار در تركيه و راه اندازى رستوران ،در تركيه فعاليت و اشتغال در مواد غذايى يكى از مشاغل پر طرفدار و پر درآمد به حساب مى آيد.

راه اندازى و اداره كردن رستوران در تركيه همانند ايران راحت نيست. افراد خارجى كه در تركيه رستوران راه اندازى و سرمايه گذارى مى كنند، بايد مسايل حقوقى مانند ثبت شركت و دريافت مجوز شهرداری یا همان روحصات را در نظر داشته باشند.

داشتن يک مدير ترک و در نظر گرفتن مسايل مالياتى جز مواردى هستند كه در ابتدا نياز به مشاوره هاى حقوقى و مشاوره هاى مالى دارند. براى راه اندازى رستوران در تركيه بايد به اين نكات توجه داشت.

راه اندازى سالن زيبايى در تركيه

ثبت شرکت زیبایی در ترکیه

براى راه اندازى سالن زيبايى در ترکیه ، ابتدا بايد شركتى را ثبت كنيد. و مدارک مورد نياز مانند كالفاچيليک در تركيه يا مدارک بين المللى كه نشان مى دهد شما در اين زمينه ماهر و استاد هستيد، ارائه دهيد.

همچنين براى راه اندازى سالن زيبايى مجوز شهردارى يا روحسات الزامى مى باشد. براى دريافت روحسات نياز به دريافت اجازه كار داريد. يا بايد يک فرد ترک را به عنوان مدير سالن زيبايى در نظر داشته باشيد.

و مديريت آرايشگاه را بر عهده بگيرد. از اين رو براى راه اندازى اين نوع كسب و كار حتما بايد يک مدير ترک يا اخذ اجازه كار ،مدرک بين المللى در اين زمينه را در نظر داشته باشيد.

اخذ مجوز صرافى در تركيه

ثبت صرافی در ترکیه

اگر به فكر راه اندازى كسب و كار در تركيه هستيد، در بين همه مشاغل، تاسيس و ثبت صرافى در تركيه اخيرا خيلى خواهان پيدا كرده است. مراحل و شرايطى براى ثبت صرافی در ترکیه وجود دارد. براى دريافت مجوز صرافى اولين شرط بايد شهروندى كشور تركيه را داشته باشيد.

شرط ديگر فارغ التحصيلی در رشته هاى مديريت ،اقتصاد و حسابدارى و داشتن مدرک دانشگاهى براى مدير شرکت اجبارى مى باشد. كه باید همراه تمكن مالى بانكى معتبر يا سوابق صرافى خود را ارائه دهند. تا نشان دهد كه در اين شغل مهارت دارند. در اين صورت مجاز به دریافت مجوز صرافی در ترکیه مى باشند.

انواع مجوز صرافی در ترکیه

مجوز صرافی ها دو نوع هستند: گروه آ و گروه ب.

گروه آ تعداد محدودى در تركيه وجود دارد. چون قابليتهایی مانند سوئيفت و نقل و انتقال هاى بانكى را مانند بانك ها انجام مى دهند. يعنى صرافى ها مى توانند همانند بانک نقل و انتقال انجام دهند. اين مجوز در حال حاضر صادر نمى شود. و كسانيكه كه تمايل دارند اين مجوزها را دريافت كنند، بايد امتياز آن را از مجوز داران قديمى خريدارى كنند.

بهترين گزينه براى دريافت مجوز صرافى گروه ب مى باشد. با دريافت مجوز گروه ب نمى توانيد مانند بانک نقل و انتقال انجام دهيد. ولى با داشتن شركت صرافى و حساب بانكى از طريق بانک ها مجاز به نقل و انتقال سوئيفت هستيد.

و به مشتريان خود مى توانيد خدمات نقل و انتقال را به صورت قانونى ارائه دهيد. و نيز مى توانيد پيشخوان صرافى در تركيه را داشته باشيد. و بتوانيد به راحتى خريد و فروش ارز انجام دهيد. و همچنين خدمات كارگزارى را انجام دهيد.

فعاليت در بخش هاى سلامت و ورزش و اخذ مجوزهاى لازم

ثبت سالن ورزشی در ترکیه

اگر بخواهید در زمینه ورزشی و باشگاه در ترکیه فعالیت کنید، باید ابتدا شرکت ثبت کرده و مجوزهای لازم تاسیس باشگاه در ترکیه را بگیرید.

براى ثبت شركت در ترکیه به صورت ثبت شركت مسئوليت محدود يا مجوز كسب شخصى اقدام نماييد. دريافت مجوز كسب شخصى براى افراد خارجى كمى دشوار مى باشد. زيرا نياز به اجازه كار دارند. و براى دريافت مجوزهاى ديگر از طريق سازمان تربيت بدنى با داشتن مدارک مربيگرى بين المللى يا مدارک ديگر در زمينه فعاليت خود در تركيه قابل قبول مى باشد.

افراد مى توانند مدارک مورد نياز ترجمه شده را به همراه مدارک ثبت شركت در تركيه را به سازمان تربيت بدنى و بهداشت تركيه ارائه دهند. و اقدام به دريافت مجوز نمايند.

مزيت ها و معايب ثبت شركت در مناطق آزاد تركيه

ثبت شركت در مناطق آزاد تركيه ، فرصتى مناسب براى تجار ايرانى است. بحث هايى كه مورد فعاليت در مناطق آزاد تجارى مطرح مى شود، به اين صورت است كه به ازاى يک فرد خارجى استخدام پنج شهروند ترک الزامى نيست، صحت ندارد.

در مناطق آزاد براى افرادى كه واردات و صادرات انجام مى دهند، امتيازاتى در نظر گرفته شده است. اما هزينه هاى ثبت شركت و هزينه هاى نگه دارى شركت در مناطق آزاد متفاوت مى باشد. از اين رو امتيازاتى براى افراد تعلق مى گيرد.

اين امتيازات شامل حقوق پرسنلى ،بيمه ها و غيره است. و همينطور فاكتورهايى كه از مديريت مناطق آزاد تجارى براى افراد صادر مى شود، مى تواند موثر باشد. ولى كماكان محدوديت استخدام نيروى كار خارجى در ازاى هر يک نفر فرد خارجى پنج ترک وجود دارد.

ريسک هاى قانونى رها كردن شركت غير فعال در تركيه

اگر شركتى را كه فعاليت ندارد، تسويه نشده رها كنيد. و اگر بيان نامه هاى خالى توسط مشاوره مالى ارائه نشود، به مرور زمان جرايم ناشى از آن زياد مى شود. و بعد از گذشت زمان روى حساب هاى بانكى شما اجرا صادر مى شود.

اگر در آينده بخواهيد در تركيه فعاليتى انجام دهيد، مانع فعاليت شما مى شوند. بهترين روش براى پايان دادن به شركتى كه فعاليت ندارد، طى كردن دوره تسويه و بستن آن شركت است.

ثبت هلدينگ در تركيه

ثبت هلدینگ در ترکیه

هلدينگ ها شركت هاى بزرگى هستند كه از چندين شركت سهامى تشكيل مى شوند. كه داراى سرمايه بالا و داراى مديريت واحد مى باشند. راه اندازى و ثبت هلدينگ در تركيه براى اتباع ايرانى بلامانع مى باشد. و ميتوانند در اين زمينه فعاليت داده باشند.

هر فرد ايرانى يا خارجى مى تواند به ثبت هلدينگ اقدام كند. شركت هاى زيادى هستند كه با شركت هاى كوچک مسوليت محدودى كه به صورت قانونى ثبت نشده اند، به عنوان هلدينگ استفاده مى كنند.

اين عنوان عمدتا هدف تبليغاتى دارد. استفاده از نام هلدينگ يک شركت مسوليت محدود را به هلدينگ تبديل نمى كند. هلدينگ ها از چند شركت سهامى متشكل مى شوند.

ثبت برند در ترکیه

ثبت برند در ترکیه

برند کلمه ای نروژی به معنای داغ زدن می باشد. گاوچرانان قدیم برای نشانه دار کردن گاوهایشان و برای مانع شدن از دزدیدن گاوهایشان ، آن ها را با آهن داغ نشانه دار می کردند. کلمه برند نیز از اینجا منشا گرفته و بعدها وارد صنعت شده و کاربرد الان را گرفته است.

یک انجمن آمریکایی تعریفی از برند ارائه داد که طبق این تعریف برند به معنای مارک و نشان می باشد که برای متمایز کردن یک محصول و خدمات می باشد. برای جلوگیری از سو استفاده افراد و شرکت ها از محصولات و خدمات شما ، می توانید برند خود را ثبت کنی. تا همه آن محصول و خدمات را با نام و برند شما بشناسند.

ثبت برند در ترکیه نیز امکان پذیر می باشد. که اعتباری بین المللی داشته و نیازی به ثبت شرکت در ترکیه نیست.

انواع ثبت برند در ترکیه

ثبت برند در ترکیه به دو صورت می تواند انجام بگیرد: ثبت برند شخص حقوقی در ترکیه و یا ثبت برند شخص حقیقی در ترکیه . طبق قوانین ثبت برند در قوانین ثبت برند در ترکیه ، این نوع ثبت نیاز به پرداخت مالیات سالانه نمی باشد و اعتبار ده ساله دارد.

شخص حقوقی در واقع یک شرکت در ترکیه می باشد. و با مدارک شرکن انجام می شود.

شخص نیز بدون ثبت شرکت می تواند برند ثبت کند. اتباع خارجی برای ثبت برند در ترکیه تنها به پاسپورت نیاز دارند.

مراحل ثبت برند در ترکیه

برای ثبت اولیه ، مدارک لازم را ارائه داده. و بعد از زمان حدود 5 ماه ، تاییدیه یا ردی درخواست برایتان ایمیل می شود. بعد از 7 ماه از تایید اولیه ، گواهینامه صادر می شود. به همین دلیل گفته می شود که ثبت برند در ترکیه زمانبر است. بعد از ثبت برند، می توانید در سایت سازمان ثبت علائم تجاری ترکیه مشاهده کنید.

اگر درخواستتان رد شد ، می توانید اعتراض کنید که ملزم پرداخت هزینه می باشد و اگر درخواستتان رد شود، وجه برگشت داده نمی شود.

ثبت مادرید

براساس کنوانسیون پاریس ، ثبت بین المللی برند به معنی ثبت برند در کشورهای کنوانسیون می باشد. در گذشته اگر کسی نیاز به ثبت برند در چند کشور داشت، در همه کشورها جداگانه باید برند را ثبت می کرد. که نیاز به پرداخت هزینه زیادی بود. مدارک برای هر کشور جداگانه ترجمه میکرد که زمانبر بود.

معاهده ای به نام معاهده پاریس تشکیل شد که بعدا به ثبت مادرید معروف شد. طبق این معاهده با ثبت مادرید یک برند، برند را یکبار ثبت می کنید اما در تمام کشورهای عضو قابل قبول و ثبت شده است.

در ترکیه نیز می توانید برای ثبت مادرید می توانید اقدام نمایید.  برای ثبت مادرید در ترکیه ابتدا باید از طریق سازمان علائم تجاری کشور مبدا درخواست ثبت کرد. و برای کشورهای مورد نظر درخواست داد.

هزینه ثبت مادرید به این صورت است که ابتدا هزینه ثابتی پرداخت می شود و به ازای هر کشوری که قصد دارید برند در آن ثبت شود، هزینه متغیری اضافه می شود.

تجارت در تركيه با وكلا و مشاورين تركيه

اتباع خارجى همانند شهروندان تركيه مى توانند در كشور تركيه به فعاليت تجارى بپردازند. و براساس قوانين تركيه ثبت شركت انجام دهند. و مى توانند از شركت هايى كه به صورت قانونى ثبت شده اند، براى فعاليت تجارى استفاده كنند.

نكته قابل توجه در زمان ثبت شركت و در طى فعاليت تجارى شما به طور دائم با مشكلات مالى و حقوقى مواجه خواهيد شد. در اين زمينه استفاده از خدمات مشاوره مالى وحقوقى بسيار حائز اهميت مى باشد. چون در تركيه قوانين مالياتى متفاوت مى باشد. و شما دچار مشكل خواهيد شد. براى جلوگيرى از اين مشكلات مى توانيد از يك كادر حرفه اى در اين زمينه استفاده كنيد.

چگونه مى توان براى كسب و كار موفق در تركيه از مشاوره هاى مستمر مشاوران گلوبال كادرو استفاده كرد ؟

در هر زمينه اى قبل از شروع به هر كارى بايد از مشاوران و متخصصان در آن زمينه راهنمايى گرفت. تا با مشكل مواجه نشويد .

در مورد راه اندازى كسب و كار و يا سرمايه گذارى نيز مشاوره و راهنمايى مسئله مهمى است. زيرا شخصى كه قصد سرمايه گذارى دارد، اين موضوع برايش اهميت دارد كه سرمايه اش از بين نرود. و از سرمايه گذارى به سوددهى برسد .

مشاوران و متخصصان در زمينه راه اندازى شركت در ترکیه در موسسه بين المللى گلوبال كادرو، قبل از اقدام به ثبت شركت مشاوره و راهنمايى هاى لازم را به مديران و صاحبان شركت مى دهند.

تمهيدات گلوبال كادرو براى كاهش هزينه هاى شركت

در برخى مواقع افراد نياز به ثبت شركت دارند و فعاليتى در شركت انجام نمى دهند، و از راه دور مى توانند کارهای شرکت را پيگيرى نمايند. در اين شرايط اجاره محل دفتر و پرداخت اجاره بالا برايشان مقدور و به صرفه نيست .

موسسه گلوبال كادرو به عنوان اولين و معتبرترين موسسه ايرانى كه به صورت قانونى كار ثبت شركت در تركيه را انجام مى دهد، براى چنين شركت هايى تمهيداتى در نظر گرفته است.

پاسخ به سوالات رایج ثبت شرکت در ترکیه

  • اگر شركتى شامل جريمه شود، در صورت پرداخت نكردن جريمه آيا صاحبان شركت ممنوع الورود به تركيه مى شوند ؟

در هنگام ثبت شركت در تركيه با در نظر گرفتن هدف يا اهدافى به جز اينكه مطمئن باشيد شركت سود و درآمد خواهد داشت، اقدام به ثبت شركت نكنيد. اما گاها شايعاتى وجود دارد كه غير كارشناسى است.

از جمله آن ممنوع الورودى افرادى كه بدهى مالياتى دارند. اين در حالى است كه فرد يا افراد سرمايه دار و مدير شركت اگر بدهى مالياتى داشته باشند، ممنوع الورود نمى شوند. دولت تركيه هنگام وارد شدن فرد به تركيه يا با داشتن اموال يا حساب بانكى سعى دارد بدهى مالياتى را تسويه كنند.

معمولا اين تسويه بدهى و درخواست صادر كردن از حساب مديران و سرمايه داران براى هر مبلغى قابل اجرا نيست. و تنها در بدهى هاي بالاى ١٠٠هزار لير اجرا مى شود. بدهى هاى كم مى تواند با طى زمان با پرداخت نكردن به موقع، به اين ميزان برسد. و اين بدهى ها را بايد جدى بگيريد.

  • شركت ثبت شده در تركيه براى فروش اينترنتى محصولات مى توانند درگاه اينترنتى متصل به وب سايت شركت نصب نمايند ؟

براى راه اندازى و بيزنس هاى فروش اينترنتى در تركيه نياز است نوع بيزنس و سه فعاليت اصلى شركت را تعيين كنيد. كه شامل محدوديت هاى بانكى در تركيه نباشد.

مى توانيد براى متصل شدن به درگاه اينترنتى از طريق بانک يا شركت ها اقدام كنيد. و تنها شرط آن ثبت شركت و رعايت قوانين مرتبط به فروش اينترنتى است.

  • آیا صاحبان شركت در تركيه نیاز به اقامت کاری دارند؟

افرادى كه در تركيه شركتى را راه اندازى مى كنند، يا شركاى شركت هستند، براى فعاليت و حضور در شركت نياز به بيمه ندارند. زيرا در هنگام راه اندازى شركت شما بصورت خودكار بيمه خويش فرما مى شويد. بنابراين هيج مشكل و نگرانى از بابت مراجعه مامور بيمه وجود ندارد. و از شما اجازه كار درخواست نمى كنند.

اجازه کار برای صاحبان شرکت در ترکیه

اجازه کار برای صاحبان شرکت در ترکیه

اجازه كار براى افرادى است كه صاحب شركت نباشند. شما با ثبت شركت نمى توانيد درخواست اقامت كنيد. به جز در مواردى كه شركت شما سوددهى زيادى داشته باشد. و براى اقتصاد تركيه موثر باشد. و سرمايه گذارى محسوب شوید.

اين امكان را براى شما فراهم مى كند كه با دريافت اقامت توريستى و راه اندازى شركت بتوانيد در تركيه به صورت قانونى فعاليت كنيد.

  • برای راه اندازی موسسه آموزشی در ترکیه چه مراحلی باید طی شود؟

اگر تصميم بر اين داريد كه براى تاسیس كلاسهاى آموزشى در تركيه كسب و كار راه اندازى كنيد، لازم است توجه داشته باشيد برخى از فعاليت ها در تركيه مانند امور آموزش يا امور گردشگرى علاوه بر ثبت شركت ، نياز به مجوزهاى خاص از اداره ها مربوط در تركيه دارد.

بنابراين جهت فعاليت و كسب و كار در زمينه خدمات آموزشى علاوه بر اينكه بايد آموزش را به عنوان يكى از سه فعاليت اصلى شركت قرار دهيد، با انتخاب مدير انفورماسيون دار مجوز مربوط به آن را نيز از وزارتخانه درخواست كنيد.

بهتر است قبل از دريافت مجوز بررسى هاى لازم را در مورد مكان آموزشى و محل شركت و تطابق آن با ضوابط قانونى انجام گيرد.

در سال٢٠٢٠چه تعداد شركت در تركيه ثبت شده است؟

طبق گزارش اتحاديه و بورس تركيه درسال٢٠٢٠در اين كشور ١٠٢هزارو ٧٩٤شركت در چهار نوع مختلف آنونيم ،كلكتيو،ليميتد و كوپراتيو ثبت شده است .براى راه اندازى اين تعداد شركت ها بيش از ٤٩ميليارد لير سرمايه گذارى شده است كه بيش از سه ميلياردو٤٩٣ميليون لير اين سرمايه گذارى توسط اتباع خارجى از ١٣٠كشور انجام شده است .
در ميان سرمايه گذاران خارجى بيشترين ميزان شركت ليميتد در تركيه توسط سرمايه گذاران ايرانى ثبت شده است و نيز ايرانيان ٣٣شركت انونيم در سال٢٠٢٠در تركيه ثبت كرده اند و در اين زمينه رتبه دوم را به خودشان اختصاص داده اند .

در كل ايرانيان در سال٢٠٢٠موفق به ثبت ٧٢٥شركت در تركيه شده اند و در امار كل در بين خارجيانى كه در تركيه ثبت شركت انجام داده اند بيشترين شركت را به خود اختصاص داده اند طبق آمار كل سرمايه اى كه ايرانيان در اين دوره وارد تركيه كرده اند چيزى حدود ١٧١ميليون و ٥٢٧و ٧٥هزار لير بوده است.

سوالات متداول شما از گلوبال کادرو

آیا برای ثبت برند در ترکیه نیاز است که تمامی مراحل ثبت شرکت در ترکیه را انجام دهم؟

خیر. برای ثبت برند در ترکیه نیازی به ثبت شرکت نمیباشد.

آیا برای برگزاری کلاس آموزشی در ترکیه فقط ثبت شرکت کافی است؟

خیر. بایستی مجوز های خاص مربوط به ثبت شرکت را هم از وزارتخانه های ذیربط دریافت کنید.

آیا برای ثبت شرکت در ترکیه نیاز به شریک ترک دارم؟

خیر . الزامی برای داشتن شریک ترک برای ثبت شرکت در ترکیه نمیباشد.

انواع شرکت در ترکیه بر اساس قانون تجارت این کشور ، امتیازات و مزایا و کاربرد هر کدام

– نکات مربوط به تاسیس شرکت در قوانین ترکیه(با ویدیو)
– لیست مدارک یک شرکت در ترکیه ، ارزش و اهمیت و مندرجات و کاربرد هر کدام
– تفاوتهای قوانین حاکم بر ثبت شرکت و فعالیت بین ایران و ترکیه
– مصوبات اتاق بازرگانی ترکیه در ارتباط با تاسیس شرکت در ترکیه
– مالیاتها و بیان نامه های سه ماهه و استوپاژ یا مالیات بر اجاره
– هزینه های دولتی برای تاسیس شرکت و هزینه های جاری داشتن یک شرکت در ترکیه
– همه چیز در مورد دریافت مجوز کسب مشاغل تک حرفه ای یا اصطلاحا ثبت شرکت شخصی در ترکیه
– شماره مرسیس (Mersis) در ترکیه

مشاور مالی (حسابرس قانونی ) در ترکیه ، مسئولیت ها و نکات مهم در استخدام مشاور مالی شرکتها

– مشاور مالی یا حسابرس قانونی کیست و چه اختیاراتی دارد؟
– در صورت نداشتن مشاور مالی امین چه خطراتی برای صاحبان شرکت وجود دارد؟
– آیا فرد ایرانی می تواند بدون داشتن مشاور مالی اقدام به تاسیس شرکت نماید؟
– یک مشاور مالی زبده چگونه در کم کردن مالیاتها و هزینه های شرکت شما می تواند موثر باشد؟

تاسیس شرکت با مسئولیت محدود  در ترکیه ، سرمایه ، فعالیت و کلیه مسائل مربوط به آن (LİMİTED ŞİRKET)

– میزان سرمایه و تعداد شرکا در شرکت
– موضوعات فعالیت در شرکت مسئولیت محدود
– مسئولیتهای شرکا در شرکت مسئولیت محدود
– تفاوت مدیر و رییس شورای مدیران و مسئولیت های مدیر در شرکتهای مسئولیت محدود
– هزینه های ثابت یک شرکت مسئولیت محدود در ترکیه

ثبت شرکت سهامی  در قانون تجارت ترکیه ، شرایط و مراحل تاسیس و مزایای مربوط به آن (ANONİM ŞİRKET)

– میزان سرمایه و تعداد شرکا در شرکت سهامی طبق قوانین ترکیه
– موضوعات فعالیت در شرکت های سهامی در ترکیه
– مسئولیتهای شرکا در شرکت های سهامی در ترکیه
– تفاوت مدیر و رییس هیات مدیره و مسئولیت های مدیر در شرکتهای سهامی ترکیه
– هزینه های ثابت یک شرکت سهامی در ترکیه

راه اندازی کسب و کار در ترکیه از طریق خرید بیزنس آماده و اخذ مجوز فعالیت بنام فرد ایرانی در آنجا

 – بررسی بازار در کسب و کار مورد نظر شما از نظر سود دهی آن کسب و کار و ارائه مشاوره های لازم
– تحقیق در خصوص بدهی های سابق کسب و کار مورد نظر یک ایرانی برای خریدن در ترکیه توسط گلوبال کادرو
– اخذ مجوزهای لازم برای محل کسب آماده و ثبت شرکت جدید در محل کسب و کار خریداری شده در ترکیه
– طراحی وب سایت و کمپین های تبلیغاتی برای بهبود کسب و کار شما در ترکیه و مشاوره های لازم
– ثبت برند و علائم بیزنس شما در سازمان ثبت علائم تجاری ترکیه و بصورت بین المللی

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟