مهاجرتی

راهنمای کامل اقامت توریستی ترکیه و نکات مهم آن

دریافت اقامت توریستی ترکیه
5/5 - (2 امتیاز)

ترکیه را می‌توان یکی از کشورهای محبوب اغلب ایرانیان برای مهاجرت دانست. همسایه بودن این کشور با ایران، وجود امکانات مختلف از جمله مدارس و آموزشگاه‌های ایرانی، شرایط متنوع اقامت و ... برخی از انگیزه‌هایی هستند که سبب این موضوع می‌شوند. برای گرفتن اقامت ترکیه می‌توان به روش‌های مختلفی عمل کرد که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. توصیه می‌شود حتماً برای مهاجرات از موسسه‌های مشاوره مهاجرتی و سرمایه گذاری نظیر گلوبال کادرو کمک بگیرید. سالانه تعداد زیادی از هم‌وطنان ما موفق به اخذ اقامت در ترکیه شده و اقدام به مهاجرت می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به طول کامل به مسائلی هم‌چون قانون جدید اقامت ترکیه 2023، اقامت توریستی ترکیه و ... بپردازیم. هم‌چنین در پایان به برخی از سوالات پرتکرار در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

معرفی کیمیک کارت ترکیه

افراد دارای پاسپورت ایرانی می‌توانند در هر شش ماه از سال، سه ماه(۹۰روز) بدون نیاز به ویزا در کشور ترکیه حضور داشته باشند داشته باشند. برای اقامت بیش از این مدت شما نیاز به کیمیک کارت یا کارت اقامت ترکیه خواهید داشت که انواع مختلفی دارد. کارت اقامت توریستی ترکیه یکی از این موارد است.

 

معرفی کیمیک کارت ترکیه

مراحل درخواست اقامت توریستی ترکیه

 1. مراجعه به سایت اداره مهاجرت ترکیه(برای ورود کلیک کنید )

 2. وارد کردن اطلاعات از جمله اطلاعات پاسپورت، آدرس محل سکونت، شماره همراه، بیمه‌نامه ترکیه و ...

 3. دریافت برگه راندوو گرفتن وقت راندوو و دریافت اطلاعات زمان راندوو از طریق پیامک

 4. پرداخت هزینه‌های نوشته شده در برگه راندوو شامل هزینه‌های مالیات و کارت اقامت.

 5. حضور در مصاحبه‌ی راندوو و ارائه‌ی مدارک و فیش‌های پرداختی

   

مزایای کارت اقامت ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اقامت توریستی ترکیه ۲۰۲۳

برای دریافت اقامت توریستی ترکیه به مدارک زیر نیاز خواهید داشت :
 1. اجاره‌نامه‌ی خانه (حداقل یکساله و به نام شما) که در نوتر تنظیم شده است.

 2. بیمه (هزینه‌ی آن بین هزار تا سه‌هزار لیر بسته به سن و شرکت بیمه‌ی مورد نظر متغیر است.)

 3. برگه راندوو

 4. پاسپورت و کپی آن (کپی مهر آخرین ورود به کشور ترکیه)

 5. چهار قطعه عکس مخصوص کارت اقامت

6. دریافت شماره مالیاتی

7. رسیدهای واریزی مالیات (240 لیر برای افراد بالای 18 سال و 200 لیر برای زیر 18 سال، برای اقامت یکساله)

8. ترجمه‌ی رسمی سند ازدواج در صورت تاهل (تایید شده توسط کنسولگری)

9. تاییدیه تمکن مالی از ایران یا ترکیه (پرینت حساب با موجودی در حدود 55هزار لیر به ازای هر نفر)

10. سوء پیشینه (اگر آن را در ایران تهیه می‌کنید باید مهر تایید کنسولگری ترکیه در ایران را بگیرید.)

دریافت نتیجه اقامت در ترکیه

پس از مصاحبه راندوو برگه‌ای دریافت خواهید کردید که اطلاعات پرونده شما در آن درج شده است. توجه کنید که این برگه باید حاوی یک کد بوده و امضا شده نیز باشد. پس از آن شما تا دو ماه برای گرفتن جواب و دریافت کارت اقامت ترکیه در آدرسی که داده‌اید منتظر می‌مانید. نتیجه اقامت از طریق پیامک نیز به شما اعلام می‌شود و این ممکن است در کم‌تر از 60 روز اتفاق بیفتد.

چنان‌چه پس از این مدت نتیجه و کارت خود را دریافت نکردید، بهتر است با به همراه داشتن برگه‌ی مورد نظر، برای پیگیری به اداره‌ی مهاجرت بروید. هم‌چنین امکان پیگیری از طریق سایت اداره‌ی مهاجرت نیز وجود دارد.

نکته‌ی مهم: فراموش نکنید که در طول این مدت نباید از خاک ترکیه خارج شوید. چرا که در این صورت کارت اقامت توریستی ترکیه و درخواست شما باطل می‌شود و تا 6 ماه امکان درخواست اقامت را نخواهید داشت.

 !! مطالبی که دارای نوار زرد رنگ هستند از اهمیت بالاتری برخوردارند

قانون جدید اقامت ترکیه 2023

برای مهاجرت و گرفتن اقامت ترکیه، پیش از هر چیز بهتر است قوانین مهم گرفتن اقامت در این کشور را بدانید. اخیراً قوانین کشور ترکیه در خصوص اعطای اقامت تغییراتی داشته است و به سادگی گذشته نیست. دلیل این امر افزایش مهاجر در این کشور است که معضلاتی را در حوزه‌ی اقتصاد و اشتغال ایجاد کرده است. این موضوع مسئولین این کشور را بر آن داشته است که قوانین سفت و سخت‌تری را برای دریافت اقامت تعیین کنند.

برای مثال در گذشته امکان دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه به شکلی بسیار راحت فراهم بود. اما حالا دیگر شاهد چنین موضوعی نیستیم و نیاز به طی کردن مسیرهای پرپیچ‌وخمی خواهید داشت. اقامت توریستی ترکیه هنوز یکی از راه‌های مهاجرات به این کشور است. با این حال به دلیل افزایش اتباع خارجی که از این اقامت استفاده می‌کنند، محدودیت‌هایی ایجاد شده است که اقامت توریستی تنها برای اهداف توریستی صادر شود.

شما می‌توانید با اجاره ملک در ترکیه اقدام به دریافت اقامت کنید. این کار با گرفتن اقامت توریستی ترکیه ممکن است. اما توجه کنید که با داشتن این نوع اقامت اجازه کار و درخواست تابعیت و شهروندی برایتان وجود نخواهد داشت. هم‌چنین قوانین جدید اقامت‌های توریستی امکان تمدید پیوسته‌ی اقامت را از بین برده‌اند. در صورتی که قصد اجاره ملک در این کشور را دارید، باید به همراه صاحب ملک به اداره‌ی نوتر مراجعه کنید. توجه کنید که شما نمی‌توانید در مناطق ممنوعه ملک اجاره کنید.

'' '' گرفتن اقامت گاهی نکاتی دارد که آگاهی از آن‌ها می‌تواند فرآیند اخذ اقامت را تسهیل کند. برای آگاهی از چنین نکاتی و طی کردن پروسه‌ی دریافت اقامت توریستی ترکیه توصیه می‌شود حتماً از یک موسسه فعال در زمینه‌ی مهاجرت هم‌چون گلوبال کادرو (GlobalKadro) مشاوره دریافت کنید. '' ''

قانون تمدید اقامت یکساله در ترکیه 2023

هم‌چون قوانین گرفتن اقامت توریستی ترکیه، در قوانین تمدید این نوع اقامت نیز در سال 2023 تغییراتی ایجاد شده است. برای مثال پیش از این شما می‌توانستید با اجاره‌ی ملک اقامت خود را به راحتی تمدید کنید. اما همان‌طور که گفتیم، اقامت یکساله توریستی دیگر قابل تمدید نیست. پس باید به دنبال شیوه‌های دیگر اقامت باشید.

دلایل ریجکت شدن اقامت توریستی ترکیه

افراد به دلایل مختلفی ممکن است نتوانند اقامت توریستی ترکیه را اخذ کنند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • محدودیت‌های اداره‌ی مهاجرت مناطق مختلف: برای مثال اگر در یک منطقه بیش از 20 درصد مهاجر ساکن باشد، امکان اقامت دادن به اتباع خارجی جدید وجود نخواهد داشت.
 • تلاش برای فریب اداره‌ی مهاجرت با اجاره‌نامه‌ها و آدرس‌های صوری (در حال حاضر داشتن اجاره نامه نوتر شده تبدیل به یک الزام شده است. برای نوتر کردن باید به همراه صاحب خانه به اداره‌ی نوتر بروید.)
 • عدم پاسخ‌گویی شفاف و قانع‌کننده به سوالات افسر مهاجرت در خصوص سطح و منبع درآمد و هم‌چنین هدف اقامت در این کشور.
 • از نظر اداره‌ی مهاجرت، اقامت یکساله برای مقاصد توریستی کافی‌ست. پس اغلب درخواست‌های تمدید اقامت توریستی ترکیه پس از یک سال ریجکت می‌شوند. در این شرایط بهتر است به دنبال راه‌هایی هم‌چون اقامت کاری، تحصیلی، خرید ملک و ... باشید.
آیا با داشتن اقامت توریستی می‌توانیم اقامت کاری بگیریم؟

شما با داشتن اقامت توریستی ترکیه امکان فعالیت تجاری در این کشور را نخواهید داشت. اما داشتن این نوع اقامت به شما برای گرفتن اقامت کاری کمک می‌کند. توجه داشته باشید جهت درخواست اقامت کاری ،  اعتبار کارت اقامت شما نباید کم تر از ۶ ماه باشد.

آیا با داشتن ویزای 3 ماهه در ترکیه می‌توانید از طریق کارفرما اجازه کار و اقامت کاری گرفت؟

پاسخ: برای گرفتن اقامت کاری شما ابتدا باید کارت اقامت فعال داشته باشید و سپس آن را تبدیل به اقامت کاری تبدیل کنید. اگر چنین نیست شما باید از ترکیه خارج شوید، سپس کارفرما از طریق سفارت برایتان ویزای کار ارسال کند.

در صورت ریجکت شدن از خاک ترکیه پس از چه مدتی می‌توان به این کشور برگشت؟

پاسخ: اگر مشکل شما تمدید نکردن اقامت باشد، در صورت ریجکت باید در کمترین زمان از ترکیه خارج شوید و پس از گذشت چند روز دوباره وارد شوید. در این صورت می‌توانید از اقامت توریستی ترکیه 3 ماهه استفاده کنید. چنان‌چه اولین بار است که از اقامت ترکیه توریستی 3 ماهه استفاده می‌کنید، باید برای ورود دوباره به این کشور سه ماه صبر کنید.

برای تمدید اقامت چه زمانی اقدام کنیم؟

 اگر 60 روز به پایان اقامتتان مانده است می‌توانید برای تمدید آن اقدام کنید. این موضوع تا یک روز مانده به پایان مهلت امکان‌پذیر است.

در صورتی که اقامت توریستی خانواده لغو شود، می‌توان بلافاصله درخواست اقامت خرید ملک داد؟

پاسخ: بله، در صورتی که درخواست شما برای اقامت از هر نوعی رد شود، برای درخواست همان نوع اقامت باید 6 ماه صبر کنید. اما می‌توانید از روش های دیگر دریافت اقامت بلافاصله اقدام کنید.

آیا محدودیتی برای ورود و خروج افرادی که اقامت توریستی ترکیه دارند وجود دارد؟

پاسخ: خیر، این افراد می‌توانند هر چند بار و به هر میزان که می‌خواهند از ترکیه خارج شوند.

اگر پس از 90 روز هنوز جواب درخواست اقامت توریستی ترکیه نیامده باشد آیا مشمول جریمه و ممنوعیت خواهیم شد؟

پاسخ: خیر، تا زمانی که جواب اقامت نیامده باشد مشکلی وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز اقامت توریستی ترکیه

مدت زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مدارک نوماراتاژ برای اقامت ترکیه

نوماراتاژ مدرکی است که اخیراً برای صدور اقامت در کشور ترکیه در لیست مدارک مورد نیاز قرار گرفته‌ است. برای گرفتن مدرک نوماراتاژ باید از طریق شهرداری اقدام کنید.

نکته‌ی مهم: برای ثبت آدرس باید اداره‌ی مهاجرات مراجعه کنید.

اخذ اقامت توریستی ترکیه مستلزم ارائه‌ی مدارک و هم‌چنین پلن‌های مسافرتی‌ست.

بیمه اقامتی ترکیه 

برای آن‌که بتوانید کارت اقامت ترکیه را دریافت کنید، یکی از مدارکی که به آن نیاز خواهید داشت، بیمه اقامتی‌ست. در واقع شما پیش از اقدام برای گرفتن راندوو باید برای دریافت بیمه‌ی سلامت اقامتی اقدام کنید. شرکت‌های بیمه‌ی متعددی (بالغ بر 30 شرکت) خدمات بیمه اتباع خارجی را ارائه می‌کنند. می‌توانید بر اساس نوع خدمات و پوشش مورد نظر خود یک شرکت را انتخاب کنید.

تمکن مالی برای اقامت ترکیه

یکی از مدارک مهم برای اخذ اقامت در ترکیه، تاییدیه تمکن مالی‌ست. این مدرک می‌تواند در ایران ( که باید ترجمه شده و در سفارت ترکیه تایید شود) و یا در کشور ترکیه تهیه شود. قراردادهای اجاره می‌توانند مدارکی برای این منظور باشند.

مبلغ تمکن مالی برای هر نفر برابر دوازده ماه حداقل دستمزد اعلام شده برای حقوق می باشد.

به طور مثال در نیمه اول سال ۲۰۲۳ ، این مبلغ برابر ۹۶ هزار لیر است.

کد مالیاتی برای اقامت ترکیه

شماره مالیاتی یا Vergi Numarasi یک شماره ی ده رقمی می باشد که افراد خارجی برای انجام اموری همچون افتتاح حساب بانکی ، خرید و فروش ملک و خودرو ، دریافت اجازه کار ، اجاره خانه و ... ملزم به دریافت آن از اداره مالیات می باشند.

 

گواهی عدم سوء پیشینه

گواهی عدم سوء پیشینه مورد قبول اداره مهاجرت را به دو روش می توان تهیه نمود .

۱. دریافت این گواهی داخل ایران از مراکز پلیس +۱۰ و ترجمه در دارالترجمه های رسمی با مهر دادگستری ، وزارت خارجه و سفارت ترکیه در ایران .

 

گواهی عدم سوء پیشینه

۲. با اخذ نوبت جهت دریافت استعلام عدم سو پیشینه از سامانه میخک می توانید این گواهی را از سفارت یا کنسولگری های ایران در ترکیه دریافت کنید و آن را به تایید ادارات فرمانداری (Kaymakamlık) برسانید . 

آیا بیمه اقامتی ترکیه کاربردی است؟

این موضوع بستگی به بیمه‌ای دارد که انتخاب می‌کنید. درست است که بیمه اقامتی برای گرفتن اقامت ترکیه دریافت می‌شود، اما با این بیمه‌ها می‌توانید از خدمات درمانی و پزشکی بهره‌مند شوید. اما باید توجه کنید که بیمه‌ی مورد نظر در منطقه‌ی شما با مراکز متعدد قرارداد داشته باشد. هم‌چنین در هنگام گرفتن بیمه نوع پوشش‌ها را نیز در نظر بگیرید.

بستن قرارداد اجاره خانه بدون نیاز به مشاور املاک و تنها با رفتن به اداره نوتر ممکن است؟

بله، شما برای تنظیم اجاره نامه می‌توانید به همراه صاحب‌خانه به اداره نوتر مراجعه کرده و قرارداد را همان‌جا ببندید.

جریمه اضافه ماندن افراد بالای ۱۸ سال در خاک ترکیه چگونه محاسبه می شود ؟

پاسخ: این جریمه برای ماه اول 50 دلار و برای ماه‌های بعدی 10 دلار است.

برای تنظیم اجاره نامه حتماً باید به نوتر مراجعه کنیم؟ هزینه نوتر چقدر است؟

پاسخ: بله، این قرارداد باید در نوتر تنظیم شود. هزینه‌ی آن چیزی در حدود 500 لیر است.

آیا می‌توان فقط با تمکن مالی اقامت توریستی گرفت؟

پاسخ: خیر، ارائه‌ی مدارک تمکن مالی یکی از نیازهای گرفتن اقامت است. اما به تنهایی نمی‌تواند ضامن گرفتن اقامت باشد.

برای رفع دیپورتی باید از طریق کشور ایران اقدام کنیم یا از ترکیه می‌توان آن را به انجام رساند؟

پاسخ: رفع دیپورتی راه‌حلی ندارد. مگر این‌که اجازه‌ی کار بگیرید و اقامت کاری ترکیه را دریافت کنید.

گاهی پیش می‌آید که تاریخ راندوو برای بعد از پایان کارت اقامت تعیین می‌شود. در این شرایط باید از ترکیه خارج شویم و دوباره برای راندوو برگردیم؟

پاسخ: خیر؛ شما می توانید تا قبل از پایان اعتبار کارت اقامت قبلی خود یا قبل از پایان مدت حضور قانونی با پاسپورت(۹۰ روز) اقدام به دریافت راندوو از اداره مهاجرت نمایید و مدت حضور شما از تاریخ راندوو به بعد غیر قانونی نخواهد بود.

کسانی که اقامت توریستی دارند، آیا می‌توانند پیش از به پایان رسیدن اقامت خود به ایران بیایند و دوباره بعد از پایان تاریخ اقامت وارد ترکیه شده و از اقامت 90 روزه توریستی استفاده کنند؟

پاسخ: اگر فرد کارت اقامت دارد و مهلت آن تمام شده باشد، می‌تواند از کشور خارج شده و دوباره پس از وارد شدن از اقامت 90 روزه توریستی بهره ببرند.

 !! مطالبی که دارای نوار زرد رنگ هستند از اهمیت بالاتری برخوردارند

مدت زمان اقامت مجاز در ترکیه با پاسپورت ایرانی

اقامت در ترکیه برای 3 ماه بدون داشتن ویزا امکان‌پذیر است. در واقع شما در هر 6 ماه، می‌توانید بدون داشتن ویزا سه ماه (۹۰ روز) در این کشور اقامت داشته باشید. نکته‌ی مورد توجه در این زمینه نداشتن اجازه کار به صورت قانونی است است. پس اگر قصد فعالیت اقتصادی در این کشور دارید بهتر است از روش‌هایی هم‌چون خرید ملک و ... استفاده کنید که قادر به دریافت اجازه کار باشید .

گرفتن اقامت ترکیه و امکان کار

این موضوع بستگی به نوع ویزا و مدت زمان اقامت شما دارد. برای مثال افرادی که موفق به اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک می‌شوند، پس از آن‌که 6 ماه از اقامتشان گذشت، اجازه‌ی فعالیت خواهند داشت. فراموش نکنید که بدون داشتن کارت اقامت خبری از مجوز فعالیت نخواهد بود. در صورتی که واجد این شرایط هستید، استخدام شما از سوی یک کافرمای ترک می‌تواند به شما امکان فعالیت در ترکیه را دهد. داشتن کارت اقامت مزایای دیگری نیز دارد که در بخش زیر می‌خوانید.

چگونگی ثبت آدرس سکونت ترکیه در اداره نفوس

وقتی کارت اقامت توریستی ترکیه را گرفتید، باید برای ثبت آدرس به اداره‌ی مهاجرت بروید. برای ثبت آدرس باید یکی از قبض‌ها (مانند آب یا برق) را به نام خود زده باشید. هم‌چنین داشتن قرارداد اجاره نوتر شده نیز الزامی‌ست. پس از ثبت آدرس می‌توانید آن را در سایت E-DEVELET مشاهده کنید.

چند نکته پیرامون مالیات اتباع خارجی در ترکیه

 • مالیات پرداختی شما در کشور ترکیه تفاوتی با شهروندان این کشور نمی‌کند.
 • شما در ترکیه برای انجام فعالیت‌های تجاری باید مالیات پرداخت کنید.
 • شما به طور سالانه عوارض شهرداری را پرداخت می‌کنید و مالیاتی به ازای دارایی‌تان نمی‌پردازید.
 • خرید ملک و ... شامل مالیات می‌شود. مالیات خرید ملک با نام ورگی شناخته شده و با توجه به مساحت ملک و منطقه‌ای که در آن قرار دارد تعیین می‌شود

 

خدمات E-Develet در ترکیه

 • پیگیری خدمات بیمه اجتماعی و بیمه‌های درمانی
 • مشاهده و بررسی جریمه‌ها و تخلفات
 • رصد بدهی‌های مالیاتی با جزئیات
 • دیدن اسناد ملکی که به نام شما هستند.
 • دیدن آدرس ثبت شده محل سکونت
 • گرفتن برگه دانشجویی
 • گرفتن سوء پیشینه

تمکن مالی برای اقامت ترکیه

یکی از مدارک مهم برای اخذ اقامت در ترکیه، تاییدیه تمکن مالی‌ست. این مدرک می‌تواند در ایران ( که باید ترجمه شده و در سفارت ترکیه تایید شود) و یا در کشور ترکیه تهیه شود. قراردادهای اجاره می‌توانند مدارکی برای این منظور باشند.

مبلغ تمکن مالی برای هر نفر برابر دوازده ماه حداقل دستمزد اعلام شده برای حقوق می باشد.

به طور مثال در نیمه اول سال ۲۰۲۳ ، این مبلغ برابر ۹۶ هزار لیر است.

حق خاک ترکیه و جریمه اقامت بدون پس از مهلت قانونی

حضور در خاک ترکیه پس از پایان مهلت کارت اقامت در ترکیه می‌تواند منجر به پرداخت جریمه شود. پس اگر پایان موعد اقامت شما نزدیک است و نیاز به ماندن در ترکیه دارید، بهتر است به اداره‌ی مهارجرت مراجعه کنید و درخواست اقامت بیشتر خود را ارائه دهید. (برای چند روز بیشتر ماندن در خاک این کشور)

اگر مهلت اقامت شما تمام شده باشد و شما مدتی را در این شرایط سپری کنید، هنگام خروج باید حق خاک ترکیه را پرداخت کنید. (این مبلغ ماهانه حدود 50 دلار است.)

اگر به روزهای پایانی مهلت اقامت نزدیک می‌شوید بهتر است اقدام به گرفتن راندوو کنید. در غیر این صورت:
 • اگر کم ‌تر از 10 روز از پایان مهلت گذشته باشد، هنوز می‌توانید برای راندوو اقدام کنید.
 • اگر بیش از 10 روز و کم‌تر از 1 ماه گذشته باشد، باید یک ورود و خروج انجام دهید و سپس راندوو بگیرید.
 • اگر بیش از 1 ماه و کم‌تر از 3 ماه گذشته است، مشمول جریمه‌ی ممنوعیت ورود یک تا سه ماه می‌شوید. پس باید از ترکیه خارج شوید و پس از طی مدت ممنوعیت دوباره وارد این کشور شوید.
 • اگر بیش از 3 ماه و کم‌تر از 6 ماه گذشته باشد،باید از ترکیه خارج شوید و پس از طی مدت ممنوعیت (بالای سه ماه) دوباره وارد این کشور شوید.

رمز الکترونیک در ترکیه E-DEVELET

یکی از خدمات دولت ترکیه به مردم این کشور و اتباع خارجی مقیم آن، رمز الکترونیکی است. با این رمز شما می‌توانید از خدمات اینترنتی که در اختیار شهروندان این کشور قرار می‌گیرد بهره ببرید. برای گرفتن این رمز نیاز به کارت اقامت ترکیه دارید. با همراه داشتن کیمیک کارت به اداره پست دولتی ترکیه در محل زندگی خود بروید. شما می‌توانید با پرداخت 5 لیر رمزتان را دریافت کنید. به کمک شماره کیمیک و این روز می‌توانید وارد سامانه E-DEVELET شده و از خدمات آن استفاده کنید. این رمز برای افراد بالای 15 سال صادر می‌شود.

چگونگی ترجمه گواهینامه ایرانی به ترکیه

همان‌طور که گفتیم داشتن اقامت توریستی ترکیه این امکان را فراهم می‌کند که گواهینامه ایرانی خود را ترجمه در کشور ترکیه استفاده کنید. برای تبدیل گواهینامه اعتبار داشتن کارت اقامت و گواهینامه ایرانی الزامی‌ست. برای این منظور در سایت سفارت ایران کد پیگیری خود را دریافت کنید. سپس با در دست داشتن اصل و کپی مدارک مورد نظر به سفارت رفته و پس از ارائه‌ی مدارک هزینه‌ی ترجمه را پرداخت می‌کنید. پس از طی مراحل اداری و آماده شدن مدارک مورد نیاز، آن‌ها را از طریق پست دریافت خواهید کرد.

حال نیاز است که ترجمه مدارک تحصیلی‌تان را به تایید نوتر برسانید. این مدارک باید در یک دارالترجمه رسمی در این کشور ترجمه شده باشند. مدارک گواهی پزشکی را نیز باید از درمانگاه نزدیک محلی زندگی خود دریافت کنید. دارالترجمه رسمی گلوبال کادرو یکی از موسسات فعال و خوشنام در زمینه‌ی ترجمه‌ی مدارک تحصیلی و مدارک شناسایی‌ست.

پس از این مراحل مدارکی که از طریق پست دریافت کرده‌اید را به همراه گواهی پزشکی و ترجمه مدرک تحصیلی و قبض واریزی مالیات، کپی رنگی کارت اقامت و کپی رنگی گواهینامه ایرانی را به اداره نفوس ارائه کنید. با طی کردن این مراحل گواهینامه شما تا حداکثر 10 روز به آدرس محل سکونتتان پست می‌شود.

برای ثبت نفوس داشتن کیمیک الزامی‌ست؟

پاسخ: ثبت نفوس فقط برای افرادی که اقامت دارند امکان‌پذیر است.

آیا در صورت عدم حضور یکی از والدین در ترکیه ، می توان برای فرزندان درخواست اقامت داد ؟

پاسخ: بله ، در صورت اینکه والد غایب در یکی از دفاتر نوتر در ترکیه موافقت نامه تنظیم کرده باشد .

آیا با رضایت پدر و مادر، امکان گرفتن اقامت از طریق مادربزرگ و پدربزرگ برای نوه امکان پذیر است؟

پاسخ: در صورت تنظیم توافق‌نامه‌ی رسمی بله.

چگونه برای اقامت درمانی اقدام کنیم؟

پاسخ: پس از تهیه‌ی نامه از پزشک به اداره‌ی مهاجرت مراجعه کرده و درخواست اقامت درمانی خود را ارائه کنید.

برای تغییر شهر اقامت در ترکیه چه کنیم؟

پاسخ: می بایست مجددا برای شهر سکونت مورد نظر درخواست اقامت جدید بدهید

آیا امکان گرفتن اقامت فرزندان، برای خانمی که از همسرش جدا شده است وجود دارد؟

 در صورتی که حضانت بچه‌ها را گرفته باشد می‌تواند با ترجمه‌ی ارائه‌ی مدرک دادگاه برای بچه‌ها اقامت بگیرد.

انواع نوع اقامت ترکیه

مدت زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اقامت تحصیلی در ترکیه

اگر سرمایه‌ی زیادی ندارید می‌توانید برای اخذ اقامت تحصیلی اقدام کنید. اگر متاهل هستید و فرزند دارید، با دریافت اقامت تحصیلی می‌توانید برای همسر خود و فرزندانتان (زیر 18 سال) اقامت توریستی بگیرید.

اقامت ترکیه با خرید ملک

در صورتی که تمکن مالی دارید، می‌توانید به راحتی و با خرید یک ملک (با قیمت بیش از 75 هزار دلار) به سراغ گرفتن اقامت بروید. توجه کنید ملکی که می‌خرید نباید در مناطق ممنوعه واقع شده باشد. هم‌چنین ملک مورد نظر باید آماده باشد و شما در آن ساکن شوید. ثبت آدرس در اداره‌ی مهاجرت نیز الزامی‌ست.

اقامت کاری ترکیه

برای این منظور پیش از هر چیز نیاز به اقامت موقت خواهید داشت. اگر متاهل هستید می‌توانید هم‌چون اقامت تحصیلی برای همسر و فرزندان (زیر 18 سال) نیز اقامت بگیرید. اگر قصد راه‌اندازی بیزینس در این کشور را دارید، می‌توانید با ثبت شرکت نیز اقامت دریافت کنید. برای این منظور باید حداقل پنج فرد ترک را در شرکت خود استخدام کنید.

ازدواج با یک فرد ترک

اگر قصد ازدواج با یک شهروند ترکیه‌ای را دارید، نیاز به نگرانی برای اقامت نیست. چرا که می‌توانید پس از ازدواج اقامت سه‌ساله‌ی این کشور را گرفته و پس از پایان این دوره درخواست شهروندی دهید.

مزایای کارت اقامت ترکیه

مدت زمان مطالعه : ۳ دقیقه

افتتاح حساب بانكى و اخذ كردیت كارت

اغلب بانک‌های ترکیه اجازه ندارند برای اتباع خارجی حساب باز کنند. اما در این بین بانک‌هایی وجود دارند که در صورت داشتن کارت اقامت ترکیه می‌توانید در آن‌ها افتتاح حساب کنید. برای دریافت کردیت کارت بانک شرایطی را برای تضمین اعلام می‌کند که به فراخور زمان و قوانین جاری می‌توانند متفاوت باشند.

مسدود کردن مبلغی خاص در حساب یکی از شرایطی‌ست که می‌تواند به شما در دریافت کردیت کارت کمک کند. هم‌چنین با بررسی موجودی و حجم گردش مالی شما نیز امکان اخذ کارت اعتباری وجود دارد. (این مقادیر بستگی به سیاست‌های بانک دارند.)

به نام زدن قبوض پس از دریافت اقامت ترکیه

بر اساس قانون، قبض‌های آب و برق و گاز در کشور ترکیه به نام مستاجر و یا مالک خانه صادر می‌شوند. البته توجه کنید که به نام کردن قبض‌ها مستلزم داشتن کارت اقامت ترکیه است. اگر در حال طی کردن مسیر دریافت کارت هستید، می‌توانید در این برهه به‌نام یکی از دوستان یا آشنایانتان که در این کشور اقامت دارد دریافت کنید. هم‌چنین انتقال نام قبوض به یک کفیل ترک نیز امکان‌پذیر است. سپس می‌توانید در صورت دریافت کارت اقامت توریستی ترکیه قبض‌ها را به نام خود انتقال دهید.

برای انتقال نام قبوض باید با داشتن شماره اشتراک به اداره‌ی مورد نظر (گاز، برق و یا آب) مراجعه کرده و با ارائه‌ی مدارک خود (اجاره‌نامه یا سند خانه و کارت اقامت) برای به‌نام کردن قبض اقدام کنید. برای این منظور نیاز به پرداخت مبلغی خواهید داشت که امکان پرداخت آن به صورت قسطی نیز وجود دارد.

ثبت نام تحصیل رایگان در مدارس ترکیه

یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها در هنگام گرفتن اقامت در ترکیه، ادامه‌ی تحصیل فرزندانشان است. نکته‌ی مهم در این زمینه، ترکی بودن زبان پایه در مدارس این کشور است. به این ترتیب در صورت گرفتن اقامت فرزند شما نیاز به صرف زمان برای یادگیری این زبان را خواهد داشت. ثبت نام در مدارس دولتی ترکیه برای افرادی که کارت اقامت دارند رایگان است.

 اشتراک اینترنت خانگی در ترکیه

در کشور ترکیه هم‌چون کشور ما اپراتورهای متعددی برای دریافت خدمات اینترنت خانگی فعال هستند. با داشتن کارت اقامت ترکیه می‌توانید به راحتی اشتراک اینترنت بگیرید.

ترجمه و تبدیل گواهینامه ایرانی در ترکیه

برای آن‌که بتوانید گواهینامه رانندگی خود باید کارت اقامت داشته باشید. توجه کنید که اعتبار کارت اقامت توریستی ترکیه و گواهینامه‌تان نباید تمام شده باشد.

خرید سیم کارت با داشتن اقامت توریستی ترکیه

برای گرفتن سیم کارت در ترکیه نیاز می‌توانید با داشتن پاسپورت اقدام کنید. اما مشکل اینجاست که اگر کارت اقامت نداشته باشید سیم کارت پس از سه ماه غیرفعال شده و امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

افتتاح حساب بانكى و اخذ كردیت كارت

اغلب بانک‌های ترکیه اجازه ندارند برای اتباع خارجی حساب باز کنند. اما در این بین بانک‌هایی وجود دارند که در صورت داشتن کارت اقامت ترکیه می‌توانید در آن‌ها افتتاح حساب کنید. برای دریافت کردیت کارت بانک شرایطی را برای تضمین اعلام می‌کند که به فراخور زمان و قوانین جاری می‌توانند متفاوت باشند.

مسدود کردن مبلغی خاص در حساب یکی از شرایطی‌ست که می‌تواند به شما در دریافت کردیت کارت کمک کند. هم‌چنین با بررسی موجودی و حجم گردش مالی شما نیز امکان اخذ کارت اعتباری وجود دارد. (این مقادیر بستگی به سیاست‌های بانک دارند.)

به نام زدن قبوض پس از دریافت اقامت ترکیه

بر اساس قانون، قبض‌های آب و برق و گاز در کشور ترکیه به نام مستاجر و یا مالک خانه صادر می‌شوند. البته توجه کنید که به نام کردن قبض‌ها مستلزم داشتن کارت اقامت ترکیه است. اگر در حال طی کردن مسیر دریافت کارت هستید، می‌توانید در این برهه به‌نام یکی از دوستان یا آشنایانتان که در این کشور اقامت دارد دریافت کنید. هم‌چنین انتقال نام قبوض به یک کفیل ترک نیز امکان‌پذیر است. سپس می‌توانید در صورت دریافت کارت اقامت توریستی ترکیه قبض‌ها را به نام خود انتقال دهید.

برای انتقال نام قبوض باید با داشتن شماره اشتراک به اداره‌ی مورد نظر (گاز، برق و یا آب) مراجعه کرده و با ارائه‌ی مدارک خود (اجاره‌نامه یا سند خانه و کارت اقامت) برای به‌نام کردن قبض اقدام کنید. برای این منظور نیاز به پرداخت مبلغی خواهید داشت که امکان پرداخت آن به صورت قسطی نیز وجود دارد.

ثبت نام تحصیل رایگان در مدارس ترکیه

یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها در هنگام گرفتن اقامت در ترکیه، ادامه‌ی تحصیل فرزندانشان است. نکته‌ی مهم در این زمینه، ترکی بودن زبان پایه در مدارس این کشور است. به این ترتیب در صورت گرفتن اقامت فرزند شما نیاز به صرف زمان برای یادگیری این زبان را خواهد داشت. ثبت نام در مدارس ترکیه برای افرادی که کارت اقامت دارند رایگان است.

آیا محدودیتی برای ورود و خروج افرادی که اقامت توریستی ترکیه دارند وجود دارد؟

پاسخ: خیر، این افراد می‌توانند هر چند بار و به هر میزان که می‌خواهند از ترکیه خارج شوند.

آیا پس از پایان مهلت اقامت ترکیه حساب بانکی‌مان مسدود می‌شود؟

پاسخ: خیر.

مقالات مرتبط

تحصیلی
ادمین

راه‌اندازی مغازه در ترکیه

راه‌اندازی مغازه در ترکیه به عنوان یک تبعه خارجی نیازمند مراحلی است که در نهایت بتوانید کسب‌وکار خود را راه‌اندازی

Read More »

1 دیدگاه در “راهنمای کامل اقامت توریستی ترکیه و نکات مهم آن

 1. اسمعیل احمدزاده گفت:

  سلام
  بسیارعالی مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *