بیمه, مهاجرتی

بیمه زلزله و آتشسوزی در ترکیه

5/5 - (28 امتیاز)

تماس با کارشناس بیمه

شما می توانید با کلیک بر دکمه های زیر به طور مستقیم با کارشناس متخصص مربوطه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره و راهنمایی رایگان برخوردار شوید

بیمه زلزله و آتش سوزی در ترکیه

یکی از قدیمی ترین نوع بیمه ها، بیمه زلزله و آتش سوزی در ترکیه است ، در واقع می توان گفت اساس شکل گیری بیمه و ایجاد شرکت در اثر آتش سوزی هایی بود که در زمان های خیلی دور اتفاق می افتاد.

امروزه این بیمه نامه ها بسیار متنوع هستند، در واقع افراد اموال خود را می توانند تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار دهند و پوشش های متنوعی از قبیل آتش سوزی، انفجار، صاعقه، سیل، زلزله، سرقت، شکست شیشه و ... را شامل می شود.

کشور ترکیه نیز با توجه به حضور شرکت های خارجی، در زمینه بیمه های آتش سوزی بسیار پیشرو بوده است، از طرفی این کشور بعد خسارت و فاجعه  زلزله سال 1999 ، قانونی تصویب کرد، که تمام منازل مسکونی بصورت اجباری باید بیمه زلزله و بلایای طبیعی یا DASK خریداری نمایند.

بیمه زلزله Dask Sigortası

پس از زلزله 7.6  سواحل مرمره که در سال 1999 اتفاق افتاد، در سال 2000 دولت قانونی به تصویب رساند که بیمه زلزله و حوادث طبیعی، بصورت اجباری برای تمامی خانه توسط شرکت های بیمه صادر شود .بیمه زلزله یا DASK  (Doğal Afet Sigortaları Kurumu)یکی از انواع بیمه آتش سوزی است.

تعهدات تحت پوشش بیمه نامه DASK :

  1. آتش سوزی
  2. زلزله
  3. رانش زمین
  4. سونامی 

باید بدانیم که تمامی هموطنانی که در کشور ترکیه اقدام به خرید منزل مسکونی می نمایند، برای ثبت سند حتما باید بیمه نامه DASK خریداری نمایند، همچنین یک موضوع مورد اهمیت اینکه ادارات آب، برق و گاز، انجام بیمه نامه DASK را برای انجام امور اداری خود توسط مالک اجباری می دانند.

بیمه آتش سوزی منزل Konut sigortası

یکی دیگر از انواع بیمه های آتش سوزی، بیمه منزل یا همان Konut sigortası است. در این بیمه نامه متقضی می تواند اثاث منزل و ساختمان را بیمه کند. قابل ذکر است همانطور که قبلا گفتیم در بیمه DASK  ارزش ساختمان بصورت اتوماتیک و سیستمی مشخص می شد، حال سوال پیش می آید، بعضی از خانه ها که از مصالح گران قیمت تری و یا نمای ساختمان با ارزش تری نسبت به آنچه که سیستمی محاسبه شده، استفاده کرده اند، ارزش بنای ساختمان من بیشتر از آن چیزی است که سیستم در بیمه DASK  محاسبه کرده !!! در اینجا این مابه التفاوت را می تواند در بیمه آتش سوزی منزل Konut sigortası جبران کرد.

بیمه آتش سوزی منزل Konut sigortası به دو بخش تقسیم می شود :

  1. ارزش ساختمان
  2. ارزش اثاث و اشیاء داخلی

در این بیمه نامه بیمه گذار خودش ارزش ملک را اظهار می کند، قابل ذکر است در صورتی که در بیمه DASK ارزش ملک کامل بوده باشد، بیمه گذار می تواند این بخش را خرید نکند، پس اختیاری است. اما باید در نظر داشت کم اعلام کردن ارزش ملک یا زیاد اظهار کردن ارزش ملک در هر صورت به ضرر مشتری (بیمه گذار) است، به این معنی که درصورتی که کم اظهار کرده باشد زمان خسارت شرکت بیمه، به ارزش روز محاسبه و نسبت به ارزش اعلام شده در بیمه نامه، خسارت را پرداخت می کند و اگر زیاد اظهار کرده باشد باز هم ارزش روز ساختمان، ملاک پرداخت شرکت بیمه می باشد، در واقع هدف از بیمه کردن انتفاع از بیمه نیست.

ارزش اثاث و لوازم منزل بصورت مشخص طی اظهار مشتری اعلام می گردد مثلا لوازم آشپزخانه، تاسیسات، لوازم برقی مثل تلویزیون، فرش، کمد و ... درباره اشیاء گران بها درصورتی که این اشیاء قابل اندازه گیری باشند و دارای فاکتور باشند تا 5 % سرمایه بیمه نامه (ساختمان + اثاث) قابل بیمه هستند.

تعهدات بیمه آتش سوزی منزل Konut sigortası:

آتش سوزی، بلایای طبیعی (سیل – زلزله- طوفان و گردباد)، تگرگ، شکست شیشه، سرقت، ترکیدگی لوله، جبران خسارت همسایه ها، پرداخت کرایه به مالک در صورت از دست رفتن اموال مستاجر ،نشست برف و باران، خرابی وسایل برقی در نوسانات برقی، فساد مواد غذایی داخل یخچال، هزینه آوار برداری، هزینه اسکان و اقامت جایگزین .خدمات Mini Fix (هزینه نصب وسایل آشپزخانه ،لوازم بهداشتی ساختمان ،نصب وسایل برقی)، هزینه آمبولانس و مراقبت های پزشکی سرپایی.

بیمه آتشسوزی صنعتی تولیدی و خدماتی

 از دیگر انواع بیمه های آتشسوزی بیمه های صنعتی ، تولیدی و خدماتی است . این بیمه نامه دارای پوشش اصلی و اضافی می باشند .

پوشش های اصلی : آتشسوزی و انفجار ، صاعقه است .

پوشش های اضافی : اصولا در هر شرکت دارای تنوع است از جمله: سیل ، زلزله ، شکست شیشه ، ترکیدگی لوله آب ، نشست زمین ، خسارت ناشی از برف و یخ ، سرما زدگی ، خسارت ناشی از بهمن ، خسارت وارد بر دستگاه های صنعتی و ...

هموطنانی که کسب و کار راه اندازی می کنند ، باید بیمه آتشسوزی به تناسب کسب و کار خویش تهیه نمایند چرا که برای دریافت پروانه کسب و کار اجباری است .

گلوبال کادرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *