زندگی در ترکیه, وبلاگ

تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک

3.2/5 - (24 امتیاز)

روش‌های استفاده از گواهینامه ایرانی در ترکیه

قبل از تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک، برای استفاده از گواهینامه ایرانی در کشوری دیگر مانند ترکیه، از سه طریق می توانید اقدام نمایید.

1- اخذ گواهینامه بین المللی در ایران

2- ترجمه گواهینامه ایرانی در ترکیه توسط دارالترجمه رسمی و تایید نوتر

3- تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک در ترکیه

در مورد دو روش اول در مطلبی جداگانه به طور مفصل توضیح داده ایم. برای خواندن این مطلب می توانید اینجا کلیک کنید.

اگر مدت بیش از 6 ماه در ترکیه بمانید، نیاز هست تا گواهینامه ایرانی خود را به گواهینامه ترک تبدیل نمایید.

تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک نیازمند مدارک و طی کردن مراحلی است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

مدارک مورد نیاز

مدارکی که برای طی کردن این روند نیاز دارید، شامل: پاسپورت، کارت اقامت ترکیه، گواهینامه ایرانی، مدرک تحصیلی و ریز نمرات دیپلم و 6 قطعه عکس می‌باشد. توجه داشته باشید که تمامی مدارک فوق باید دارای اعتبار باشند.

مراحل تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک

برای تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک، باید اقامت قانونی ترکیه و در واقع کارت اقامت ترکیه که دارای اعتبار است، را داشته باشید.

ابتدا باید گواهینامه ایرانی خود را به ترکی ترجمه کنید. این ترجمه باید توسط کنسولگری ایران در استانبول صورت گیرد. برای ترجمه توسط کنسولگری باید به صورت اینترنتی از کنسولگری کد پیگیری بگیرید. برای مشاهده سایت کنسولگری برای دریافت کد پیگیری اینجا کلیک کنید.

بعد از اخذ کد پیگیری همراه با کپی و اصل مدارک خواسته شده در سایت، شامل کارت اقامت، پاسپورت و گواهینامه ایرانی به کنسولگری مراجعه کرده و بعد از پرداخت هزینه‌ی کنسولگری برای ترجمه گواهینامه ایرانی اقدام نمایید و بعد از حدود 10 روز مراجعه کرده و ترجمه خود را از کنسولگری تحویل می‌گیرید.

سپس به ترجمه مدرک تحصیلی نیاز دارید. ترجمه مدرک تحصیلی باید توسط دارالترجمه رسمی در ترکیه ترجمه و تایید نوتر شود.

از دیگر مدارک مورد نیاز، برگه گواهی پزشکی می‌باشد که فرد باید به درمانگاه محل اقامت خود مراجعه نماید و پس از انجام معاینه چشم و آزمایشات پزشکی، این گواهی را از درمانگاه بگیرد.

مدرک آخر که به آن نیاز دارید، فیش واریزی بانک به حساب اداره Yabancı sürücü belgesi می‌باشد.

دو کپی رنگی از کارت اقامت و گواهینامه ایران را به همراه آدرس ثبتی در ترکیه، به اداره نفوس محل اقامت خود برده.

برای مراجعه به اداره نفوس باید از قبل وقت (راندوو) بگیرید. برای این کار باید به سایت راندوو مراجعه نمایید. برای مشاهده سایت اینجا کلیک نمایید.

در روز راندوو با مدارکی که تهیه کردید مراجعه می‌کنید و بعد از تحویل مدارک، گواهینامه ترک به آدرس شما پست می‌شود. از زمان تحویل مدارک تا ارسال گواهینامه حدود 10 روز زمان می‌برد.

نکته قابل توجه این است که اخذ گواهینامه ترک به این روش، نیازی به آزمون ندارد و شما بدون آزمون می‌توانید گواهینامه خود را به گواهینامه ترک تبدیل کنید.

اخذ گواهینامه ترک با شرکت در کلاس‌های رانندگی

همچنین می‌توانید برای گرفتن گواهینامه ترک، مجدد در کلاس‌های آموزش رانندگی در ترکیه ثبت نام کنید و بعد از گذراندن دوره آموزشی و با قبولی در امتحان، گواهینامه ترک بگیرید. این روش برای کسانی که در کشور خود گواهینامه نگرفته‌اند، مفید است اما برای کسانی که گواهینامه ایرانی دارند، این روش توصیه نمی‌شود زیرا علاوه بر نیاز به تسلط به زبان ترکی و قبولی در آزمون‌های رانندگی، هزینه‌ی بالایی نیز دارد.

رانندگی با گواهينامه تركیه در اروپا

با اخذ گواهينامه تركيه شما مى‌توانيد در كشورهاى اروپايى و آمريكا نیز رانندگی كنيد. اعتبار آن ده سال مى‌باشد. داشتن گواهينامه ترك در كشور كانادا نيز معتبر است.

با وجود اينكه تبديل گواهينامه ايرانى به گواهينامه تركيه به طول مى‌انجامد، اما بسيار ارزشمند است. از درخواست گواهينامه از شركت‌هاى نامعتبر تبليغاتى دورى كنيد. و سعى كنيد كه اطلاعات شخصى خود را در اختيار اين شركت قرار ندهيد. موسسه گلوبال كادرو خدماتى در اين زمينه ارائه مى‌كند كه با شركت‌هاى ديگر متمايز و معتبرتر است.

مؤسسه بین المللی گلوبال کادرو، با توجه به اینکه خود دارای دارالترجمه رسمی در شهر استانبول می‌باشد، می‌تواند در ترجمه و یا تبدیل گواهینامه ایرانی به شما کمک کند و از صفر تا صد کار کنار شما می‌باشد.

در صورتیکه نیاز به ترجمه گواهینامه خود دارید و یا می‌خواهید گواهینامه ایرانی خود را تبدیل به گواهینامه ترک کنید، از طریق واتساپ یا تلگرام با ما ارتباط برقرار کنید.

شماره بخش دارالترجمه رسمی 00905537124401

خريد خودرو در تركيه و پروسه انتقال سند خودرو در ترکیه

انتقال سند خودرو در دفتر اسناد رسمی ترکیه (نوتر ) انجام مى‌شود. بعد از توافق طرفين (خريدار و فروشنده) سند در نوتر انتقال داده مى شود. كه در اينجا شما نياز به يک مترجم رسمى تركى داريد. و بعد از پرداخت مبلغ سند خودرو كارت ماشين به شما داده مى‌شود.

خرید خودرو در ترکیه

بعد شما مى‌توانيد درخواست پلاک از راهنمايى و رانندگى كنيد و تعويض پلاک انجام دهيد. اگر مى‌خواهيد پلاک به نام خودتان نباشد، و بنام يك فرد ترک باشد، مى‌توانيد اگر شركتى در تركيه داريد به نام شركت خودتان ثبت كنيد. در اين صورت هزينه‌هاى خودرو را مى‌توانيد هزينه‌هاى شركت محسوب كنيد.

خريد خودرو در تركيه و نحوه دريافت پلاک در ترکیه

اتباع خارجى كه در تركيه اقدام به خريد خودرو مى‌كنند، پروسه انتقال خريد خودرو بسيار راحت است. فقط نكته قابل توجه اين است كه خودروهايى كه صاحب آن خارجى باشد، پلاک آن با پلاک افراد ترک متفاوت است.

پلاک خودروهايى كه سند آن‌ها به نام فرد خارجى است با M شروع مى‌شود. برای اینکه پلاک خودرو شما بنام يک ترک باشد، و با M شروع نشود، اگر در تركيه شركتى داريد، مى‌توانيد سند خودرو را بنام شركت خودتان بزنيد. و تعويض پلاك انجام ندهيد.

و بنام يك ترک ثبت مى‌شود. محدوديت هايى براى پلاك‌هاى خارجى توسط پليس ترافيک وجود دارد. اگر شما به تركى تسلط نداريد و نياز به مترجم داريد مى‌توانيد از مترجمين امضادار موسسه گلوبال كادرو استفاده كنيد.

استفاده از خودرو به نام شخص دیگر در ترکیه

در مورد خودروهايى كه بنام فرد خارجيست، در صورت استفاده افراد غير از خانواده از خودرو، يک راه حل اين است كه وكالتنامه در نوتر تنظيم شود.

اگر ساكن تركيه بوده‌ايد، يا هستيد احتمالا اصطلاح يابانجى پلاک‌ها را شنيده‌ايد، هر خودرويى كه مالک آن اتباع خارجى باشد، خودرويى با پلاک معمولى است. و تنها فرق آنها با خودروهايى كه مالک آنها شهروند ترک است اين است كه پلاک‌ها در دسته بندى مشخصى قرار گرفته‌اند. كه اين پلاک‌ها همانطور که گفته شد اولشان با M شروع مى‌شوند. در هنگام رانندگى خارجى بودن مالک خودرو را پليس ترافيک براحتى تشخيص مى‌دهد.

مطالب بالا در مورد خودروهايى است كه در تركيه خريدارى مى‌شود. و سند آن بنام فرد خارجى ثبت شده است و تنها فرد و اعضاى خانواده آن اجازه رانندگى با آن خودرو را دارد. اگر فرد ديگرى بخواهد از اين خودرو ها استفاده و يا رانندگى كند، بايد مراحلى را سپرى كند.

یابانجی پلاک‌ها در ترکیه

ولى آيا اين پلاک همان يابانجى پلاک است يا نه ؟ يابانجى پلاک به پلاک خودرويى كه در تركيه توسط افراد خارجى خريدارى شده است، گفته نمى‌شود بلكه يابانجى پلاک‌ها همان خودروهايى هستند كه از يک كشور ديگر وارد تركيه مى‌شوند. و پلاک آن‌ها خارجى و متفاوت مى‌باشد. و به صورت مسافر و عبور موقت در تركيه تردد دارند و حتما بايد قبل از تمام شدن مدت زمان يكبار ورود و خروج كنند.

 

 

58 دیدگاه در “تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک

 1. رضا گفت:

  اعتبار گواهینامه ترک ایا منطبق با اعتبار نوشته شده روی گواهینامه ایرانی خواهد بود یا خیر ممنونم اگر پاسخ دهید

  1. adele azadi گفت:

   اعتبار ده ساله هست

 2. باقر گفت:

  با سلام وخسته نباشيد
  ميخواستم بدونم كسي كه در ايران زندگي ميكنه و اقامت تركيه نداره ايا راهي وجود داره براي دريافت گواهينامه تركيه ؟
  اين رو هم در نظر بگيريد كه دريافت گواهينامه ي تركيه براي اون شخص خيلي واجبه و حتما بايد هر طور شده اين گواهينامه رو به دست بياره . ممنون ميشم راهنمايي كنيد /مرسي

  1. adele azadi گفت:

   سلام خیر. جز مدارک برای تبدیل گواهینامه ، کارت اقامت ترکیه است

 3. MILAD گفت:

  سلام من مراحلی رو که گفتید رو انجام دادم گفتند جواب استعلام از ایران بیاد با من تماس خواهند گرفت با توجه به اینکه این پروسه ۶ ماه یا بیشتر طول خواهد کشید منو لطفا راهنمایی کنید برای گرفتن گواهینامه ترک

  1. adele azadi گفت:

   سلام. جواب باید از کنسولگری ایران بیاد. می تونید به کنسولگری ایران در استانبول مراجعه کنید.

   1. فرزاد گفت:

    سلام خسته نباشید ببخشید مزاحم شدم من ۴ ساله اومدم ترکیه گواهینامه ایرانم رو میخوام تبدیل به گواهینامه ترک بکنم و همه مدارک رو تکمیل کردم و فرستادم و منتظر جواب از کنسولگری ایران هستم
    فقط یه سوال دارم گواهینامه ایران من ۵ ساله بود و الان ۴ سال از تاریخش گذشته امکان داره برام مشکلی پیش بیاد ؟؟ یا کاری به تاریخ ندارن ؟

    1. کارشناس ارشد گفت:

     سلام. برای تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک ، حتما باید گواهینامه ایرانتون اعتبار داشته باشه

    2. اسماعیل گفت:

     هزینه ای که باید به yabanci sürcü بریزیم چه قدره؟

   2. مهدی گفت:

    سلام خسته نباشید،من میخواستم گواهینامه ایرانم رو تبدیل کنم به ترک اما بعد از این همه سال تازه فهمیدم ماه تولدم تو دیپلمم مشکل داره،سوالم اینه که چجوری میتونم گواهینامه ایران رو به ترک تبدیل کنم شما راهی دارید؟

    1. کارشناس ارشد گفت:

     سلام با بخش دارالترجمه تماس بگیرید کمکتون میکنن 00905537124401

 4. سارا گفت:

  سلام اگر مدرک تحصیلی گواهی موقت باشد قابل استفاده است ؟چون تعهد خدمت دارم ،فعلا مدرک نمیتونم بگیرم .واینکه مدارک باید اصل باشند یا کپی؟

  1. کارشناس ارشد گفت:

   سلام بله . با دارالترجمه تماس بگیرید. 00905537124401

 5. نادر گفت:

  آیا یه شخص ایرانی هم میتونه در مراکز تعلیم رانندگی ترک ها شرکت کنه و گواهینامه ترکیه رو بگیره یا نه؟
  ممنون میشم جواب منو بدین

  1. کارشناس ارشد گفت:

   بله در حال حاضر با توجه به تغییر قانون تبدیل گواهینامه و سخت شدن مراحل، بهترین راه شرکت در کلاس های و گرفتن گواهینامه ترکیه است.

 6. روحانی گفت:

  برای اخذ گواهینامه ترکیه آیا ایرانیا میتونن تکی کلاس های آموزش رانندگی در ترکیه هم شرکت کنن؟

  1. کارشناس ارشد گفت:

   بله میتونید در کلاس ها شرکت کنید و گواهینامه ترکیه بگیرید.

 7. فرزاد گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید مزاحم شدم من ۴ ساله اومدم ترکیه گواهینامه ایرانم رو میخوام تبدیل به گواهینامه ترک بکنم و همه مدارک رو تکمیل کردم و فرستادم و منتظر جواب از کنسولگری ایران هستم
  فقط یه سوال دارم گواهینامه ایران من ۵ ساله بود و الان ۴ سال از تاریخش گذشته امکان داره برام مشکلی پیش بیاد ؟؟ یا کاری به تاریخ ندارن ؟

 8. Vahid گفت:

  سلام.وقت بخیر.من اقدام کردم برای کنسولگری.جوابش ولی هنوز نیومده.میخام بدونم مدرک دیپلم فقط لاذم هست.من مدرکم سیکل هستش.ایا مشکل سازه میشه برام؟؟؟با تشکر از شما

  1. کارشناس ارشد گفت:

   سلام. مدرک تحصیلی نیاز دارن. دیپلم یا هر مدرک دیگه ای

 9. Fatma گفت:

  سلام میشه لطفا بگید هزینه ی تبدیل گواهینامه ایران به گواهینامه ی ترکیه چقدر هستش؟ و اینکه من مدارک تحصیلی رو به دانشگاه تحویل دادم مشکلی پیش میاد؟

  1. کارشناس ارشد گفت:

   با شماره زیر تماس بگیرید
   00905537124401

 10. شاهین گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود 10 روز پیش رفتم کنسولگری مدارک و دادم و تایید شوه ولی چیزی برام نیومده
  یه هزینه پست گرفتن و یه کیسه پست ادرس اینا رو نوشتیم گفتن میاد خونه ایا گواهینانه میاد یا فقط ترجمه مدارک میاد؟؟

  1. کارشناس ارشد گفت:

   سلام .ترجمه گواهینامه میاد براتون. بعد باید مدارک کامل کنید ببرید نفوس برای تبدیل گواهینامه

   1. احمد میرشکار گفت:

    سلام اگه مدرک نداشته باشی چی میشه

    1. کارشناس ارشد گفت:

     خیر. داشتن مدرک تحصیلی نیازه

 11. آزاده گفت:

  سلام وقت بخير نسته نباشيد
  ببخشيد هزينه واريز ترجمه گواهينامه توسط سفارت در استانبول چقدر هست؟
  ممنونم

 12. Djalil گفت:

  سلام.ایا با گواهینامه پایه دوم ایران میشه با ماشین های نیمه سنگین در ترکیه کار کرد؟در صورتی که گواهینامه ترجمه بشه به ترکی؟

 13. مجید گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  بنظرتون اگه پنج ماه از تاریخ اعتبار گواهینامه گذشته باشه سفارت ترجمه رو انجام میده
  ممنون

  1. کارشناس ارشد گفت:

   سلام باید از سفارت بپرسید ممکنه ترجمه بکنن ولی در پروسه تبدیل گواهینامه قبول نمیشه

  2. گلوبال کادرو (ادمین) گفت:

   سلام وفت بخیر
   از کنسولگری سوال کنید

 14. Ali گفت:

  سلام میخواستم بدون من دانشجو هستم نیازی هست به اینکه مدارک تحصیلی ترجمه کنم ببرم یا نه فقط برگه دانشجوی کافی هست ؟

 15. رشید گفت:

  سلام خسته نباشید. بنده 10ساله پایه یک دارم و تازه هم تمدیدکردم ده سال اعتبارداردایا درترکیه واسه تبدیل به گواهینامه ترک مشگلی ندارم.. ایا مدرک درسی تا دوم راهنمایی دارم مشگلی داردیاخیر.. یاحتماباید دیپلم داشته باشی.. واینکه ترکیه هم درراجب کارت هوشمندرانندگان هم فعالیعتی داردواسه کسانی که بخوان باماشین سنگین کارکنن یاکارت هوشمندندارن و فقط گواهینامه کافی هست… ممنون

  1. کارشناس ارشد گفت:

   سلام از طریق واتساپ سوالتون بپرسید
   00905537124401

 16. ارسطو گفت:

  سلام با مدرک دیپلم هم میشود گواهینامه را تبدیل کرد؟

  1. کارشناس ارشد گفت:

   سلام بله. اصل مدرک نیازه

 17. سمیه گفت:

  با سلام
  من میخواستم ماشین بخرم و سپس آن را روزانه اجاره یا رنت دهم آیا باید خودم برای ایجاد این کار در مدارکم گواهینامه به دولت ترک ارایه دهم؟

 18. فرزین گفت:

  سلام روزبخیر،
  چه محدودیت هایی توسط پلیس ترافیک برای پلاک به اسم افراد خارجی وجود دارد؟

  1. کارشناس ارشد گفت:

   سلام محدودیت و تفاوتی نداره

 19. Siavash گفت:

  سلام من اصل مدرک لیسانس و پیش‌دانشگاهی رو‌دارم اما ریز نمرات ندارم. آیا با همین میشه رفت دارالترجمه و کار رو پیش برد یا شدنی نیست؟

  1. کاربر یک گفت:

   سلام بله با اصل دیپلم یا پیش دانشگاهی میشه اقدام کرد برای تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکیه

 20. شکوفه گفت:

  سلام .مدرک تحصیلی دانشتامه برای گواهینامه ترکیه کافیه.توسامانه میخک کدوم قسمت بایدوقت بگیرم هرجامیگردم چیزی بعنوان ترجمه گواهینامه نداره

  1. کاربر یک گفت:

   سلام در سایت میخک گزینه تایید اسناد رو انتخاب کنید و حتما باید اصل یک مدرک تحصیلی مثل دیپلم پیش دانشگاهی یا لیسانس رو ارائه کنید

 21. مهرزاد گفت:

  سلام وقت بخیر من گواهینامه پایه یک ایران دارم میخواستم بدونم کل گواهینامه ایرانم رو تبدیل به گواهینامه ترک میکنه ؟ چون میخواستم بعد از تبدیل دنبال کار رانندگی بگردم

  1. کاربر یک گفت:

   سلام گواهینامه پایه یک رو نمیشه تبدیل کرد و باید در اینجا آزمون داد ولی گواهینامه معمولی رو در صورتی که کیملیک داشته باشید میشه تبدیل کرد به گواهینامه ترک

 22. Maleki گفت:

  سلام خسته نباشید
  ترجمه سفارت تا چند وقت اعتبار دارد؟ یعنی تا چند ماه بعد از ترجمه سفارت من می تونم مدارک کامل کنم و گواهی نامه ترک بگیرم؟

  1. کاربر یک گفت:

   سلام اگر منظورتون استعلام گواهی نامه ایرانی هست که از کنسولگری گرفته میشه تا 6 ماه اعتبار داره

 23. محمد گفت:

  سلام من میخوام گواهینامه پایه دومم رو تبدیل به گواهینامه ترکی کنم الان فقط مشکل کیملیک دارم که شده ۷۵ هزار دلار برای اخذش باید خرج کرد ممنون میشم اگه لطف کنید بگید از طریق پذیرش از یکی از دانشگاهاش میتونم شانسی داشته باشم؟ چطور این بحث کیملیک رو دور بزنم بدون خرج کردن هزینه ی گزاف
  با سپاس 🙏

  1. کاربر یک گفت:

   سلام باید از یکی از روش های قانونی اقدام کنید برای گرفتن کیملیک و بعد میتونید گواهینامه رو تبدیل کنید راه دیگه ای نداره متاسفانه

 24. فهیمه گفت:

  سلام همسر من ناشنوا است و گواهینامه ایران را دارد.آیا میتواند برای تبدیل گواهینامه ایران به گواهینامه ترکیه اقدام کند؟مسئله ناشنوایی برایش مشکل ایجاد نمیکند؟

  1. گلوبال کادرو (ادمین) گفت:

   سلام وقت بخیر . ایشون نمیتونن گواهینامه ایرانشون رو به ترکی تبدیل کنند. باید حتما در کلاس های رانندگی ترکیه شرکت کنند

 25. مهدی گفت:

  درود بر شما،
  من جهت تبدیل گواهینامه ایران به ترک با کارت اقامت موقت اقدام کرده ام. ولی قبل از رفتن به نفوس کارت کیملیک دائم یعنی شهروندی ام آماده شده. پرسشم از خدمتتان این است که آیا با کیملیک ترک میتوانم ادامه کار را انجام بدم.
  از راهنمایی شما قبلا تشکر میکنم.
  سپاس

 26. جمال گفت:

  سلام؛ وقت به خیر
  من و پسرم به تازگی گواهی نامه ایرانی را در ترکیه تبدیل کردیم، فقط ترجمه برگه دیپلم لازم است ریز نمرات لازم نیست و عکس هم فقط یک قطعه که آن هم اسکن می کنند و دوباره برمی گردانند

  1. کاربر یک گفت:

   سلام بله درسته اصل یکی از مدارک تحصیلی لازمه ولی ریز نمرات لازم نیست

 27. محمد کلاشی گفت:

  سلام. برای تبدیل گواهینامه ایرانی به ترک آیا من می توانم گواهینامه ایرانی ام را در ایران ترجمه و ببرم سفارت ترکیه تایید کنند بعد بیارم ترکیه و مراحل تبدیل را در ترکیه انجام دهم. با تشکر از زحمات شما

  1. گلوبال کادرو (ادمین) گفت:

   سلام وقت بخیر. خیر کلیه مدارک باید در ترکیه ترجمه بشود

 28. محمد ک گفت:

  سلام. من اقامت ترکیه را گرفتم و الان ارومیه هستم ایا برای تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکی من می توام برگه سوع پیشنه را از ارومیه بگیرم و به ترکی ترجمه کنم بعد به کنسولگری ترکیه ببرم برای تایید بعد بیارم ترکیه و بقیه مراحل را ادامه دهم با تشکر

  1. گلوبال کادرو (ادمین) گفت:

   سلام . برای گرفتن گواهینامه نیاز به سوع پیشینه نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *