زندگی در ترکیه

بافت جمعیتی ترکیه

بافت جمعیتی ترکیه
3.7/5 - (26 امتیاز)

ترک‌های  ترکیه

در بافت جمعیتی ترکیه اولین قوم ترک های آناتولی شاخه ای از مردمان ترک هستند که در کشور خاورمیانه نظیر ترکیه، عراق، سوریه، کشورهای بالکان نظیر اتریش، بلغارستان، بلژیک، قبرس، جمهوری ترک قبرس شمالی، در کشورهای اروپایی نظیر آلمان، فرانسه، هلند، بریتانیا و کشورهای آفریقایی نظیر الجزایر، تونس زندگی می‌کنند و بیشترشان از اهل سنت هستند. این قوم حدود ۸۰ درصد از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند.

ترک های آذری‌ ترکیه

گروهی از ترک های آذربایجانی که اصطلاحا و به غلط آذری نامیده می شوند و از اقوام ساکن در ترکیه با جمعیت ۵۳۰٬۰۰۰ نفری هستند، و شامل دو دسته می‌شوند؛ گروه اول افراد بومی ترکیه هستند که در مرزهای همجوار با جمهوری آذربایجان و ایران سکونت دارند. گروه دوم مهاجران، تاجران، دانشجویان و پناهندگان سیاسی هستند که عمدتاً از کشورهایی نظیر ایران و جمهوری آذربایجان به ترکیه کوچ کرده‌اند.

ترک‌های آفریقایی‌تبار

ترک‌های افریقایی‌تبار یا آفرو ترک‌ها، مردمانی با نژاد آفریقایی در ترکیه هستند. ترک آفریقایی واژه‌ای تازه است و در اصطلاح در ترکیه به این مردم عرب یا زنجی گفته می‌شود. چندین سده پیش برخی از مردمان آفریقایی معمولاً از راه زنگبار و از مکان‌های چون عربستان سعودی، نیجر، لیبی، کنیا و سودان وارد امپراتوری عثمانی شدند و در مکان‌های چون ماناوغات، دالامان، مندرس، گئدیز، چوکوروا ساکن شدند و قسمتی از بافت جمعیتی ترکیه را تشکیل دادند.

در سده نوزدهم در ازمیر جوامع آفریقایی تباری در محله‌های چون سابیرتاشی، دولاپکویو، تاماشالیک، ایکی چشمه‌لیک و بالیک کویو ذکر شده است. برخی نیز در سال ۱۹۲۳ پس از تبادل جمعیت میان ترکیه و یونان از جزیره کرت آمدند و عموماً در پیرامون دریای اژه یه ویژه ازمیر ساکن شدند. ترک‌های آفریقایی‌تباری که در آیوالیک زندگی می‌کنند، می‌گویند نیاکان آنان که از جزیره کرت آمدند یونانی صحبت می‌کردند و پس از آن، زمانی که به ترکیه فرستاده شدند ترکی یادگرفتند. ترک‌های آفریقایی‌تباری که در ازمیر زندگی می‌کنند تا سال ۱۹۶۰ جشنی به نام دانا بایرامی (جشن گوساله) برگزار می‌کردند. امروزه این جشن در میان جوانان این قوم دوباره زنده گشته است.

ترکهای مهاجر از آسیای مرکزی

ترکمن ها و ازبک ها و قزقیزها و قزاقها از ترکهایی هستند که در ترکیه به تحصیل یا کار یا تجارت مشغولند . این دسته از ترکها به دلیل نداشتن مشکل زبان و نزدیکی آداب و سنن اصیل ترکی او احساس نزدیکی با ترکهای سایر نقاط جهان ترکیه را به عنوان کشور محل سکونت و اقامت خود انتخاب می کنند.

کردهای ترکیه

کردها در کشور ترکیه گروهی از ترکیب جمعیتی این کشور را تشکیل می‌دهند. کردهای ترکیه در استان‌های زیادی از شرق، جنوب شرقی (کردستان ترکیه) و حتی مرکز ترکیه مستقر هستند. در برآورد ۲۰۱۲ مؤسسه آمار ترک استات، جمعیت کردها در بافت جمعیتی ترکیه بیش از ۲۲ میلیون نفر (۲۲٬۶۹۱٬۸۲۴) و بیش از سی درصد از جمعیت ۷۴٬۷۰۰٬۰۰۰ نفری ترکیه را تشکیل می‌دهد.

از سال ۱۹۹۰ مهاجرت اجباری از جنوب شرقی ترکیه، میلیون‌ها کرد را به شهرهایی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر آورد. جمعیت کردها در استانبول بین ۳ تا ۴ میلیون نفر تخمین زده می‌شود (سال ۱۹۹۷). همچنین طبق تخمین دیگری جمعیت کردها در استانبول، آنکارا، ازمیر و سایر شهرهای بزرگ (به جز استان‌های کردنشین ترکیه) در حدود ۳۵ درصد کل جمعیت کردهای ترکیه است که چیزی حدود ۶ تا ۸ میلیون می‌باشد.

زازاهای ترکیه

زازا گروهی از کردها هستند که عمدتاً در آناتولی شرقی، در ناحیه تونجلیچ میان ارزنجان در شمال و مرادسو در جنوب و در شرقی‌ترین بخش ناحیه تاریخی ارمنستان زندگی می‌کنند. آنها همچنین در بینگول، موش، و استان بدلیس و اطراف دیاربکر، سیورک و سیواس یافت می‌شوند. تقریباً تمام زازاها خود را کرد می‌دانند. حدود سیصدهزار زاز در اروپای غربی زندگی می‌کنند که بعضاً پناهندگان سیاسی هستند. جمعیت آنها در حال حاضر نامشخص است اما به طور حدودی ۳ تا ۴ میلیون نفر برآورد می‌شود.

اقوام و بافت جمعیتی ترکیه

ارمنی‌های ترکیه

ارمنی‌های ترکیه می‌باشند جمعیتی از ۴۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شوند و اکثراً در اطراف استانبول متمرکزند. در طول سده ۱۹ میلادی توسط امپراتوری روسیه، شش ولایت ارمنی ترکیه اشغال شد. از سال ۱۸۹۰ میلادی تا ۱۹۲۳ میلادی توسط دولت عثمانی و بعد از تأسیس رژیم جمهوری ترکیه توسط مصطفی کمال آتاتورک به طور سیستماتیک ارمنیان از ساکن در سرزمین‌های آبا و اجدادی خود اخراج یا کشته شده‌اند. و ارمنیان با سیاست دولت کمالی مبنی بر ایجاد وطن خالص تُرک در نواحی شرقی ترکیه که هنوز تعدادی از ارمنی‌ها در آنجا ساکن بودند روبرو شدند. و این سیاست را آتاتورک در همان اوایل ایجاد نظام جمهوری با مهاجرت دادن تُرک‌های ساکن بلغارستان و یوگسلاوی به مرزهای شرقی آناتولی برای تقویت تُرک‌های آن نواحی عملی کرد. میراث فرهنگی ارمنیان در ترکیه به طور عمده نابود شد. اگرچه عملاً هیچ ارمنی در آن منطقه زندگی نمی‌کند ولی تعداد نامعلومی از افراد با اصلیت ارمنی در ترکیه وجود دارند که امروزه از تبار خود آگاه نبوده و چیزی حدود ۳۰۰۰۰۰ نفر هستند که ارامنهٔ نهانی هستند که مسیحیان کریپتو یا پنهان نامیده می‌شوند.

عرب‌های ترکیه

عرب‌های ترکیه یکی از اقوام ساکن این کشورند که کمتر از یک درصد جمعیت کشور ترکیه را تشکیل می‌دهند. جمعیت ترکیه بالغ بر ۸۰ میلیون نفر می‌باشد. البته با توجه به جنگ عراق و سوریه تخمین‌های سال ۲۰۱۷ تعداد عرب‌ها در ترکیه را ۲ تا ۵ میلیون نفر هم تخمین زده‌اند. بعضی از عرب‌ها در ترکیه سابقهٔ حضور قدیمی تری نسبت به قبایل ترک که از آناتولی مهاجرت کردند دارند. این عرب‌ها در جنوب شرق ترکیه ساکن شدند که این منطقه به نام قبیلهٔ بکر ابن وائل دیار بکر نامگذاری شد. این قبیله از حدود ماردین تا کوه طور و حتی جزیرهٔ ابن عمر متمرکز شدندکه این مناطق در واقع مثلث بین عراق ترکیه و سوریه می‌باشد و وارد بافت جمعیتی ترکیه شدند. عرب‌های ترک در استان‌های ختای، استانبول، ماردین، مرسین، شرناق، شانلی‌اورفا، آدانا و باتمان سکونت دارند. منطقهٔ اسکندرون سوریه با اکثریت قبایل عربی ساکن در آن هم در سال ۱۹۳۹از سوریه جدا و به ترکیه ضمیمه شد و تا به الان قبایل بدوی در دو طرف مرز این دو کشور زندگی می‌کنند. دولت ترکیه با اجبار تعلیم زبان ترکی وبر کل اقلیات من جمله عرب‌های ترکیه و حتی تغییر نام‌های مناطق سکونت از عربی به ترکی خواهان از بین بردن فرهنگ این مردم می‌باشد با این وجود اکثر عرب‌ها در این مناطق هنوز به زبان مادری سخن می‌گویند زبانی که با ورود لغات ترکی در حال تغییر می‌باشد

لازهای ترکیه

لازها، یک گروه قومی از مردمان کارتولی و بومیان سواحل دریای سیاه در مرز دو کشور گرجستان و ترکیه هستند. لازها یکی از قبایل اصلی پادشاهی باستانی کولخیس هستند. در ابتدا بسیاری از لازها مسیحی شدند و سپس بیشتر آنها در دوران حکومت عثمانی‌ها در قفقاز در قرن ۱۶ میلادی به اسلام سنی گرویدند. همچنین گروه اندکی در گرجستان نیز از دین مسیحیت به اسلام روی آوردند. لازهای ترکیه به گروه اصلی تقسیم می‌شوند. یکی لازهای بومی استان‌های شرقی ترکیه در کرانه دریای سیاه که پیش‌تر لازستان نامیده می‌شد و گروه دیگر لازهایی هستند که در قرن نوزدهم میلادی از روسیه گریختند و در آداپازاری، ساپانکا، یالووا و بورسا در مناطق غرب و شرق دریای سیاه و مرمره ساکن شدند. لازها به زبان لازی سخن می‌گویند که مانند گرجی از زبان‌های کارتولی محسوب می‌شود. هویت لازها در گرجستان تا حد زیادی با هویت گرجی یکسان شده است و اصطلاح لاز در گرجستان بیشتر به معنی منطقه‌ای آن اشاره دارد، که اصولاً منطقه آجاریا را در بر می‌گیرد. در سال ۱۹۷۰ میلادی جمعیت لازها ۲۰۲ هزار نفر تخمین زده شده بود که ۲۰۰ هزار نفر در ترکیه و ۲ هزار نفر در گرجستان ساکن بودند. در سال‌های اخیر تخمین جمعیت آن‌ها در ترکیه بین ۵۰۰٬۰۰۰ تا ۱٬۶۰۰٬۰۰۰ میلیون نفر متغیر بوده است.

چرکس‌های ترکیه

چرکس‌ها در ترکیه، یکی از بزرگ‌ترین اقلیت‌های قومی در ترکیه هستند که بین ۱۳۰٬۰۰۰ هزار نفر تا ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ تا ۵٬۰۰۰٬۰۰۰ تا ۷٬۰۰۰٬۰۰۰ میلیون نفر تخمین زده می‌شونددر سرشماری سال ۱۹۶۵ میلادی، زبان چرکسی زبان اول ۵۸٬۳۳۹ نفر و زبان دوم ۴۸٬۶۲۱ نفر از شهروندان ترکیه ای بود که در استان‌های قیصریه، توقات و قهرمان مرعش بیش‌ترین پراکندگی را در بافت جمعیتی ترکیه داشتند.

آسی‌ها در ترکیه

آسی‌ها یا آس‌ها گروهی از مردم منطقهٔ قفقاز هستند. ایشان خویش را ایرَتّه می‌خوانند. «ایر» به معنی ایرانی و آریایی و -ته پسوند جمع در زبان‌های سغدی، آسی و یغنابی است. آسی‌ها در نیمه راه بخش عمده رشته‌ کوه قفقاز، زندگی می‌کنند و تنها راه کوهستانی به نام گردنه در الان از میان آن می‌گذرد؛ بنابراین، از میان طوایف قفقازی، آسی‌ها هستند که در شمال و جنوب، و در دو سوی رودخانه زندگی می‌کنند. عده‌ای هم در دشت تِرِک، اقامت دارند. به زبان آسی سخن می‌گویند. زبان آنها جزیی از شاخهٔ خاوری زبان‌های ایرانی است. این زبان از خانوادهٔ زبان‌های شرقی ایرانی است و با زبان‌های یغنابی رابطهٔ نزدیک دارد. این زبان را ادامهٔ زبان سکایی می‌دانند. حدود ۳۷ هزار آسی در ترکیه زندگی می‌کنند. طبق تخمین‌های دیگر جمعیت آسی‌ها در ترکیه ۲۰ هزار نفرتا ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

چچنی‌های ترکیه

چچنی‌ها در ترکیه ، شهروندان ترکیه ای هستند که از چچن سرچشمه می‌گیرند و از پناهندگان چچنی هستند که در ترکیه زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۹ جمعیت آن‌ها حدود ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است.

ایرانی‌های ترکیه

ایرانیان ترکیه یک گروه قومی مهاجر در ترکیه با ملیت ایرانی که در گذر زمان به ترکیه مهاجرت کرده‌اند یا در ترکیه از والدینی ایرانی زاده شده‌اند. ترکیه به دلیل همسایگی با ایران و دارا بودن خط مشی تا حدودی مشترک در زمینه فرهنگ، اقوام و دین؛ همواره یکی از گزینه‌های مهاجرت از سوی ایرانیان می‌باشد؛ که همین امر نیز باعث شده‌است علاوه بر سفارت ایران در آنکارا، در سه شهر دیگر این کشور از قبیل استانبول، ارزروم و ترابوزان کنسولگری‌هایی از ایران در مقابل سفارت ترکیه در تهران، کنسولگری ترکیه در تبریز و در ارومیه نیز ایجاد شود.

از نخستین مهاجرت ایرانیان مربوط به آذری‌های ایران می‌باشد که به بعد از فروپاشی حکومت خودمختار آذربایجان؛ سیاسیون آذری آن دوران به ترکیه پناهنده شدند و مهاجرت‌های سیاسی هم‌اکنون نیز از ایران در حال افزایش می‌باشد، ترکیه بعد از بریتانیا دومین مقصد پناهجویان ایرانی به شمار می‌رود؛

که سالانه ۲٬۶۵۰ پناهجوی جدید وارد خاک این کشور می‌شود. بین سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۶ ایرانیان همواره بالاترین تعداد پناهجویان را در ترکیه تشکیل می‌دادند. مهاجرت ایرانیان در زمینه تحصیل نیز چشمگیر می‌باشد به طوری که همه ساله جوانان و دانشجویان زیادی به امید تحصیل در این کشور به ویژه مناطق آذری‌نشین ایران راهی ترکیه می‌شوند.

ایرانیان در شهرهای بزرگ ترکیه، استانبول و آنکارا حضور چشمگیری دارند. در سایر شهرهای ترکیه از قبیل ترابوزان و ارزروم نیز اقلیتی از جوامع ایرانی سکونت می‌کنند. ایرانی‌های ترکیه جمعیت و پراکنش قابل ملاحظه‌ای به عنوان گروه قومی مهاجر دارند، نفوس ایرانیان در ترکیه در سال ۱۹۹۰ میلادی، حدود ۷٬۸۳۱ نفر برآورد شده‌بود. اما در سال ۲۰۰۹ میلادی، اتنولوگ جمعیت فارسی‌زبانان ایران را ۵۰۰٬۰۰۰ نفرو جمعیت آذری‌های ایران را در سال ۲۰۱۰ میلادی ۵۳۰٬۰۰۰ نفراعلام کرده‌بود (این رقم شامل آذری‌های بومی ترکیه در حاشیه مرز ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در استان قارص و ایغدیر نیز می‌شود). مهاجرت زیادی از سوی ایرانیان آذری به سمت استانبول صورت گرفته است. محله خان والده در ناحی اروپایی فاتح استانبول از مهم‌ترین و پرجمعیت‌ترین سکونتگاه‌های ایرانیان می‌باشد، که تجار زیادی از تبریز، شبستر و خوی در آنجا مشغول به فعالیت می‌باشند.

در استانبول به جز مناطق دیگر ایرانی ها در دو منطقه پرشمارترند. بیلیکدوزو در غرب استانبول منطقه ای است که اکثر ایرانی هایی که تمایل به زندگی با هزینه کم دارند در آن منطقه پرشمارند و ایرانیان لوکس نشین و متمول اکثرا در منطقه شیشلی و بشیکتاش و لونت ساکنند و دفتر مرکزی موسسه بین المللی گلوبال کادرو استانبول که یک مرکز رسمی برای امور اقامتی و حقوقی ایرانیان است در این منطقه و درست در خروجی متروی عثمان بی واقع است و یکی از معتبر ترین مراکز اقامت و تحصیل و کسب و کار و امور حقوقی ایرانیان می باشد.

آلمانی‌ها در ترکیه

آلمانی‌ها در ترکیه حدود ۵۰ هزار آلمانی هستند که در بافت جمعیتی ترکیه زندگی می‌کنند و بیش تر آن‌ها آلمانی‌هایی هستند که با همسران ترک ازدواج کرده‌اند یا کارکنان، بازنشستگان و گردش گران طولانی مدتی هستند که در مناطق ساحلی ترکیه املاکی را خریداری کرده‌اند و اغلب آن‌ها، بیش تر زمان‌های سال را در این کشور ساکن هستند. به علاوه، بسیاری از آلمانی‌های ترک تبار به ترکیه بازگشته و ساکن شده‌اند و این چیز غیرمعمولی نیست که در خیابان‌های استانبول ترک‌ها به زبان آلمانی صحبت کنند.

یونانی‌های ترکیه

یونانی‌ها در ترکیه، جمعیتی از یونانیان و مسیحیان یونانی زبان ارتدوکس شرقی هستند که بیش تر در استانبول و دو جزیره غربی ورودی به تنگه داردانل یعنی تندوس و امبروس زندگی می‌کنند. آن‌ها باقی مانده ۲۰۰ هزار یونانی برآورد شده ای هستند که تحت قوانین پیمان نامه مربوط به تبادل جمعیت‌های یونانی و ترک باقی مانده در پی تبادل جمعیتی سال ۱۹۲۳ میلادی، به صورت اجباری جابه‌جا شدند به این ترتیب که حدود ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ میلیون نفر یونانی از فلات آناتولی و تراس شرقی به یونان و حدود ۵۰۰ هزار ترک از یونان به ترکیه منتقل شدند و در بافت جمعیتی ترکیه قرار گرفتند.

در طی جنگ جهانی اول و پیامدهای آن که منجر به فروپاشی امپراتوری عثمانی گردید، دولت‌مردان عثمانی دست به کشتار همه‌جانبهٔ جمعیت یونانی باقی‌مانده در امپراتوری عثمانی (که در آن زمان بیشتر در شمال آناتولی ساکن بودند) زدند. این عملیات شامل کشتار مردم عادی و تبعیدهای اجباری زنان و بچه‌ها نیز بود که در خلال این تبعیدها به دلیل نبود آذوقه و دشواری راه جان می‌باختند. بنابر منابع متعدد صدها هزار یونانی مستقر در عثمانی در خلال این نسل‌کشی جان باختند و تنها شمار کمی از نجات‌یافتگان (به‌ویژه آن‌هایی که در مناطق شرقی آناتولی مستقر بودند) به کشورهای همسایه به ویژه روسیه پناهنده شدند. با این حال پس از پایان جنگ‌های یونان و ترکیه بیشتر بازماندگان نسل‌کشی در خلال قراردادهای میان دو کشور در سال ۱۹۲۳ از زمین‌های خود رانده شده و به یونان فرستاده شدند.

کولی‌های ترکیه

مردم کولی در ترکیه یک اقلیت قومی در ترکیه هستند که جز بافت جمعیتی ترکیه به حساب می آیند . طبق آمار رسمی حدود ۵۰۰٬۰۰۰ هزار نفر از مردم ترکیه کولی هستند. طبق برآوردهای مختلف ترکیه ای و غیر ترکیه ای حدود ۴ تا ۵ میلیون نفر از مردم ترکیه از نژاد کولی‌ها هستند. اصلیت قومی و نژادی کولی‌ها از شمال غربی هند است. زبان رومنی، رومایی، جیپسی، چیپ، زرگری یا چگنی زبانی است که مردم کولی به آن سخن می‌گویند و در زمره زبان‌های هندو آریائی است. کولی (غربتی) نام گروه‌های پراکندهٔ قومی است که در کشورهای مختلف دنیا به‌ویژه در اروپا و ترکیه به سر می‌برند. کولی‌ها در سرتاسر دنیا به خواندن، رقصیدن شهرت دارند و مردمانی دوره‌گرد و خانه به‌دوش هستند که بیشتر در گذشته با اجرای برنامه‌های رقص و آواز در مسیر کوچ خود مردم را سرگرم می‌کردند، فال آنها را می‌گرفتند، کف‌بینی می‌کردند و در کنار آن به کارهای دیگری همچون آهنگری نیز می‌پرداختند

0 دیدگاه در “بافت جمعیتی ترکیه

 1. محمدباقر گفت:

  عالی

  1. Em گفت:

   حتما شما چشم بادامی هستی یا ترکمن هستی که خودت را مغول میدونی والا تحقیقات ژنتیکی در آذربایجان ،کردستان و تمام ایران نشون میده تبار پدری
   ایرانی ها مخلوطی از آریایی ها و بومی های قبل ازآریایی هاست و نژاد مغول و ترکمن فقط در ترکمن صحرا اکثریت داره ، در اذربایجان هم تبار پدری پنج درصد مردم مغول یا ترکمنه و تبار بقیه مردم از نژاد سفید و آریاییه.
   زبان تمام مردم ایران اعم از بلوچ کرد فارس دیلمی لر تات تالشی و … از زبان های آریایی و ایرانی غربیه
   در گذشته هم قبل از مغلوب شدن آذربایجانی ها توسط ترکمن ها و اعراب و سپس فئودالیسم ترکمن ها زبان مردم آذربایجان تاتی بوده و نه تُرکی.
   بابک خرمدین هم تات زبان بوده
   جد شاه اسماییل صفوی اردبیلی هم کتاب شعر به زبان تاتی نوشته.

 2. ساسان گفت:

  آمارهای دولت ترکیه درست نیست…بیش از چهل درصد مردم ترکیه کوردهستند

  1. مریم گفت:

   خدایا اینا دیگه کی هستن????هرچی بونانی ارمنی بوده رو کشتن لعنت برهرچی انسان ببسواد وبیرحمه…جالبه رفتن سرزمبن یونانی ها وارامنه وکردهاروگرفتن بعد قتل عامشون هم کردن

   1. امین گفت:

    فکر می کنید بقیه چه هستند؟!
    آیا به جای این که خودمون رو ایرانی خطاب کنیم باید بگیم ما مغول هایی هستیم که قریب به تمام ایران رو مورد تجاوز قرار دادیم، مردها رو کشتیم و …؟! این هم یک منظر دیگه هست.

  2. دانیال گفت:

   چی شد دادا؟ کرد نیستند کرمانج هستند مثل خراسان شمالی خودمون

 3. f s گفت:

  زازاها از ديلمي هاي شمال ايرانند.

 4. محمود گفت:

  من نمیدونم این ایرانی ها چه پدر کشتگی با ترک ها دارند
  ترک ها آدم های بسیار خونگرمی هستند
  خاکی هستن، دلشون پاکه، کینه ای نیستند
  با عاطفه اند
  بی غل وعشند
  کلاس نمیذارن اونی که هیتند خودسونو نشون میدن، مذهبی اند، باعیرتند، حالا در طول تاریخ اتفاقاتی افتاده نباید اونو بح حساب همه ترک ها بذارند، ترک ها همه قومیت ها رو دوست دارند همچنین خودشونو

  1. دانیال گفت:

   ایول داداشم، خیلی عشقی،منم عاشق مردم ترک هستم❤💙💚💛💜

   1. سام گفت:

    مغول بودن که افتخار نداره

  2. Shoma گفت:

   چرا ترک های ایران و با ترک های عثمانی جمع میبندی؟؟؟
   از لحاظ نژادی فقط ترکمن ها ترک هستند
   آذربایجانی ها قبل از ترکیزه شدن به زبان مردم ماد یعنی تاتی صحبت میکردن هنوز هم بعضی روستاهای اردبیل قزوین زنجان و آذربایجان غربی هم تات زبان وجود داره
   در همدان و اصفهان هم تات داریم
   مردم آذربایجان آریایی هستند نه ترکمن چشم بادامی.
   پدر کشتگی ما هم با اردوغان و رژیم ترکیه است به دلیل جنگ سوریه و حمایت از داعش و تمام،
   با ترکمن های شیعه هم رفیقیم.

  3. علی گفت:

   منم ترکم ولی اینم بگم از از اردوغان ب شدت بدم میاد ما خودمون ایرانی می‌دونیم ولی علی‌اف ی سری گروهای شناسایی فرستاده تو ایران چندین مورد درگیری لفظی با ایرانیها داشته حتی محمولهای اسلحه های نظامی وارد کردن ک جنگ برادر کشی راه بندازن استقلال طلبا رو ب جون اونایی ک خودشون ایرانی میدونن بندازن در اصل مشکل علی‌اف و اردوغانن

  4. ابوالفضل گفت:

   خودتی

 5. A گفت:

  و پانترک و نژاد ستیز هم هستنذ

 6. Em گفت:

  حتما شما چشم بادامی هستی یا ترکمن هستی که خودت را مغول میدونی والا تحقیقات ژنتیکی در آذربایجان ،کردستان و تمام ایران نشون میده تبار پدری
  ایرانی ها مخلوطی از آریایی ها و بومی های قبل ازآریایی هاست و نژاد مغول و ترکمن فقط در ترکمن صحرا اکثریت داره ، در اذربایجان هم تبار پدری پنج درصد مردم مغول یا ترکمنه و تبار بقیه مردم از نژاد سفید و آریاییه.
  زبان تمام مردم ایران اعم از بلوچ کرد فارس دیلمی لر تات تالشی و … از زبان های آریایی و ایرانی غربیه
  در گذشته هم قبل از مغلوب شدن آذربایجانی ها توسط ترکمن ها و اعراب و سپس فئودالیسم ترکمن ها زبان مردم آذربایجان تاتی بوده و نه تُرکی.
  بابک خرمدین هم تات زبان بوده
  جد شاه اسماییل صفوی اردبیلی هم کتاب شعر به زبان تاتی نوشته.

 7. داود گفت:

  بخاطر همین مهربونی و خونگرمی ترک هاست که خراسان و آسیای میانه و قفقاز رو در قرن پنج قمری نابود کردید و ارمنی ها و کردها و علوی ها و یونانی ها و آشوری ها رو نسل کشی کردید و تمام دنیا از دست شما خسته هستند.واقعن خیلی خیلی مهربونید

 8. علی گفت:

  برادر من بخدا بدون دانش ومطالعه حرف زدن نتنها مخاطب را نوعی نفهم حساب کردن است،بلکه مخاطب امروزی دیگه مردمان دوره رضاخان بیسواد نیستند، بلکه امروز ه در تلفن دستی هر ایرانی تمام اطلاعات دنیا ثبت است وفورا به اصل موضوع پی میبرد. لذا سعی کنید حرفهاتون مستند ودقیق باشد،،،،،،،مثلا یکی نوشته ترکهای ایران توسط موغلها زبانشان عوض شده!! اولا زبان موغلی با ترکی ۹۹ در صد فرق دارد ودر ثانی چرا به جای زبان موغلی ترکی یاد داده اند؟ ومهمتر اینکه موغولان از چین تا اورپا،از کره تا هند از ایران تا مصر را ۴۰۰ سال در دست داشتند، حالا چرا زبان هیچ ملتی را عوض نکردند ،فقط زبان مردم اذربایجان را عوض کرده اند؟ وچطور موغولها که حالا کلا ۳ میلون نفر در دنیا هستند،توانستند زبان ۷۰ میلیون اذربایجانی را عوض کنند؟(۳۵ میلیون اذربایجانی در ایران،و۱۱ میلیون ج.اذربایجان،و۵ میلیون ترکیه،وبقیه در ج.خودمختار داغستان وروسیه) یعنی چنین اموزش زبانی در دنیا وجود دارد؟ کمی با منطق باشیم. ویکی هم نوشته ترکها وحشی ادم کش وووو هستند، این ترکها چگونه وحشی بودند که توانستند ۲۰۰۰ سال بر کل جهان از چین گرفته تا یونان ،مصر اورپا،هند،ایران،شمال افریقا،وووو حکومت کنند؟ یعنی واقعا چه قدر وحشیان با هوشی بودند که توانستند بر اقوام متمدنی چون یونان،مصر،چین،هند….هزاران سال حکومت کنند، وحکومت بعد از اسلام ایران هم تا ۹۵ سال پیش در دست ترکان بوده! واقعا عجب بیابان گردان زرنگ وبا هوشی بودند!

  1. احمد گفت:

   کاملا موافقم

 9. Aref گفت:

  یاشاسین آذربایجان…یاشاسین تورکیه❤❤❤

  1. ایرانی گفت:

   یاشاسین مغول

  2. نظر گفت:

   زندگی قطران تبریزی شیخ محمود شبستری خاقانی نظامی گنجه ای و … در قرون قبل از تورک زبان شدن آذربایجان مطالعه کنید

 10. رحیم گفت:

  درود و سلام بر آذربایجان بزرگ و ترکیه کبیر، محو و نابود باد همه دشمنان تورک، تا ابد زنده باد مردمان تورک💜

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *