ثبت ازدواج بين المللي در ترکیه, وبلاگ

قانون مهریه در ترکیه

2.5/5 - (4 امتیاز)

ترکیه با این که در قوانین خود کشوری لائیک به شمار می‌رود اما بیشتر مردم این کشور مسلمان هستند و بیشتر آنان از قوانین اسلامی در ازدواج‌های خود استفاده می‌کنند. مهریه نیز یکی از این قوانین به شمار می‌رود و در بیشتر ازدواج‌ها در این کشور به رسمیت شناخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا با موضوع قانون مهریه در ترکیه بیشتر آشنا شویم.

ثبت قانونی و رسمی ازدواج در ترکیه

ازدواج در کشور ترکیه

در سال‌های اخیر به دلایل گوناگون، ازدواج ایرانیان در کشور ترکیه رونق گرفته است. یکی از این دلایل، ثبت ازدواج به صورت بین المللی است. در صورت انجام این مراحل و ثبت ازدواج به صورت بین المللی در این کشور، افراد می‌توانند سند ازدواج بین المللی دریافت نمایند.

این سند برای اکثریت قریب به اتفاق کشورهای دنیا معتبر است و شما به هر کشوری که سفر و یا مهاجرت کنید، ازدواج شما به رسمیت شناخته خواهد شد. این موضوع برای بسیاری از افراد که به دنبال مهاجرت از طریق ازدواج هستند، اهمیت بالایی دارد.

مؤسسه­‌ی گلوبال کادرو با بهره‌گیری از دانش کارشناسان حقوقی مجرب و مسلط بر قوانین و مقررات کشور ترکیه در خصوص قانون ثبت ازدواج در ترکیه شما را در انجام این مهم و تهیه ­ی مدارک به صورت کامل همراهی خواهد کرد.

برگزاری مراسم ازدواج در ترکیه علاوه بر این موضوع، مزیت‌های دیگری نیز دارد. آب و هوای خوب، توریستی بودن این کشور، نزدیک بودن به ایران، سواحل زیبا و پرقدرت بودن صنعت برگزاری مراسم‌های ازدواج، باعث شده تا بسیاری از ایرانیان برای برگزاری مراسم عروسی خود به این کشور سفر نمایند. به علاوه هزینه برگزاری یک مراسم لوکس عروسی به عنوان مثال بر روی کشتی‌های تفریحی و یا لوکیشن‌های دیگر، مناسب‌تر از ایران و نیز با هزینه‌های کمتر خواهد بود. این عوامل باعث شده تا ازدواج در ترکیه برای بسیاری از ایرانیان جذاب و پرطرفدار باشد.

قوانین ازدواج در ترکیه چگونه است؟

قوانین رسمی ازدواج و قانون مهریه در ترکیه تقریبا مشابه با قوانین جاری در بیشتر کشورهای جهان است. این قوانین که در مورد تمامی ازدواج‌های ثبت شده در این کشور اعمال می‌شود، شامل نصف شدن اموال و دارایی‌ها در موقع طلاق می‌شود.

قانون-مهریه-در-ترکیه

در کشور ترکیه همه افرادی که قصد ازدواج دارند، ملزم به ثبت آن ازدواج به صورت رسمی و توسط مراکز شهرداری‌ها در این کشور هستند. بر طبق این قوانین، زوج‌ها باید این شرایط را داشته باشند:

 • هر کدام از زوجین باید بالای 18 سال سن داشته باشند و ظرفیت و توانایی‌های جسمی و روانی ازدواج را داشته باشند.
 • ازدواج محارم و بستگان نزدیک مانند دختر و یا پسر خاله، دایی، عمو و عمه نیز ممنوع است.
 • در صورت ازدواج قبلی، فرد باید اسناد رسمی برای طلاق کامل را ارائه نماید.
 • چندهمسری برای همه ازدواج‌ها و همه افراد ممنوع است.
 • برای خانم‌ها باید 300 روز از طلاق قبلی زمان گذشته باشد و یا سندی مبنی بر عدم بارداری به دادگاه ارائه شود.

البته افراد و خانواده‌های مذهبی در این کشور عقد امام را نیز به طور جداگانه در یکی از مراکز مذهبی در ترکیه انجام می‌دهند که شامل عقد شرعی و نیز تعیین مهریه می‌شود. البته با توجه به ثبت قانونی بعدی این ازدواج در مراکز شهرداری و اعمال قانون تصنیف اموال، این مهریه بسیار کمتر از مبلغ مهریه در ایران تعیین می‌شود.

قانون مهریه در ترکیه برای ایرانیان چگونه اعمال می‌شود؟

ایرانیان نیز مانند دیگر مهاجرین ساکن در این کشور باید مراحل قانونی ازدواج در ترکیه را اجرا نمایند. در این صورت به آنان سند ازدواج بین المللی نیز داده می‌شود که به زبان انگلیسی است و قابل ارائه در بیشتر کشورهای جهان است. با استفاده از این سند، افراد می‌توانند برای اخذ ویزا و اقامت در کشورهای دیگر نیز از آن استفاده نمایند. گرفتن این سند برای بسیاری از افراد که به دنبال مهاجرت و یا اقامت از طریق همسر هستند، حیاتی است.

ایرانیان اما برای قانونی کردن این ازدواج که در کشورهای دیگر انجام می‌شود، بر اساس قوانین جاری در ایران، می‌توانند برای ثبت ازدواج خود از طریق کنسولگری‌ اقدام نمایند. برای این موضوع زوج باید سند ازدواج خود را که از طریق شهرداری‌های ترکیه اخذ نموده‌اند به همراه مدارک هویتی خود و دیگر مدارک لازم از جمله اجازه پدر زوجه به این کنسولگری‌ها ارائه نمایند.

در ادامه زوج باید در «سامانه میخک» و برای ثبت ازدواج ایرانی ثبت نام کرده و کد رهگیری دریافت کنند و برای ثبت ازدواج خود و نیز عقد شرعی، به کنسولگری‌های این در ترکیه مراجعه کنند.  در طی این عقد شرعی در مساجد و مراکز فرهنگی ایرانی، مهریه نیز تعیین خواهد شد. قانون مهریه در ترکیه البته بر قانون نصف کردن اموال مبتنی است اما اگر زوج ایرانی قصد طلاق رسمی از طریق کنسولگری‌ها ایران را داشته باشند، قانون مهریه در صورت طلاق رسمی قابل اجرا خواهد بود.

خدمات گلوبال کادرو در زمینه ازدواج بین المللی خاص و منحصر به فرد است. زیرا دارای امتیاز دارالترجمه در داخل مؤسسه بین المللی دارای مجوز می باشد. همچنین دارای مشاوران حقوقی برجسته ایرانی در دفتر تهران و مشاوران ایرانی و ترکیه ای (افراد بازنشسته ادارات ازدواج ترکیه) در دفتر مرکزی مؤسسه در استانبول می‌باشد و برای کسانی که در تهیه مدارک از ایران یا کشورهای دیگر مشکل دارند، راه حل‌های حقوقی ارائه می‌کند.

2 دیدگاه در “قانون مهریه در ترکیه

 1. فرشید توکلی پور گفت:

  سلام ازدواج ایرانی با تبعه ترک در ترکیه انجام شده و در کنسولگری ایران در استانبول ازدواج ایرانی نیز انجام گرفته و مهریه تععین شده است .آیا این مهریه در ترکیه هنگام طلاق قابل وصول است ؟

  1. گلوبال کادرو (ادمین) گفت:

   سلام. لطفا با وکیل ترک صحبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *