وبلاگ

استفاده از گواهینامه ایرانی در ترکیه

4.1/5 - (8 امتیاز)

گواهینامه ایرانی در ترکیه

اگر قصد دارید با ماشین خود به کشور خارجی مانند ترکیه سفر کنید، ابتدا لازم است تا به یکسری موارد توجه فرمایید.

اول از همه برای اینکه بتوانید به صورت قانونی در کشوری دیگر رانندگی کنید، باید گواهینامه خود را بین المللی کنید تا قابل استفاده در کشورهای دیگر نیز باشد.

در کشور ترکیه نیز به همین صورت می باشد. و باید گواهینامه ایرانی خود را به گواهینامه ترک تبدیل کنید.

برای استفاده و تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک در ترکیه، 3 راه وجود دارد. که در ادامه هر کدام را جداگانه توضیح می دهیم.

انواع روش استفاده از گواهینامه در ترکیه

گواهینامه بین المللی در ترکیه

روش اول بین المللی کردن گواهینامه ایرانی می باشد. گواهینامه بین المللی یا IDP که مخفف International Driving Permit می باشد، برای کشورهای عضو سازمان جهانی اتومبیل رانی می باشد.

که ایران، ترکیه و 196 کشور دیگر عضو این سازمان می توانند با بین المللی کردن گواهینامه رایج کشور خود، در سایر کشورهای عضو و ترکیه، رانندگی کنند.

این گواهینامه به 7 زبان انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، عربی، آلمانی و چینی قابل ترجمه می باشد.

اعتبار این گواهینامه ها یک ساله و یا سه ساله می باشد. و بعد از تمام شدن اعتبار آن باید مجدد درخواست گواهینامه بین المللی دهید. و نمیتوان گواهینامه قبلی را تمدید کرد.

برای درخواست این گواهینامه باید مدارکی داشته باشید. از قبیل گواهینامه پایه سه ایرانی که دارای اعتبار حداقل 1 ماهه باشد.

و پاسپورت و کپی از آن ها به همراه یک قطعه عکس 4*3 و تمام چهره (برای خانم ها با حجاب کامل) و همچنین گواهینامه بین المللی قبلی در صورت اعتبار داشتن.

البته باید متذکر شویم که در صورتی که گواهینامه ایرانی دارای اعتبار یک ماهه باشد، اعتبار گواهینامه بین المللی صادر شده یک ساله می باشد. و اگر به گواهینامه بین المللی با اعتبار 3 سال نیاز دارید، گواهینامه ایرانی شما باید اعتبار حداقل یکساله داشته باشد.

علاوه بر مدارک گفته شده، دو فرم نیز وجود دارد که باید آن ها را پر کنید. فرم اول فارسی و فرم دوم انگلیسی.

توجه داشته باشید که فرم انگلیسی باید دقیقا طبق اطلاعات پاسپورتتان تکمیل گردد. (به عنوان مثال تاریخ تولد باید به میلادی نوشته شود.)

همچنین هزینه ی اخذ گواهینامه بین المللی را باید پرداخت نمایید. این هزینه بستگی به نوع گواهینامه درخواستی متفاوت است.

– گواهینامه بین المللی با اعتبار یک ساله، 109 هزار تومان

– گواهینامه بین المللی رانندگی و موتور با اعتبار یک ساله، 132 هزار تومان

– گواهینامه بین المللی با اعتبار سه ساله، 335 هزار تومان

مبالغ فوق در سال 98 اعلام شده است.

برای درخواست گواهینامه بین المللی به دو صورت می توانید اقدام کنید: حضوری یا اینترنتی.

اقدام حضوری

اقدام به صورت حضوری نسبت به اقدام از طریق اینترنتی این مزیت را دارد که یک ساعت بعد از درخواست، گواهینامه حاضر می شود.

برای اقدام به صورت حضوری، باید مدارک گفته شده را به همراه داشته باشید. برای مراجعه حضوری اگر در تهران هستید، می توانید به یکی از آدرس های زیر مراجعه نمایید:

1- تهران-خیابان خرمشهر- خیابان شهید عربعلی- پلاک 2

2- تهران – خیابان آزادی – بین خیابان های خوش و بهبودی – نبش خیابان شهید قانعی – پلاک 231

3- تهران – خیابان شهید فیاض بخش- نبش کوچه جهانگردی – پلاک 33

و اگر امکان دسترسی به تهران را ندارید، می توانید به مراکز اصلی یا شعب سازمان جهانگردی و اتومبیل رانی در سراسر کشور مراجعه نمایید. برای پیدا کردن آدرس این شعب اینجا کلیک کنید.

اقدام اینترنتی

برای اقدام به صورت اینترنتی باید به این نکته توجه داشته باشید که، گواهینامه یک هفته تا ده روز بعد از درخواست به آدرس شما پست می شود.

برای اقدام از طریق اینترنتی باید به سایت کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران مراجعه نمایید. برای باز کردن این صفحه اینجا کلیک نمایید.

بعد از ورود به سایت باید مدارک گفته شده را به صورت اسکن واضح در قسمت مخصوص، آپلود نمایید. هزینه را نیز می توانید به صورت اینترنتی با یکی از کارت های عضو شتاب پرداخت نمایید.

نکته قابل توجه در اینجا این است که برای اقدام از طریق اینترنتی حتما باید از داخل کشور به این سایت وارد شوید تا بتوانید درخواست دهید.

استفاده از گواهینامه بین الملی در ترکیه به مدت 6 ماه می باشد، و اگر قصد دارید بیشتر از 6 ماه در ترکیه بمانید، باید بعد از این مدت، درخواست تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک بدهید.

ترجمه گواهینامه به زبان ترکی

روش دوم ترجمه گواهینامه ایرانی در ترکیه می باشد. همچنین می توانید بعد از سفر به ترکیه، گواهینامه ایرانی خود را که دارای اعتبار می باشد را توسط یک دارالترجمه رسمی در ترکیه، ترجمه کرده. همچنین باید ترجمه را توسط نوتر تایید کنید.

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که تنها به مدت 6 ماه می توانید از این ترجمه در کشور ترکیه استفاده کنید.

دارالترجمه رسمی ایرانیان استانبول با مهر و امضا مترجم رسمی، می تواند گواهینامه ایرانی شما را به ترکی ترجمه کند. همچنین در صورت نیاز از طرف شما، تایید نوتر را نیز برای شما می گیرد.

در صورت نیاز به ترجمه گواهینامه و یا سایر مدارک خود در استانبول می توانید از طریق واتساپ با دارالترجمه ایرانیان استانبول تماس بگیرید.

تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک

روش سوم تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترک می باشد. که در مطلبی جداگانه به صورت مفصل به آن پرداخته شده است. برای خواندن این مطلب اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *