کشور ترکیه و شهر استانبول با جاذبه‌های بیشمار تاریخی و توریستی، و امتیاز حق ورود بدون ویزا برای ایرانیان مقصدی مناسب جهت اخذ اقامت یا تحصیل فرزندان در این کشور می‌باشد. وجود مدارس ایرانی در کلیه مقاطع تحصیلی، مدارس دو زبانه انگلیسی و ترکی، مدارس خصوصی و دولتی ترکیه، باعث شده که سالیانه تعداد زیادی از خانواده‌های ایرانی، ترکیه را برای این منظور انتخاب نمایند. نقش یک مشاور امین و کار آزموده برای ورود و اقامت موفق در ترکیه به قدری مهم است، که علاوه بر جلوگیری از هزینه‌های نامتعارف احتمالی، راه را برای موفقیت‌های مسیر مهاجرتی شما هموار می‌کند. مؤسسه بین المللی گلوبال کادرو با داشتن کارشناس‌های مجرب و با سابقه، توانسته است اعتماد جمع کثیری از ایرانیان مهاجر به ترکیه را جلب و در موفقیت آنها سهیم باشد.

خدمات گلوبال کادرو در این بخش خاص می‌باشد. به این دلیل که از ابتدایی ترین لحظات تصمیم جهت اقامت و تحصیل در ترکیه، با مشاوره‌های دقیق و مؤثر در دفتر تهران قبل از هرگونه اقدام، شما را برای طی یک مسیر موفق مهاجرتی آماده می‌کند. همچنین در مرحله اجرا با عقد قرارداد رسمی و داشتن تیم متخصص در دفتر استانبول، همراه متقاضیان می‌باشد. خدمات شامل ترجمه رسمی مدارک در ترکیه با مهر و امضای دارالترجمه گلوبال کادرو، اجاره محل سکونت، اخذ انواع اقامت، خرید ملک در ترکیه و تحصیل در ترکیه می‌باشد.

روش های گرفتن اقامت ترکیه

ویزا ترکیه برای ایرانیان

به اجازه ورود به یک کشور ویزا (روادید) گفته می‌شود. شهروند هر کشور برای ورود و سفر به کشوری غیر از کشور خودش، به اجازه ورود نیاز دارد. به اصطلاح باید ویزا آن کشور را بگیرد. ویزا انواع مختلفی دارد: ویزا فرودگاهی، ویزا آنلاین (اکترونیکی)، ویزا از کشور مبدا. حالت دیگری نیز وجود دارد که به آن لغو روادید یا عدم نیاز به ویزا گفته می‌شود.

ویزا فرودگاهی، در زمان ورود به کشور مقصد و در فرودگاه صادر می‌شود. ویزا الکترونیکی قبل از سفر و از طریق سایت‌ها خریداری می‌شود. ویزا از کشور مبدا نیز با درخواست به سفارت کشور مورد نظر و ارائه مدارک، صادر می‌شود.

در حالت لغو روادید، دولت دو کشور مبدا و مقصد، طی توافقی به شهروندان دو کشور مذکور این امکان را می‌دهند که بدون نیاز به ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

ترکیه و ایران نیز طی توافقی 100 ساله، ویزا را برای سفر شهروندان این کشور برداشته اند. ایرانیان بدون نیاز به ویزا می توانند به ترکیه سفر کنند و هر 6 ماه به مدت 90 روز در ترکیه بمانند. این 6 ماه از زمان ورود به ترکیه محاسبه می‌شود.

اقامت ترکیه

انواع اقامت ترکیه برای ایرانیان

در صورتی‌که فردی بخواهد بیش از مقدار مجاز (90 روز) در ترکیه بماند، یا قصد مهاجرت به ترکیه و زندگی در ترکیه را داشته باشد، باید اقامت ترکیه را بگیرد. انواع اقامت ترکیه شامل؛ اقامت توریستی ترکیه، اقامت کاری ترکیه، اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه و اقامت تحصیلی ترکیه می‌باشد.

هر کدام از این اقامت‌ها به طرق مختلف قابل اخذ هستند. مدت زمان، مدارک و مراحل هر کدام با هم متفاوت  است که در ادامه هرکدام را توضیح خواهیم داد.

نکاتی مهم برای درخواست اقامت بار اول در ترکیه

اگر شخصی برای اولين بار به تركيه مهاجرت مى‌كند و قصد اخذ اقامت تركيه را دارد، نكته‌اى كه بايد توجه كند اين است كه پاسپورت باید داراى بيش از يک سال باشد. اگر كمتر از يک سال اعتبار داشته باشد، در زمان اخذ اقامت تركيه باتوجه به مدت زمان اعتبار پاسپورت اقامت تركيه را می‌گیرد.

مداركى از قبيل شناسنامه و سند ازدواج از جمله مداركى هستند كه در مهاجرت به تركيه بايد همراه خود داشته باشد و هنگام مراجعه به اداره مهاجرت جهت اخذ اقامت تركيه ترجمه اين مدارک را ارائه دهد.

علاوه بر اين مدارک، مدارک ديگرى را در تركيه نياز است. از جمله شماره مالياتى و گرفتن راندوو و ساير موارد كه بايد تهيه شود.

نكته بسيار مهم و حائز اهميت اين است كه هنگام اقدام به گرفتن راندوو از اداره مهاجرت داشتن آدرس ثبتى در تركيه الزامى است. و شخص متقاضی بايد ملک را اجاره کرده باشد.

نکته مهم این است که متقاضی زمان اقدام به گرفتن راندوو، تا زمان دریافت كارت اقامت از كشور تركيه خارج نشود. برخى افراد بعد از دريافت راندوو از تركيه خارج مى‌شوند. بنابراین برايشان كارت اقامت صادر نمى‌شود و راندوو اين افراد ابطال مى‌شود.

نحوه اخذ اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره خانه در ترکیه قابل انجام است. مدت زمان این اقامت یکساله می‌باشد. طبق قانون جدید، از ابتدای سال 2020 این نوع اقامت قابل تمدید نمی‌باشد و برای تمدید باید نوع اقامت را به یکی دیگر از روش های اقامت ترکیه تبدیل کنید.

اجاره خانه به ایرانیان در ترکیه

در كشور تركيه نكته بسيار مهم، بحث مالک و مستاجر است. زمانى كه قراردادى تنظيم مى‌شود، چه فرد خارجى باشد، چه شهروند ترک، با گرفتن تعهدنامه تخليه مى‌توان در صورت عدم پرداخت اجاره خانه حق تخليه خانه را داشت.

بنابراين يكى از اصول اساسى اجاره دادن ملک در كشور تركيه، داشتن تعهدنامه تخليه است. در خصوص رعايت مواردی چون تميز نگه داشتن خانه، اتباع ايرانى اين موارد را بهتر از شهروندان ديگر عمل مى‌كنند.

و نكته بسيار مهم كه به همين علت بهتر است ملک به ايرانى‌ها اجاره داده شود، اين است كه مى‌توان اجاره بها را در ايران به ريال دريافت کرد و از ماليات بر اجاره در كشور تركيه معاف شد. چون درآمد اثبات شده‌اى بابت اجاره در داخل تركيه وجود ندارد.

تمديد اقامت توريستى تركيه براى ايرانيانى كه در يكسال گذشته اقامت نداشته‌اند

افرادى كه اقامت توريستى تركيه را دريافت كرده‌اند، براى تمديد مجدد آن براى سال دوم يا سوم مى‌توانند نوع اقامت را از طريق خرید ملک در ترکیه، دانشجويى، كارى يا تجارى اقدام نمايند و بعد از يک سال دوباره اقدام به دريافت اقامت توريستى با اجاره ملک نمايند.

افرادى كه در يک سال گذشته اقامت توريستى با اجاره ملک نداشته باشند، مى‌توانند اقامت توريستى دريافت نمايند. افراد دو سال پياپى نمى‌توانند اقدام به دريافت اقامت توريستى نمايند. اگر بين اقامت توريستى، اقامت از نوع اقامت كارى يا دانشجويى دريافت نمايند، مى‌توانند سال بعد براى اخذ اقامت توريستى اقدام نمايند.

اقامت توریستی ترکیه و نحوه اقدام

اقامت توریستی ترکیه به حالتی از اقامت گفته می‌شود که فرد منزلی را در ترکیه اجاره می‌کند و با اجاره نامه می‌تواند از اداره اقامت درخواست راندوو و اقامت نماید.

برای اقدام، ابتدا باید خانه‌ای را اجاره کنید. سپس با آدرس خانه‌ای که اجاره کرده‌اید، راندوو بگیرید. نکته بسیار مهم این است که قبل از اتمام مهلت ویزا 90 روزه باید راندوو بگیرید. اگر مهلتتان تمام شده است، درخواست اقامت شما رد می‌شود.

در صورتی که زوج هستید، حتما باید اجاره نامه به نام هر دو تنظیم شود و برای هر دو اقامت گرفته شود.

پاسپورت، اجاره نامه نوتر شده، ترجمه شناسنامه برای فرزندان زیر 18 سال، 4 قطعه عکس، شماره مالیاتی، پرداختی‌های دولتی، بیمه و برگه راندوو از جمله مدارک مورد نیاز برای اقامت ترکیه است که باید روز راندوو با خود همراه داشته باشید.

هزینه‌ها شامل هزینه نوتر کردن اجاره نامه می‌باشد (که به تعداد صفحات و اجاره ماهانه بستگی دارد و متفاوت می‌باشد)، هزینه خاک، هزینه بیمه، ترجمه شناسنامه فرزندان می‌باشد.

ريجكت شدن اقامت هاى توريستى تركيه

همانطور كه مى‌دانيد درسال٢٠٢٠ قانونى در تركيه تصويب شد كه در دو منطقه‌ى اسنيورت و فاتيح كساني‌كه براى اولين بار اقدام به درخواست اقامت تركيه مى‌كردند با مشكل روبرو مى شدند.

اقامت داده نمى‌شد و خيلى از افراد با استفاده از اجاره نامه‌هاى صورى با آدرس محل‌هاى ديگر براى گرفتن اقامت اقدام مى‌كردند. به همين دليل اداره مهاجرت روش جديدى را براى گرفتن اقامت توريستى در نظر گرفت و در حال حاضر به اين صورت است كه اگر فردى ملكى را اجاره كند حتما بايستى با صاحبخانه به نوتر مراجعه كند و اقدام به تنظيم اجاره نامه نمايد و در داخل متن اجاره نامه اسامى اعضاى خانواده را در آن قيد كند و نوتر شود كه حدود ٧٠٠ لير هزينه دارد.

در نوتر ترجمه پاسپورت فرد درخواست مى‌شود و اگر فرد به زبان تركى تسلط نداشته باشد بايد از مترجم رسمى استفاده كند كه حدود ٥٠٠تا ٧٠٠لير هزينه دارد علاوه بر اين هزينه بيمه است كه نسبت به سن بين ١٠٠٠تا٣٠٠٠ لير متفاوت مى‌باشد و هزينه حق خاك است كه براى يكسال بايد پرداخت كند.

هزينه اقامت توريستى به ازاى هر نفر حدودا٥٠٠٠هزار لير مى‌باشد.

در اداره مهاجرت يك فرم به فرد داده مى‌شود كه سوالاتى در رابطه با منبع درآمد و هدف از اقامت تركيه مطرح شده كه بايد به آن پاسخ دهد و اعلام كند.

همانطوركه مى‌دانيد جديدا افرادى كه درخواست اقامت توريستى مى‌دهند ريجكت مى‌شوند چون از نظر اداره مهاجرت يكسال براى اقامت توريستى كافى مى‌باشد.

اگر كسى بخواهد اقامت توريستى خود را تمديد كند بايد دليل مشخصى داشته باشد و با از طريق خريد ملك، دانشجويى و يا موارد ديگر اقدام كند پس اگر دليل قابل قبولى ارائه دهد و مدارك كامل باشد درخواست اقامت فرد پذيرفته مى‌شود.

قوانين جديد اقامت توريستى تركيه

اگر ملكى را در تركيه اجاره مى‌كنيد حتما بايد با صاحب ملك به اداره نوتر مراجعه كرده و با امضاى صاحب ملك اجاره نامه را نوتر كنيد.

تمكن مالى: براى افرادى كه بار اول اقدام به درخواست اقامت تركيه مى‌نمايند بايستى تمكن مالى ارائه دهند كه اين تمكن را مى‌توانند در تركيه و يا در ايران تهيه كنند و ارائه دهند. اگر در ايران تهيه كنند بايد ترجمه و در سفارت تركيه تاييد نمايند.

مدارك نوماراتاژ، تاپو دوامى،كپى سند ملكى

اين مدارك در گذشته توسط اداره مهاجرت در خواست نمى‌شد جديدا براى صدور اقامت اين مدارك در خواست مى‌شود نوماراتاژ از شهردارى منطقه و تاپو داومى از اداره تاپو اخذ مى‌شود.

ثبت آدرس: در گذشته ثبت آدرس توسط اداره نفوس انجام مى‌شد كه اخيرا اين كار توسط اداره مهاجرت انجام مى‌شود.

مزایا و معایب اقامت توریستی ترکیه

این نوع اقامت بیشتر برای کسانی مناسب است که قصد دارند برای مدتی در ترکیه زندگ کنند تا جوانب آن را بسنجد سپس اقدام به ماندن طولانی مدت در ترکیه نمایند.

در این نوع اقامت فرد اجازه کار کردن قانونی و با بیمه در ترکیه را ندارد. و در صورتی که بخواهد در شرکتی کار کند، باید کارفرما برایش درخواست ویزا کار به وزارت کار بدهد. و اقامت کاری بگیرد.

اگر خانواده هستید و اقامت توریستی ترکیه گرفتید، فرزندان شما می‌تواند در مدارس ترکیه مشغول به تحصیل شوند.

اگر فرزند بالای 18 سال دارید، در صورتی‌که در دانشگاه‌های معتبر ترکیه درس بخوانند، می‌تواند اقامت تحصیلی ترکیه را بگیرند.

مدت این اقامت یکسال می‌باشد و برای سال بعد قابل تمدید نیست. در واقع اگر برای سال دوم هم قصد ماندن در ترکیه را دارید، باید نوع اقامت خود را تغییر دهید.

به این صورت که یا ملکی خریداری نمایید، یا اقامت کاری، اقامت تحصیلی، اقامت با ازدواج و …. بگیرید. در واقع برای سال دوم مجدد نمی‌توانید با اجاره ملک اقامت بگیرید.

قانون٩٠ روز گرفتن راندوو و راهكار گلوبال كادرو

اين روزها سوال‌هاى زيادى در ارتباط با وضعيت اقامتى افراد ايرانى كه در حال اتمام نود روز اقامت خود در تركيه هستند، براى گرفتن راندوو وجود دارد.

افراد مى‌توانند قبل از اتمام نود روز خود اقدام به اخذ راندوو نمايند. و يا قبل از اتمام نود روز ورود و خروج به كشور تركيه داشته باشند.

فقط بايد به اين نكته توجه داشته باشند در هنگام اخذ راندوو ارتباط از طريق ايميل داشته باشند و تلفنى انجام ندهند. تا تاريخ راندوو به صورت ايميل برايشان ارسال شود. که اگر در ايران نيز باشند، از تاريخ راندوو خود اطلاع داشته باشند.

نحوه اخذ اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

در صورتیکه ملک در ترکیه خریداری کنید، می توانید اقامت ترکیه را بگیرید. این نوع اقامت یکساله بوده و تا زمانی که سند به نامتان باشد، می‌توانید هر سال برای تمدید اقامت ترکیه اقدام نمایید. اقامت با خرید ملک در ترکیه به صاحب سند ، همسر و فرزندان زیر 18 سال تعلق می‌گیرد.

در صورت تمدید مداوم و بدون وقفه اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه، می توانید بعد از اتمام 5 سال، برای شهروندی ترکیه درخواست دهید. و دولت موظف است درخواست شما را بررسی کند. این به معنای تایید صد در صد درخواست نمی‌باشد.

کارت اقامت دو نوع اقامت فوق کارت اقامت قرمز رنگ می‌باشد و با این کار اجازه کار در ترکیه به صورت رسمی و با بیمه را ندارید.

کارت اقامت ترکیه

صدور سند ملک بنام افراد زير ١٨ سال در تركيه

براى خريد ملک در تركيه براى افراد زير ١٨ سال، در هنگام خريد حضور والدين در ادارات تاپو الزامى مى‌باشد. خريد ملک براى افراد زير ١٨سال توسط والدين هيج منع قانونى ندارد. ملک خريدارى شده براى افراد زير ١٨سال نبايد داراى وام ،بدهى يا در رهن بانک باشد.

زیرا خلاف قانون است و طبق قانون تركيه بعد از انتقال سند بنام افراد زير ١٨سال نمى‌توانند براى ملک خريدارى شده وام دريافت كنند. زيرا افراد زير ١٨سال نمى‌توانند بدهكار گردند.

شرايط اخذ اقامت تركيه از طريق سند ملكى براى والدين و فرزندان بالاى ١٨سال

اگر يک خانواده روى يک ملک به صورت اشتراكى سند ملكى دريافت كرده باشند، مى‌توانند براى بار اول از آن سند ملكى براى اخذ اقامت تركيه هر دو فرد اقدام نمايند.

اما اگر فرزند بالاى ١٨سال براى تمديد اقامت سال دوم بخواهد همراه پدر و مادر از طريق همان سند ملكى اقدام نمايد، باید نام يكى از افراد خانواده را از سند حذف كنند. و يكى از افراد بتوانند اقامت از طريق سند ملكى دريافت نمايد.

اقامت و شهروندى فرزندان زير ١٨سال در صورت متاركه والدين

در صورتي‌كه كه والدين فرزندان زیر 18 سال، از هم جدا شده‌اند و حضانت فرزند برعهده يكى از دو والدين است، فرزند خانواده مى‌تواند براى اخذ اقامت يا شهروندى تركيه اقدام نمايد. اما مداركى دال بر موافقت كامل آن همسر كه با فرزند زندگى نمى‌كند و همچنين راى دادگاه و مدارک طلاق و ازدواج زوجين مورد نياز است.

براى اين كار بايد مدارک مربوطه در ايران تهيه شود و به تركيه آورده شود. اين مدارک شامل مدارک ازدواج و طلاق كه مى‌تواند در ايران يا در تركيه ترجمه شود. و همچنين موافقتنامه والدين مى تواند در ايران يا با حضور در تركيه در نوتر تنظيم شود.

اگر موافقتنامه در ايران تهيه شود، بهتر است به تمامى نكات مانند اقامت، شهروندى، تحصيلى و …اشاره شود. و توسط دادگاه تاييد شود. چون موافقتنامه‌هايى كه به صورت وكالت انجام مى‌گيرد، در هنگام اخذ اقامت يا شهروندى در اداره مهاجرت با مشكل مواجه مى‌شود.

نكات مهم اقامت تركيه با خريد ملک اقساطى

براى اخذ اقامت با استفاده از سند ملكى در تركيه، بايد ملك داراى سند و مسكونى باشد. اگر داراى سند باشد و سند در رهن بانک باشد، يا ايپوتيک دار باشد، مى‌توانيد با آن براى اخذ اقامت تركيه اقدام نماييد.

تنها چيزى كه براى اخذ اقامت تركيه مهم می‌باشد، اين است كه ملک شما مسكونى باشد. يعنى در سند آن عبارت (konut) و (daire) ثبت شده باشد.

داشتن اسكان يكى از علامت‌هاى مسكونى بودن ملک است. بنابراين اگر ملک خريدارى شده داراى اسكان باشد، يا در سند آن (konut)و(daire) ثبت شده باشد، با اينكه در رهن جاى ديگرى است. اما مى‌توانيد از آن ملك براى اخذ اقامت تركيه استفاده كنيد.

حضانت و ولايت فرزندان در قانون تركيه

شهروندان ايرانى كه براى اخذ اقامت اقدام مى‌نمايند، اين احتمال وجود دارد بنا به شرايطى كه دارند يكى از والدين فرزند را همراهى كنند.

براى دريافت اقامت فرزند، اداره مهاجرت موافقت نامه هر دو والدين را درخواست مى‌كند. اغلب اينگونه تصور مى‌شود كه چون در ايران ولايت با پدر است، تنها حضور پدر كافى مى‌باشد و به حضور مادر نيازى نيست.

تفاوتى‌هايى در قانون كشور تركيه و ايران وجود دارد. در ايران قانون حضانت و ولايت به صورت جداگانه مى‌باشد. ولى در قوانين تركيه قانون حضانت وجود ندارد. بنابراين در قانون تركيه و كشورهاى ديگر ولايت با پدر و مادر مى‌باشد.

ولى در ايران ولايت با پدر مى‌باشد و حضانت به واسطه دادگاه به جد پدرى يا مادر به عنوان قيم اعطا مى‌شود. چون چنين چيزى در قوانين تركيه وجود ندارد، هنگام درخواست اقامت براى فرزند در تركيه حضور والدين در اداره مهاجرت الزامى مى‌باشد.

والدين مى‌بايست از طريق دفاتر اسناد رسمى (نوتر ) در تركيه، اگر به زبان تركى تسلط نداشته باشند با حضور مترجمين رسمى در نوتر ترکیه، موافقت خود را براى سكونت يا تحصيل فرزند خود در كشور تركيه اعلام نمايند.

براى رفع اين موضوع بايد قبل از اقدام به اخذ اقامت، اطلاعات كافى در مورد موافقت نامه داشته باشند. موسسه گلوبال كادرو در اين زمينه مشاوره هاى لازم را در خصوص موافقت نامه و همراهى شما به عنوان مترجم رسمى در دفاتر اسناد رسمى تركيه كه به وسيله دارالترجمه رسمى داراى مجوز در تركيه فعاليت مى‌كنند، براى شما ارائه مى‌دهد.

 همچنين موسسه گلوبال كادرو خدماتى همچون اخذ اقامت تركيه، خدمات حقوقى فرزندان ،اخذ اقامت فرزندان و اخذ شهروندى تركيه را ارائه مى‌دهد.

ترجمه متن کامل اصلاحیه ی قانون اقامتی توریستی ترکیه مصوب (09/06/2020) خرداد 1399 (برای مشاهده متن اصلی کلیک کنید.)

براساس اصلاحیه ی ماده 9 قانون 6458 موسوم به ورود مشروط مصوبه 04/04/2013، ” اتباع خارجی که به صورت اقامت توریستی، اقامت کاری، مدت مجاز اقامت یا ویزا 90 روزه در ترکیه مانده اند ” از این پس به صورت زیر خواهد بود:

1- اگر به صورت قانونی به کشور ترکیه وارد شده و به صورت قانونی در مدت زمان معین شده از ترکیه خارج شده باشد، هیچگونه ممنوعیتی برای ورود مجدد او وجود ندارد.

2- اگر مدت زمان مجاز فرد رد شود و به اختیار خود تا 3 ماه بعد از اتمام مجاز از ترکیه خارج شود و طبق قانون 492 هنگام خروج جریمه را پرداخت نماید، ممنوعیتی برای ورود مجدد او وجود ندارد.

3- افرادی که مدت مجاز ویزا یا اقامت آن‌ها رد شده، و از طرف دولت ترکیه، برگه ترک خاک صادر شده باشد، با این برگه در مدت زمان تعیین شده از ترکیه خارج شوند، با پرداخت جریمه مربوطه ممنوعیتی برای ورود مجدد آن ها وجود ندارد.

4- افرادی که 3 ماه یا بیشتر از مدت ویزا اقامت خود، در ترکیه به صورت غیر مجاز اقامت داشته، اگر از طرف ماموران دولتی، شناسایی نشده و با اختیار خود از ترکیه به صورت قانونی با پرداخت جریمه طبق قانون 492 خارج شود، به شرح زیر ممنوعیت ورود مجدد خواهد داشت:

• مدت اقامت غیر مجاز بین 3 تا 6 ماه : یک ماه ممنوعیت ورود دارد.

• مدت اقامت غیر مجاز بین 6 ماه تا یکسال : سه ماه ممنوعیت ورود دارد.

• مدت اقامت غیر مجاز بین 1 تا 2 : یک سال ممنوعیت ورود دارد.

• مدت اقامت غیر مجاز بین 2 تا 3 : 2 سال ممنوعیت ورود دارد.

• مدت اقامت غیر مجاز بیش از 3 سال : 5 سال ممنوعیت ورود دارد.

قانون دیپورتی از ترکیه

5- اتباع خارجی در صورت اقامت غیر مجاز در ترکیه و یا افرادی که دولت برای آن‌ها برگه ترک خاک صادر کرده طبق موارد زیر بین 3 ماه تا 5 سال ممنوعیت ورود به ترکیه دارند:

• افرادی که به صورت غیر قانونی در ترکیه مانده‌اند، در صورتی‌که از طرف ماموران دولتی شناسایی نشده و با اختیار خود به صورت قانونی بدون پرداخت جریمه طبق قانون 492 از ترکیه خارج شوند.

• افرادی که 3 ماه (کمتر از 3 ماه) به صورت غیر قانونی اقامت داشته‌اند و یا برگه ترک خاک از طرف دولت ترکیه به او داده شده ولی فرد در مدت تعیین شده از ترکیه خارج نشده، و یا جریمه مدت غیر قانونی خود را طبق قانون 492 پرداخت نکرده باشد.

• افرادی که بیش از 3 ماه (کمتر از 3 ماه) به صورت غیر قانونی در ترکیه حضور داشته و یا از طرف دولت برایشان برگه ترک خاک صادر شده باشد، بعد از خروج از کشور بدون توجه به اینکه جریمه پرداخت کرده یا نکرده باشند، مشمول این قانون می‌باشند.

• افرادی که به هر دلیلی اقامت توریستی آن‌ها رد شده و یا اقامت توریستی آن‌ها ابطال شده باشد، بدون توجه به اینکه جریمه خود را هنگام خروج پرداخت کرده یا نکرده باشند، اگر در مدت تعیین شده خاک ترکیه را ترک نکنند، مشمول این قانون هستند.

• افرادی که به هر دلیلی اقامت کاری آن‌ها رد شده و یا اقامت کاری آن‌ها ابطال شده باشد، بدون توجه به اینکه جریمه خود را هنگام خروج پرداخت کرده یا نکرده باشند، اگر در مدت تعیین شده خاک ترکیه را ترک نکنند، مشمول این قانون هستند.

• افرادی که از مدت قانونی 180 روز، 90 روز خود را پر کرده باشند، طبق قانون برای گرفتن راندوو در 10 روز مهلت قانونی اقدام به گرفتن راندوو نکرده باشند، بدون توجه به پرداخت جریمه، طبق قانون 492 مشمول قانون ممنوعیت ورود به ترکیه می‌باشند.

• افرادی که مشمول احکام دادگاه‌های اداری دولت ترکیه می‌باشند، بدون در نظر گرفتن پرداخت یا عدم پرداخت جریمه

• افرادی که تحت جلب ماموران دولتی مجبور به ترک خاک ترکیه هستند، مشمول این قانون هستند. بدون توجه به پرداخت یا عدم پرداخت جریمه.

مواردی که در قسمت بالا توضیح داده شد، مدت زمان ممنوعیت ورود آن‌ها به ترکیه به شرح زیر است:

• مدت زمان اقامت غیر قانونی کمتر از 3 ماه: 3 ماه ممنوعیت ورود دارد.

• مدت زمان اقامت غیر قانونی بین 3 تا 6 ماه: 6 ماه ممنوعیت ورود دارد.

• مدت زمان اقامت غیر قانونی بین 6 ماه تا یکسال: 1سال ممنوعیت ورود دارد.

• مدت زمان اقامت غیر قانونی بین یک سال تا دو سال: 2 سال ممنوعیت ورود دارد.

• مدت زمان اقامت غیر قانونی بیش از دو سال: 5 سال ممنوعیت ورود دارد.

برای دانلود متن کامل قانون به صورت پی دی اف که از سایت اداره مهاجرت برداشته شده است، کلیک کنید.

عواقب بيش از سه سال ماندن در تركيه

افرادى كه اقامت قانونى تركيه را داشته‌اند و بعد از اتمام كارت اقامتشان اقدام به خروج از تركيه نكرده‌اند و بيش از سه سال از مدت اقامتشان در تركيه حضور داشتند، يک كد برايشان صادر مى‌شود.

عواقب اضافه ماندن، پنج سال ديپورت شدن و ممنوع الورودى به كشور تركيه است. حتى اگر يك روز كمتر از سه سال در تركيه حضور داشته باشيد، از اين كد در امان خواهيد بود.

بنابراين شما نبايد بيش از سه سال در تركيه غيرقانونى حضور داشته باشيد. چون براى شما كد صادر مى‌شود. و به مدت ٥ سال ديپورت و ممنوع الورود خواهيد شد.

شرايط خروج از تركيه پيش از اعلام نتيجه اقامت

همانطور كه قبلا هم بیان کرده ایم اتباع خارجى كه قصد اقامت در كشور تركيه را دارند مى توانند انواع اقامت توريستى ،خريد ملك ،دانشجويى و غيره درخواست دهند .براساس اين براى درخواست اقامت تركيه شرايط و قوانينى وجود دارد كه بايد به آن توجه كنيد تا با مشكل مواجه نشويد .اتباع خارجى هنگام اخذ اقامت و راندوودر مدت زمانى كه درخواست داده اند نبايد خاك تركيه را ترك كنند اين كار باعث مى شود كه درخواست اقامتشان رد شود از اين رو افراد بايد مواردى مانند امكان خروج از تركيه در مدت زمانى كه منتظر درخواست از اداره مهاجرت هستند را در نظر داشته باشند .

اگر افراد بخواهند بنا به دلايلى قبل از اعلام نتيجه درخواست اقامت خاك تركيه را ترك كنند به صورت قانونى مى توانند بدون هيج محدوديتى در تركيه خروج و ورود داشته باشند اما بعد از درخواست اگر خاك تركيه را ترك كنند درخواستشان رد مى شود. دلیل آن هم این است که وقتى فرد درخواست اقامت میدهد به این معنی است که می خواهد در ترکیه بماند و وقتی خارج میشود با نیت وی برای ماندن بیشتر منافات دارد لذا اگر ضروريتى براى خروج ندارند بهتر است تا دريافت كارت اقامت از تركيه خارج نشوند.

شرايط خروج از تركيه در فاصله زمان راندوو و دريافت اقامت صادر شده به اين صورت است كه اگر اتباع خارجى اعتبار کارت اقامت یا ۹۰ روز توریستی شان به اتمام رسيده باشد مى توانند پس از ١٥روز از راندوو و صدور كارت اقامت از تركيه خارج شوند به شرطی که مداركى كه در روز مصاحبه از اداره مهاجرت دريافت كرده اند مدرک اقامت موقت عکسدار و داراى مهر و امضا باشد و تا زمان دريافت كارت اقامت آن ها را نزد خود نگه دارند با در دست داشتن اين مدرک میتوانند قبل از دریافت کارت اقامت به ترکیه ورود خروج داشته باشند.

شرايط خروج از تركيه در صورت تعيين وقت راندوو با وجود اعتبار ويزا امكان پذير نيست در اين صورت راندوو باطل مى شود بعضا توصيه مى شود كه زمان راندوو را تغيير دهيد و جلو بندازيد اما اين كار باعث رد شدن اقامتتان مى شود در صورتيكه قبل از دريافت مدارك يا پس از تعيين تاريخ راندوو خاك تركيه را ترك كنيد درخواستتان ابطال مى شود و تا شش ماه امكان درخواست از همان نوع اقامت را نخواهيد داشت

محدوديت هاى اقامتى در فاتيح و اسنيورت استانبول

براساس قانون شماره ٦٥٥٨ اقامتى تركيه، در خصوص دو منطقه فاتيح و اسنيورت است. دولت تركيه در مورد اقامت‌هاى توريستى سختگيرانه عمل مى‌كند و محدوديت‌هايى كه در سال ٢٠٢٠ براى استانبول اعمال كرده بود، در حال اجرا هستند.

بندهاى مختلفی را بعد از اين سختگيری‌ها شروع خواهد كرد و شيوع ويروس كرونا باعث شد اين سختگيرى‌ها اعمال نشود. ولى با پايان شرايط كرونايى احتمال شروع مجددا سختگيرى‌ها وجود دارد.

در شرايط جديدى كه بوجود آمده، خريد ملک با هر مبلغى مطمئن‌ترين راه براى اخذ اقامت تركيه است. اما در مورد منطقه‌هاى اسنيورت و فاتيح به دليل ازدحام اتباع خارجى در اين دو منطقه و تامين امنيت در اين مناطق به دليل چند مليت بودن، مشكلاتى براى دولت استانبول بوجود آورده است.

به همين خاطر دولت تركيه در اين منطقه محدوديت‌هایی را به اجرا درآورده است اما تنها به اين دو منطقه محدود نمى‌شود و در آينده مناطق ديگرى نيز همانند اين منطقه‌ها شامل محدوديت‌ها خواهند شد.

در حال حاضر در كل شهر استانبول افرادى كه از استانبول اقدام به تمديد اقامت خود مى‌نمايند، باتوجه به اينكه اعلام شده به دليل شرايط كرونايى اقامت‌ها تمديد مى‌شود و فعلا محدوديت وجود ندارد.

با اين حال از ١٠پرونده يک پرونده تاييد مى‌شود. توصيه ما اين است كه از استانبول براى تمديد اقامت اقدام نكنيد. مگر اينكه از طريق خريد ملک اقدام نمايد.

تمدید اقامت از فاتیح و اسنیورت

چگونگی تمديد اقامت تركيه در سال ٢٠٢١

افراد دانشجو در هر منطقى از استانبول كه ساكن باشند، اقامت آنها صادر و تمديد مى‌شود. افرادى كه در منطقه اسنيورت ملكى خريدارى كرده‌اند، يا قصد خريد ملک زير ٢٥٠ هزار دلارى در اين منطقه دارند، احتمال اخذ اقامت تركيه براى اين افراد وجود دارد و هيج محدوديتى اعمال نشده است.

تنها افرادى كه از طريق اجاره نامه در منطقه اسنيورت اقدام به اخذ اقامت تركيه مى‌كنند، دچار مشكل مى‌شوند. افرادى كه قبل از اين اقامت تركيه دريافت كرده اند، اقامتشان باطل نمى‌شود. ولى براى بار دوم اگر بخواهند اقامت را تمديد كنند، همانطور كه در بالا اشاره كرديم در كل استانبول تمديد اقامت انجام نمى‌شود.
فقط افرادى كه براى اولين بار براى سال اول اقدام به اخذ اقامت تركيه مى‌كنند، انجام مى‌شود.

در منطقه اسنيورت براى سال اول نيز اخذ اقامت تركيه از طریق اجاره ملک انجام نمى‌شود. افرادى كه از طريق اجاره نامه براى بار اول در منطقه اسنيورت اقدام به اخذ اقامت تركيه نمايند، اقامتشان رد مى‌شود.

ولى با خريد ملک در اين منطقه براى اخذ اقامت تركيه هيچ مشكلى وجود ندارد و براحتى مى‌توانند اقامت تركيه را دريافت نمايند.

در مورد منطقه فاتيح با خريد ملک‌هاى زير ٢٥٠ هزار دلار اقامت تركيه اخذ نمى‌شود. اگر افراد قبل از اعمال اين محدوديت‌ها ملكى را در اين منطقه خريدارى كرده باشند، و اقامت تركيه را دريافت كرده باشند، مى توانند مجددا اين اقامت را تمديد نمايند.

در مورد منطقه فاتيح افرادى كه مى‌خواهند از اين به بعد در اين منطقه خريد ملک زير ٢٥٠ هزار دلارى انجام دهند، براى بار اول نيز درخواست اقامت آنها رد مى‌شود. اگر بالاى ٢٥٠ هزار دلار خريد ملک در اين منطقه انجام شود، مى‌توانند اقدام به اخذ شهروندى تركيه نمايند.

آخرین تغييرات قانونی اقامت تركيه از طريق خريد ملک در ترکیه

اين روزها اخبارى در رابطه با خريد ملک در تركيه منتشر شده است كه مى‌گويد با خريد ملک زير ٣٠٠ هزار لير امكان دريافت اقامت تركيه وجود ندارد. اما اين اطلاعات صحت ندارد و شايعه‌اى بيش نيستند.

درحال حاضر هيج يک از شهرهاى تركيه داراى هيج محدوديتی در قيمت خريد ملک براى اخذ اقامت نمى‌باشند. شما با خريد ملک بدون در نظر گرفتن قيمت آن پس از دريافت سند ملكى، قادر به اخذ اقامت تركيه هستيد.

در رابطه با خانواده‌ها اگر شما درصدى از ملک را به نام اعضاى خانواده خود كنيد، در هنگام اخذ اقامت تركيه افسر پرونده مى‌داند كه شما با هدف اخذ اقامت اقدام به خريد ملک نكرده‌ايد و خريد و فروش آن به دليل اسامى كه در سند قيد شده است آسان نيست.

باتوجه به اطلاعاتى كه در مورد محدوديت‌هاى منطقه‌هاى اسنيورت و فاتيح اعلام شد، همچنان اين محدوديت‌ها وجود دارند. توصيه مى‌شود فعلا از منطقه فاتيح اقدام به اخذ اقامت از طريق خريد ملک نكنيد. اما منطقه‌ى اسنيورت بلامانع است و افرادى كه قصد اقامت با خريد ملک در اين منطقه را دارند، مى‌توانند اقدام كنند.

اضافه شدن امكان تحويل كارت اقامت به بستگان در بروز رسانى اداره مهاجرت

با فرا رسيدن سال نو ميلادى اداره مهاجرت تركيه (گوچ ادارسى) وب سايت خود را بروزرسانى كرد. امكانات جديدترى را به آن اضافه كرد. همانطور كه اطلاع داريد زمانى كه درخواست كارت اقامت مى‌داديد در هنگام ارسال كارت اقامت حضور فرد متقاضى براى تحويل كارت اقامت خود الزامى بود. و در غير اين صورت كارت اقامت به اداره پست منطقه ارسال مى‌شد.

با بروز رسانى سايت اداره مهاجرت اين امكان اضافه شده است كه شما بتوانيد از طريق وكيل قانونى يا نشانى يكى از بستگان درجه يک خود را در سايت درج كنيد تا آن فرد بتواند كارت شما را دريافت كند. علاوه بر اين امكان، امكان ديگرى در خصوص كراپ كردن عكس كه بيومتريک بودن آن الزامى بود، و شما با اديت عكس و آپلود آن در سايت با مشكل مواجه مى‌شديد.

اين بروز رسانى جديد اين امكان را در اختيار شما مى‌گذارد كه در خود سايت بتوانيد عكس خود را تغيير بدهيد. و عكس دلخواه خود را در سايت قرار دهيد.

تبديل اقامت توريستى به اقامت كارى ترکیه، مدارک لازم و نحوه اقدام

همانطور كه قبلا هم گفته شده،يكى از راه‌ها براى زندگى و اقامت در تركيه دريافت اجازه كار است.

اجازه كار به دو روش انجام مى‌شود: اقدام از داخل تركيه و يا از خارج تركيه. براى اقدام از داخل تركيه بايد اول اقامت توريستى (موقت) دريافت كنيد. براى دريافت اجازه كار از داخل تركيه كارت اقامت الزامى مى‌باشد.

تبدیل اقامت توریستی به اقامت کاری ترکیه

تبديل اقامت توريستى به اقامت كارى

اين امكان وجود دارد كه شما تركيه را براى زندگى خود انتخاب كنيد، ولى بعد از مدت زمانى بخواهيد كه در اين كشور مشغول به كار شويد و شركتى را پيدا كنيد كه شما را استخدام كند. در این صورت بايد اجازه كار دريافت كنيد.

كه شما نياز به كارت اقامت توریستی معتبر داريد. و حداقل تا يک روز قبل از اتمام انقضا كارت مى توانيد اقدام به اجازه كاركنيد.

اقامت کاری ترکیه

نحوه اقدام اقامت كارى ترکیه

اقدام به اجازه كار توسط شركت و كارفرما انجام مى‌گيرد و شما نمى‌توانيد مستقيم درخواست اجازه كار دهيد. درخواست كار از سوى كارفرما به وزارت كار تركيه ارسال مى‌شود و وزارت كار بعد از بررسى‌هاى لازمه با درخواست كار موافقت مى‌كند و يا درصورت نقص مدارک يا عدم تاييد فرد درخواست رد مى‌شود.

تبديل اقامت كارى به اقامت كار در منزل

افرادى كه از طريق كار و فعاليت در شركت، اقامت كارى تركيه را دريافت كرده‌اند و شركت (كارفرما) اقدام به تمديد مجدد اقامت كارى فرد را نمى‌كند، فرد مستقيما نمى‌تواند اقامت كارى شركتى را به اقامت كارى در منزل تبديل كند.

چون رديف شغلى مد نظر در شركت‌ها بالاتر از كار در منزل است. بنابراين بايد ابتدا اقامت كارى را به اقامت توريستى تبديل كنند. و بعد اقدام به اخذ اقامت كار در منزل نمايند.

تبديل اقامت كارى به اقامت توريستى

افرادى كه اقامت كارى داشتند، به دليل عدم تمديد مجدد اقامت كارى توسط كارفرما، مى‌توانند اقامت كارى خود را به اقامت توريستى تبديل كنند.

تنها ده روز فرصت دارند بعد از اتمام يا ابطال اقامت كارى، درخواست اقامت توريستى نمايند و شرط لازم براى دريافت اقامت توريستى اين است كه در يكسال گذشته اقامت توريستى دريافت نكرده باشند.

نکته‌ای در مورد اخذ شهروندى ترکیه از طريق اقامت كاری

افرادى كه در تركيه به عنوان معلم فعاليت مى‌كنند و اجازه كار دريافت كرده‌اند، بايد توجه داشته باشند در تركيه مدارسى وجود دارند كه براى سال تحصيلى براى كارمندان خارجى خود اجازه كار دريافت مى‌كنند و بيمه براى آنها رد مى‌كنند. در طول تابستان و تعطيلات ترجيح مى‌دهند اين كار را انجام ندهند.

این افراد در هنگام اخذ شهروندى تركيه با مشكل مواجه مى‌شوند. و از آنجا كه توسط خود فرد به صورت صورى واريز حقوق و كسر بيمه از طريق اين موسسات امكان پذير نيست، در طول تابستان بيمه رد نمى‌كنند. به همين علت افراد در اخذ شهروندى تركيه بعد از ٥ سال به دليل قطع شدن بيمه با مشكل مواجه مى‌شوند.

در اينجا راه حلى براى اين موضوع وجود دارد. اتباع خارجى اگر قبل از اتمام ٩ ماه تحصيلى در مدرسه اى كه فعاليت مى‌كنند، شركتى را پيدا كنند كه با موافقت مدرسه برايشان ٣ ماه بيمه رد كند، و انتقال اين فرد به آن شركت را تاييد كند، و سه ماه تابستان را فرد در اين شركت به صورت صورى فعاليت داشته باشد و بعد از اتمام تابستان مجددا با انتقال فرد به مدرسه سابق موافقت كنند.

9 ماه سال بعد را با مدرسه ادامه دهند و هر سال اين انتقال را انجام دهند. SGK يا بيمه رسمى داخل تركيه فرد قطع نخواهد شد. و به دليل استمرار سال‌هاى متمادى براى اخذ شهروندى فرد بعد از ٥ سال مى‌تواند اقدام به اخذ شهروندى تركيه از طریق اجازه کار نمايد.

پاسخ به سوالات متداول

1- افرادى كه اقدام به دريافت راندوو براى اخذ اقامت كرده‌اند، و از كشور تركيه خارج شده‌اند، و مدارک خود را پستى ارسال كرده اند، اقامت آن‌ها به چه صورت خواهد شد؟

اگر براى اولين بار (سال اول) اقدام به دريافت اقامت توريستى مى‌كنيد، مى‌توانيد از طريق اجاره نامه اقامت دريافت كنيد. اما اگر براى بار دوم يا سوم باشد، بايد از طريق خريد ملک اقدام به تمدید اقامت كنيد.

در هنگام دريافت راندوو بايد توجه داشته باشيد كه از داخل تركيه اقدام كنيد. چون هنگام مصاحبه در اداره مهاجرت افسر اداره مهاجرت پاسپورت و مهر ورود شما به كشور تركيه را چک مى‌كند و مهر آخرين ورود به تركيه نيز از سيستم قابل مشاهده است. و اگر شما از خارج از تركيه اقدام به دريافت راندوو كرده باشيد، قابل قبول نيست. و اقامت شما رد مى‌شود.

چون زمان دريافت راندوو بايد در تركيه حضور داشته باشيد. در غير اين صورت هزينه‌هايى كه براى بيمه و ماليات پرداخت كرده‌ايد، از بين مى‌رود. بنابراين توصيه مى‌شود كه بعد از ورود به تركيه اقدام به دريافت راندوو نماييد.

2- افرادى كه اقامت موقت (توريستى) دارندبراى تبديل اقامت موقت به اقامت كارى ترکیه، آيا نياز است شش ماه قبل از اتمام اقامت موقت اقدام نمايند؟

طبق قانون برای تبدیل اقامت توریستی به اقامت کاری باید کارت توریستی که صادر می‌شود، اعتبار بیشتر از 6 ماه داشته باشد. افرادى كه اقامت موقت دارند، و مى‌خواهند اقامت موقتشان را به اقامت كارى تبديل كنند، حتى يک روز مانده با اتمام كارت اقامت موقت مى‌توانند درخواست اقامت کاری ترکیه نمايند.

ولى بهتر است چند ماه (دوماه) قبل از اتمام كارت اقامت موقت اقدام نمايند. تا در اين مدت زمان فرصتى داشته باشند که اگر دولت تركيه درخواست اقامت كاريشان را رد كند، بتوانند قبل از اتمام مدت زمان مقرر از روش‌هاى ديگرى براى اخذ اقامت اقدام نمايند.

3- افرادى كه درخواست راندوو كرده‌اند، و نمى‌توانند در تاريخ راندوو به اداره مهاجرت مراجعه كنند چكار بايد بكنند؟

افرادى كه درخواست راندوو كرده اند، و چند روزى از اتمام ٩٠ روزشان كه در تركيه هستند باقى مانده است و مى‌خواهند خاك تركيه را ترك كنند، بهتر است راندوو را ابطال كنند و قبل از اتمام ٩٠ روزشان از تركيه خارج شوند تا بعدا بتوانند وارد خاك تركيه شوند. و مجددا درخواست راندوو دهند.

درصورتى كه ٩٠ روزشان در تركيه تمام شود، در هنگام خارج شدن نمى‌توانند به مدت سه ماه وارد خاک تركيه شوند. اگر راندوو ابطال نشود و در صورت عدم مراجعه به اداره مهاجرت در تاريخ مشخص شده تا شش ماه نمى‌توانند درخواست راندوو نمايند.

4- آيا افرادى كه براى دريافت اقامت توريستى راندوو مى‌گيرند و از كشور تركيه خارج مى‌شوند، راندوو آن‌ها ابطال مى شود يا نه؟

اساسا زماني‌كه كه شما درخواست راندوو (وقت مصاحبه) مى‌نماييد، نبايد از تركيه خارج شويد. يا در صورتی‌که به هر دلیلی در زمان مقرری که اداره مهاجرت ترکیه تعيين کرده است، در تركيه نباشيد، يا نتوانسته باشید در آن زمان در اداره مهاجرت حضور داشته باشید، عدم مراجعه شما به معناى ابطال راندوو مى‌باشد.

در صورتى كه بخواهيد مجددا اقدام به راندوو كنيد، تا شش ماه نمى توانيد درخواست مجدد نماييد.

5- اگر در ايران بمانم و از حق اقامتم استفاده نكنم آيا بعدا مى‌توانم استفاده كنم آيا اقامت باطل مى‌شود؟

افرادى كه اقامت كشور تركيه را دريافت كردند و دولت تركيه اجازه اقامت را براى فرد صادر كرده است، بنا به دلايلى اگر فرد از كشور تركيه خارج شود و در داخل كشور تركيه نباشند، و از اقامت خود استفاده نكند، اقامت موقت اين فرد به چه صورت خواهد بود؟

اقامت فرد باطل نمى‌شود. چون دولت تركيه اجازه اقامت را در كشور خود براى اين فرد صادر كرده است. اگر خارج يا داخل كشور تركيه باشد، اقامت موقت ابطال نمى‌شود و هيج تبعاتى ندارد.

اجازه کار یا اقامت کاری در ترکیه مزایای آن

اقامت کاری یا همان اجازه کار در ترکیه به چه معناست ؟ آیا می توان بدون اجازه کار در ترکیه شاغل شد ؟( با ویدئو )
– شرایط داشتن اجازه کار و انواع آن و نحوه اخذ اقامت کاری در ترکیه
– آیا با داشتن اقامت توریستی می توان اجازه کار گرفت ؟
– مزایای اقامت کاری در ترکیه و اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه بعد از 5 سال
– خدمات گلوبال کادرو در راستای اقامت کاری و اجازه کار در ترکیه
– شرایط اخذ اقامت کاری با ثبت شرکت در ترکیه

انواع مدارس در ترکیه و تحصیل فرزندان برای ایرانیان در ترکیه

 – مدارس ایرانی ، مقاطع تحصیلی ، نظام آموزشی و نحوه اقدام برای ثبت نام فرزندان
–  آیا امکان تحصیل ایرانیان در مدارس دولتی ترکیه وجود دارد و برای اقدام چه باید کرد ؟

مشکل دیپورت و جریمه اقامت غیرمجاز در ترکیه و روشهای جلوگیری یا رفع دیپورت در ترکیه

جریمه اقامت غیر مجاز در ترکیه ، نحوه محاسبه ، و تبعات عدم پرداخت

انواع اقامت و نحوه اخذ آن از طریق موسسه بین المللی گلوبال کادرو استانبول

– قوانین اداره مهاجرت جهت اخذ اقامت برای ایرانیان در ترکیه
– شرایط اخذ اقامت توریستی برای ایرانیان، نحوه اقدام ، هزینه ها و امتیازات آن
– کدام نوع از اقامت ترکیه منجر به اقامت دائم و کدام نوع منجر به اخذ شهروندی ترکیه میشود ؟
–  جهت اشتغال در ترکیه کدام مشاغل نیاز به اخذ اجازه کار دارند ؟ ( با ویدئو )
– انواع اقامت کاری ( اجازه کار ) در ترکیه ، روش های اخذ ، هزینه ها ، امتیازات و خدمات گلوبال کادرو
– اقامت از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه 

موارد مهم، پرسش‌های متداول و جزئیات مربوط به راندوو و اخذ اقامت توریستی در ترکیه

انواع اقامت ترکیه در یک نگاه کلی .کدام اقامت برای شما مناسبتر است ؟( با ویدئو )
– اقامت توریستی ترکیه چیست و چه مزایایی دارد؟ چگونه می توان اقامت توریستی در ترکیه گرفت؟
– مدارک لازم و اولین قدم جهت اخذ اقامت در ترکیه چیست و به چه صورت باید اقدام نمود ؟
– مدت اعتبار اقامت توریستی و نحوه و مراحل تمدید آن
– اجازه ورود مشروط و استفاده از قانون وی 84 برای کسانی که بیش از حد مجاز در ترکیه مانده اند

تبدیل اقامت توریستی به کاری در ترکیه جهت اخذ شهروندی ترکیه بعد از ۵ سال

– زمان اقدام تبدیل اقامت توریستی به اقامت کاری ، مدارک لازم و نحوه اقدام
– انواع ، مدت اعتبار و نحوه تمدید اقامت کاری در ترکیه
– آیا لازم است برای تبدیل اقامت توریستی به اقامت کاری از ترکیه خارج شوم ؟
– تبدیل اقامت توریستی به اقامت کاری کار در منزل و استفاده از مزایا آن چگونه است؟(بخش اول)
– آیا قبل از اتمام مدت اقامت کاری می توان به اقامت توریستی تبدیل کرد ؟

تغيير قانون جديد تركيه

طبق قانون جديد تركيه همانطور كه گفته شد شهروندى تركيه از طريق سرمايه گذارى در تركيه از ٢٥٠هزار دلار به چهارصد هزار دلار تغيير يافت. براى اخذ شهروندى تركيه از طريق سرمايه گذارى روش‌هاى مختلفى مانند راه اندازى كسب و كار، كارآفرينى،اشتغال زايى، سپرده گذارى بانكى و خريد اوراق وجود دارند كه طبق قانون جديد تركيه نحوه سرمايه گذارى از اين روش‌ها نيز تغيير خواهد كرد. دولت تركيه تصميم‌هاى جديدى را براى اخذ شهروندى اتباع خارجى در نظر گرفته است.

انواع كارت اقامت در تركيه

١)كارت صورتى

متداول‌ترين نوع كارت اقامت در تركيه كارت صورتى رنگ مى‌باشد اين نوع كارت به كيمليك معروف است داراى اقامت كوتاه مدت يكساله مى‌باشد اين نوع كارت با اجاره خانه يا خريد ملك به شخص داده مى‌شود. براى خريد ملك در صورت تمديد بعد از پنج سال به شهروندى تركيه منجر مى‌شود.

٢)كارت دانشجويى

اين نوع كارت همان طور كه از اسمش پيداست براى دانشجويان صادر مى‌شود. كارت كيمليك دانشجويى به متظور سهولت متقاضيان در همان ابتدا به ميزان سال‌هاى تحصيليشان صادر مى‌شود براى مثال متقاضيان كارشناسى اگر مدت زمان تحصيلشان ٤سال برآورد شود كيمليك ٤ساله براى دانشجويان صادر مى‌شود.

٣)كارت آبى

اين نوع كارت كه به كارت چاليشما ايزينى معروف است براى افرادى كه در تركيه مشغول به فعاليت هستند صادر مى شود افراد با دريافت اين نوع كارت و تمديد آن بعد از پنج سال مى‌توانند درخواست شهروندى تركيه نمايند.

٤)كارت توركواز

اين كارت يكى از جديدترين نوع اقامت مى‌باشد اين كارت به دارندگان مقام باشگاهى يا نخبگان داده مى‌شود براى دريافت اين نوع كارت افراد بايد از طريق شركت يا باشگاه اى اقدام نمايند كه مشغول به فعاليت هستند.

٥)كارت پناهنده

كارت كيمليك پناهنده يا( mültec kimliği) محصوص كسانى است كه به هر دليلى به كشور تركيه پناه آورده‌اند با اين نوع كارت نه مى‌توان اقدام به تحصيل كرد نه تبديل به كارت توريستى يا اقامت كارى كرد.