وبلاگ

داده های اقتصادی اقتصاد کلان ترکیه

Rate this post

اقتصاد در کشور ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و صنایع مدرن است. تولیدات کشاورزی کشور ترکیه در سال 2005 رتبه هفتم جهان را داشت و در سال 2006 باعث اشتغال 11.2 درصد مردم ترکیه شد.

سازمان سیا ترکیه را در رده کشورهای توسعه یافته قرار داده است. ترکیه به عنوان یک کشور تازه صنعتی شده جز 20 کشور صنعتی جهان است.

رشد اقتصادی کشور ترکیه از سال 2000 چشمگیر بوده و اقتصاد کلان ثابتی را داشته.

کشور ترکیه در نتیجه ی اشتغال زایی و افزایش درآمد به یک کشور با درآمد متوسط رو به بالا تبدیل شده است و متوسط فقر در این کشور بین سال های 2002 تا 2012 به نصف کاهش یافته است.

اقتصاد کلان ترکیه بعد از سال 2012

تحولاتی که بعد از سال 2012 رخ داد باعث طرح موضوع جدیدی شد که آیا ترکیه ظرفیت لازم برای حفظ و ادامه پیشرفت اقتصادی را دارد؟

رشد اقتصادی در این کشور کند شده بود، بیکاری رو به افزایش بود و دستاوردهای اقتصاد کلان با مشکل روبه رو شده بود.

همچنین ورود 3 میلیون پناهنده سوری در سال های 2015-2017 باعث افزایش نیازهای جدیدی در زمینه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به خصوص در شهرهایی که پناهندگان بودند، شد.

تحولات سیاسی در سال های 2015 و 2017 نظیر: انتخابات ماه ژوئن و نوامبر سال 2015، تغییر در کابینه در ماه مه سال 2017 و کودتای نظامی در ماه جولای 2017 بر روی حرکت اصلاحی دولت تاثیر گذاشت.

در این میان چند حمله تروریستی نیز رخ داد که باعث کاهش صنعت گردشگری و سرمایه گذاری خارجی شد. که نتیجه همه اینها کاهش رشد اقتصادی ترکیه بود.

از سال 2017 به بعد رشد اقتصادی کشور ترکیه رو به پیشرفت بوده به طوریکه طبق آمار به دست آمده رشد اقتصادی این کشور در سال 2017 به 11 درصد رسید.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ترکیه روند اقتصادی خوبی دارد. و با افزایش روابط سیاسی اقتصادی خود با سایر کشورها، جز 20 قدرت برتر اقتصادی جهان قرار گرفته است. تحلیلگران سیاسی معتقدند اگر دخالت های ترکیه در منطقه ادامه یابد، ممکن است به روند رشد اقتصادی ترکیه آسیب وارد کند.

گلوبال کادرو موسسه بین المللی متخصص در امور مهاجرتی و کار و اقامت و تحصیل در ترکیه است برای ارتباط با امور مشتریان گلوبال کادرو و درخواست بررسی شرایط اگر تلگرام روی سیستم شما نصب است می توانید همین الان اینجا کلیک کرده و درخواست بررسی شرایط نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *