وبلاگ

ازدواج سفید در ترکیه

عوامل ازدواج سفید در ترکیه کدامند
4.6/5 - (7 امتیاز)

در این مطلب درمورد ازدواج سفید در ترکیه توضیح می‌دهیم. اما آیا می‌دانید این نوع ازدواج به چه معناست؟ چطور صورت می‌گیرد؟ در ترکیه این سبک ازدواج مرسوم است یا خیر؟

پایه ریزی ازدواج سفید برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا و زیر پرچم جنبشی به نام آزادی زنان صورت گرفته‌است. هدف از برگزاری این جنبش آزادی زنان این بود که توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و … کشور انجام بگیرد و مفهوم عدالت در همه ابعاد برای زنان تحقق یابد.

وضعیت ازدواج در ترکیه چگونه است؟

سنت ازدواج و روابط دو جنس در کشور ترکیه به شکل قابل توجهی تغییر کرده‌است. علت این امر این است که تحولات اجتماعی و فرهنگی بسیار و برخی مشکلات اقتصادی در این کشور رخ داده‌است.

در گذر زمان آمار ازدواج‌های ثبت شده در ترکیه کاهش یافته و سن ازدواج جوانان بالا رفته و همین مسئله باعث شده که آن‌ها به ازدواج سفید روی بیاورند. این کار تغییرات جمعیت را در پی دارد که موجب نگرانی مسئولین ترکیه نیز شده‌است.

در شهرهای ترکیه آمار ازدواج به چه صورتی است؟

فرهنگ غالب و سبک زندگی پذیرفته در بسیاری از استان‌های شرق، جنوب و استان‌های آناتولی و حاشیه دریای سیاه، بر اساس سنت اسلامی و قومی می‌باشد و از آن‌ها الهام گرفته شده‌است. در این مناطق معمولا ازدواج جوانان در سن معقول ۱۸ تا ۲۵ سال انجام می‌شود. اما وضعیتی که در استان‌های غربی ترکیه وجود دارد متفاوت از این بخش است.

قانون مهریه در ترکیه

این تفاوت در استان‌هایی همچون ازمیر، آنتالیا، استانبول و آنکارا بیشتر احساس می‌شود. به دلیل این که رنگ و جلوه‌ای که از مدرنیته و سبک زندگی غربی در آن‌ها وجود دارد، بیشتر است. آن‌ها مثل گذشته به ازدواج مانند یک مفهوم اجتماعی و دینی مقدس نگاه نمی‌کنند. از طرفی در دیدگاه آن‌ها تشکیل خانواده نیز به این معنا نیست که مجموعه‌ای از مقررات و نگرش‌های اخلاقی و تربیتی مورد ارزیابی جوانان و خانواده‌ها تلقی شود.

این موضوع به ویژه در کلانشهر استانبول زیاد دیده می‌شود که دارای حدود ۱۴ میلیون نفر جمعیت می‌باشد. بخش قابل توجهی از جوانان و میانسالان، تمایلی به ازدواج رسمی و دینی ندارند. آن‌ها عمدتا یکی از سه سبک زندگی زیر را بر می‌گزینند:

ازدواج سفید در ترکیه و زندگی زیر یک سقف بدون تعهدات مرسوم ازدواج اسلامی

روابط آزاد مقطعی

زندگی در تنهایی و بدون ارتباط با جنس مخالف

ازدواج-سفید-در-ترکیه

 عوامل ازدواج سفید در ترکیه کدامند؟

از دلایلی که باعث می‌شود جوانان و میانسالان به این نوع ازدواج تشویق و ترغیب شوند می‌توان به از بین رفتن حساسیت تعداد زیادی از خانواده‌ها نسبت به موضوع ازدواج فرزندانشان به طرز قابل توجهی و همچنین سازش و کوتاه آمدن روابط خارج از چارچوب ازدواج آن‌ها اشاره کرد.

از دلایل  دیگر ازدواج سفید مسائل اقتصادی همچون بیکاری، گرانی و افزایش قابل توجه هزینه‌های زندگی است که این مورد از عوامل مهم بالا رفتن سن ازدواج نیز است.

ازدواج در ترکیه برای ایرانیان

از طرفی سلبریتی‌ها و هنرمندان مشهور و ثروتمند و محبوب به عنوان الگوهای جوانان ترکیه شناخته می‌شوند. آن‌ها به ازدواج رسمی و تعهد به خانواده زیاد معتقد نیستند و روابط گذرا و مقطعی آنان همواره زبان زد عام و خاص است.

یکی دیگر از عواملی که به افزایش این نوع ازدواج کمک می‌کند، رسانه می‌باشد. اگر توجه کنید در بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه داخل سریال‌ها و برنامه‌هایشان، افرادی را مشاهده می‌کنید که ازدواج سفید را انجام داده‌اند و با وجود روابط آزاد و بدون هیچ قید و بندی زندگی می‌کنند.

عواملی که ذکر شد به اضافه برخی متغیرهای دیگر، باعث شده که سن ازدواج در ترکیه بالا برود. انتخاب سبک ازدواج غیر دینی سفید توسط جمعیت زیادی از جوانان، به ویژه جوانان دانشجو و مهاجرین به کلانشهرها، انتخاب می‌شود.

سخن آخر

در این مقاله درمورد ازدواج سفید در ترکیه  و نکات مربوطه توضیح دادیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتر در رابطه با مهاجرت، اقامت و .‌.. در ترکیه احتیاج دارید می‌توانید به سایت موسسه بین المللی گلوبال کادرو مراجعه نمایید. موسسه بین المللی گلوبال کادرو، یک موسسه خصوصی می‌باشد که شعبه‌های آن در داخل و خارج ترکیه به صورت رسمی و با مجوز ثبت شده نزد دولت ترکیه مشغول به کار هستند.

این موسسه برای ارائه کلیه خدمات به شما برای انواع قراردادها آماده است. هزینه‌ای که برای خدمات دریافت می‌گردد، استاندارد است و با توجه به نوع خدمات مشخص می‌شود. این هزینه‌ها را کارشناس مسئول تعیین شده از طرف موسسه برای هر موضوع به صورت رسمی به شما اعلام می‌کند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *