وبلاگ

چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست؟

Rate this post

شاید اگر شما هم اسم کشور ترکیه را بشنوید اولین شهری که از این کشور به خاطرتان می‌آید استانبول باشد و بعد شهرهای دیگر و پایتخت ترکیه. بله! شاید جالب باشد بدانید که استانبول با تمام شهرت و محبوبیتی که میان مردم کشورهای مختلف در دنیا دارد اما پایتخت رسمی ترکیه نیست. بلکه به عنوان پایتخت گردشگری این کشور محصوب می‌شود. اما سوالی که گلوبال کادر می‌خواهد جواب آن را به شما بدهد این است که چرا استانبول پایتخت کشور ترکیه نیست؟ با ما همراه باشید.

استانبول شهر جاذبه‌ها

مطمئنا شما نام استانبول را از دوستان و اطرافیان خود شنیده، تصاویر این شهر را دیده و یا حتی به آن سفر کرده‌اید. از این رو حتما نام و یا خاطره آن در یادتان خواهد ماند چرا که استانبول یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبا در دنیاست که سالیانه بسیاری از مردم به آن سفر می‌کنند.

استانبول گردى آشنایی با محله بومونتى و کورتولوش

جاذبه‌هایی بسیاری همچون کافه‌ها و چایخانه‌های قدیمی، خانه‌های قدیمی با معماری خاص این کشور، مساجد، دریا، کنسرت‌ها و فرهنگ مردمی که مطمئنا تا مدت‌ها مجذوب مهمان نوازی و زبان آنها خواهید بود. اینها همه جاذبه‌هایی هستند که ترکیه و به خصوص شهر استانبول را در بین گردشگران بسیار محبوب کرده است. این شهر همچنین پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه نیز به حساب می‌آید چرا که جمعیتی بالغ بر 15 میلیون نفر را در خود جای داده است. اما با در نظر گرفتن تمام اینها همچنان استانبول پایتخت ترکیه نیست. البته امروزه این شهر به عنوان پایتخت پردشگری کشور محسوب می‌شود و در طول تاریخ به مدت 6 قرن به عنوان پایتخت سیاسی آن نیز بوده است که یکی از دلایل آن وجود ساختمان‌های تاریخیو کاخ‌های فراوان است. اما آنکارا پایتخت فعلی ترکیه است که شاید کمتر به یاد آن بیفتیم. اما سوال اصلی این است که، چرا؟

پایتخت-ترکیه

آنکارا در برابر استانبول

اگر به استانبول سفر کرده باشید و یا عکس‌های این کشور را ببینید متوجه قدمت این شهر خواهید شد. چرا که این شهر بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده است. اما در عوض پایتخت کشور، آنکارا، شهری بسیاری مدرن است با ساختمان‌های اداری و وزارت‌ خانه‌هایی که تا آسمان رفته‌اند. علاوه بر این در مقایسه با استانبول آنکارا مساحت و جمعیت کمتری دارد. که قرار داشتن بسیاری از ساختمان‌ها و مراکز سیاسی مهم در این شهر و بافت شهری مدرن آن دلایلی است که آنکارا را به پایتخت کشور ترکیه تبدیل کرده است.

اما چرا آنکارا؟

یکی از دلایلی که امروزه آنکارا پایتخت کشور ترکیه است به زمان جنگ جهانی باز می‌گردد. چرا که در آن زمان این کشور تحت سلطه‌ی امپراطوری عثمانی بود و در خلال جنگ بود که شهر استانبول به تصرف دیگر کشورها در آمد و از این رو موقیت استراتژیک خود را برای پایتخت یک کشور بودن از دست داد. از این رو در آن زمان کمال آتاتورک که پس از جنگ جهانی به قدرت رسیده بود، آنکارا را پایتخت ترکیه نامید.

اما برای این کار دلایل بسیاری وجود دارد. باید بدانیم که پایتخت یک کشور باید شهری باشد که در صورت درگیری نظامی دسترسی به آن راحت نباشد و بتوان از آن در برابر حملات دفاع کرد. اما شهر استانبول به آنکه در مسیر اتصال شرق به اروپا و در کنار دریا قرار دارد، از نظر استراتژیک موقعیت بسیار حساسی دارد که این امر سبب شده است تا امروزه دیگر به عنوان پایتخت کشور شناخته نشود.

 گشت و گذار در آنکارا

حال آنکارا به دلیل آنکه در قسمت‌های مرکزی ترکیه واقع شده است، در صورت بروز حمله‌ی نظامی دسترسی به آن راحت نخواهد بود که امتیازی است که آنکارا نسبت به استانبول دارد. به علاوه پس از جنگ جهانی و با تبدیل شدنش به پایتخت کشور، بسیار رشد کرد.

استانبول-پایتخت-ترکیه-نیست

آنکارا قبل از جنگ جمعیتی 35 هزار نفری داشت که بعد از پایان جنگ انتخاب شدنش به عنوان پایتخت رشد در آن شروع شد. رشد جمعیت در این شهر بالا رفت و شهرسازی بسیار خوبی در آن انجام شد تا این شهر را به محل مناسبی برای قرارگیری ساختمان‌ها و مراکز سیاسی مهم کشور تبدیل کند. امروزه حتی مهمترین مراکز تجاری، صنعتی و فرهنگی ترکیه در شهر آنکارا قرار دارد.

آنکارا و استانبول امروزه

امروزه با توجه به ساختارهای شهری، موقعیت جغرافیایی، بناهای تاریخی و کاخ‌ها، مراکز سیاسی و کارخانجات مختلف و …. آنکارا پایتخت ترکیه از نظر سیاسی است و استانبول نیز پایتخت گردشگری این کش.ور محسوب می‌شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *