وبلاگ

آنيت كابير مقبره آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه

Rate this post

آنيت كابير ، آرامگاه و مقبره آتاتورک ، محل دفن معروفترين رهبر سياسى تركيه ، مصطفى كمال آتاتورک، است. آتاتورک بنيانگذار جمهورى تركيه است. و تلاش زيادى براى درست كردن ساختارهاى سياسى و اجتماعى اين كشور كرد. و بين مردم بسيار محبوب و پرطرفدار شد.

آتاتورک در تاريخ ١٠نوامبر ١٩٣٨از دنيا رفت. ساخت مقبره او در سال 1944 شروع شد. و بعد از گذراندن فراز و نشيبهاى زياد، ساخت آرامگاه آتاتورک در سال ١٩٥٣به پايان رسيد. و در همان سال درهاى آرامگاه به روى همگان باز شد .

مقبره آتاتورک

مقبره آتاتورک

اين آرامگاه در مركز شهر و در بالاى يک تپه قرار دارد. كه آنيت تپه نام دارد. دومين نقطه بلند آنكارا، پس از آنكارا كولسى، به حساب مى آيد.

محل مقبره آتاتورک

آتاتورک را بعد از مرگ مدتى در موزه مردم نگارى آنكارا دفن كردند. و بعد از آن تصميم يک فراخوان بين المللى براى طراحى و ساخت آرامگاه صورت گرفت. به اين صورت كه طراحى هاى ارسالى بايد دستاوردها و شخصيت آتاتورک و ملت تركيه را به تصوير بكشند.

مقبره آتاتورک

مقبره آتاتورک

بعد از جستجو ٤٩طرح پروژه دو معمار ترک پروفسور امين اونات و دكتر ارهان آردا منتخب شدند. اين آرامگاه با شكوه و بی نظير كه آنيت كابير نام دارد، در سال ١٩٣٥تكميل شد. و تلفيقى از حال و هواى معمارى سنتى و مدرن تركيه است. و در ١٠نوامبر ١٩٣٦جسم آتاتورک به آنيت كابير انتقال يافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *